Ani METALLICA, možná ani THE BEATLES nemají tolik tributních alb jako tomu je u legendárního norského projektu BURZUM. V metalu byste těžko hledali kontroverznější kapelu, která dnes již patří ke kultu „černého kovu“. Nicméně těch tributních alb se za poslední dobu vyrojilo jako much a ne všechny patří k těm úplně zdařilým. „A Hungarian Tribute To Burzum: Life Has New Meaning“ je název maďarské kompilace, jež spatřila světlo světa v letošním roce, a protože její kvalita je více než dobrá, dovolte mi, abych vám jednotlivé předělávky představil a zároveň také ztratil několik slov o zastoupených kapelách.
Desku otevírá reprezentativní extra track „Dunkelheit“ od kapely TEURGIA. Tento výstavní reprezentant chladu a temnoty je už sám o sobě jedinečný, ovšem mladí Maďaři dokázali tento drahokam ještě více vybrousit a výsledek je nad očekávání impozantní. Kapela se navíc nikterak nedržela zvykově strohých mantinelů, vykrystalizovala ambientní podklad a dala tak vzniknout neskutečně krásné litanii s pohřební vokální polohou. Pravda, nebude zřejmě určena pro „orthodox“ fandy, ovšem já osobně jsem s tímto ztvárněním na výsost spokojen. Lesk drahokamu!
Druhou formací v pořadí jsou poněkud neidentičtí TOWEEN se skladbou „Lost Wisdom“. Příjemným zjištěním je, že i tito pánové se se svým úkolem vypořádali s bravurou. Sice nezaexperimentovali jako první jmenovaní, nicméně řízností a instrumentální dovedností se jim podařilo zhudebnit něco, čemu se jinak než ZLO říci nedá! Silný úvodní trojlístek doplňují undergroundem protřelí AETHERIUS OBSCURITAS se skladbou „Ea, Lord Of The Depths“, jež patří vůbec k nejstarším „burzumovkám“. Letitý song v novém kabátku sice neprošel nějakými extra úpravami, ačkoli ústřední kytarové poryvy jsou na rozdíl od originálu jaksi více rozpoznatelné, což je především dobrá zpráva pro fanoušky s citlivějším sluchem. INVICTUS je jednočlenný ambientní projekt Astarotha z kapely BORNHOLM. V letošním roce spatřilo světlo světa jeho prvotní album „Imperium Paganum“, které ovšem nepřineslo nic extra převratného a zábavného. Světlý moment se však našel. Byl jím cover „Die Liebe Nerthus“, jímž se následně dostal i na tuto kompilaci. Po smršti tedy přišlo ambientní „žalářové“ uklidnění. Příjemné! „Beholding The Daughters Of The Firmament“ je skladba z výtečné fošny „Filosofem“ a na paškál si ji vzala formace ATHAME, jež zatím vydala pouze dvě dema a leckdo by si mohl myslet, že právě v tento moment přichází „slabší chvilka“. Kdepak! Řezavé kytary byly upozaděny a tím skladba „chytla“ úplně jiný odstín. Vyprchal z ní veškerý chlad, ovšem není potřeba lomit rukama. Cover byl zalit (ač je to k nevíře) okultně mystickým oparem a především v závěru se na tomto tripu dostaneme až k branám doom metalu! Nemožné?! Ano! Nepřirozené? Vůbec ne! Další slavnou pochodeň zapálila další neznámá parta s názvem DOMHRING. Verze skladby „Stemmen Fra Tårnet“ rozhodně nic extra zvláštního nepřinesla, což v záplavě úspěšných předchůdců nijak extrémně nevadí. Ono je to možná i dobře, protože co se skladbou předvedli pro mě úplně neznámí ADVERSOR, to je tedy neslohově HUSTÝ! :). To co byste v „My Journey To The Stars“ rozhodně nemohli čekat, to přesně tam najdete. Obludná a experimentální verze je fúzí metalu a alternativního rocku. Pravda, některé nápady a „vyjetiny“ směrem dál od originálu jsou sice pozoruhodné, ovšem až příliš se potýkají s nedobrou zvukovou kvalitou, a proto je konečný výsledek nemasný neslaný (ale za poslech tento experiment rozhodně stál).
To naopak GHOLHOT se ke své prezentaci „Life Has A New Meaning“ postavili naprosto zpříma, i když i oni se nevyhnuli sem tak nějaké té extravaganci. Především jde o čistě death metalovoá kytarová sóla, za které by se nemuseli stydět ani DARK TRANQUILLITY. BURZUM tedy v opět trošku jiném odstínu, a to je s ohledem na barevnost alba rozhodně dobře. Moje slova podtrhuje jednočlenný projekt ANAKRON, prezentující se hymnem „Dauði Baldrs“, ovšem nebyl by v tom „Maďar“, aby i v téhle známé skladbě nebyla nějaká kulišárna! A opravdu! Původně rozvleklá kompozice si sice zachovala ambientní úvod, ovšem v jejím průběhu došlo k nečekanému zrychlení a v tu ránu jsem si říkal, že takhle nějak by mohla znít „Dauði Baldrs“ v black metalovém kabátku (kdyby Varg neseděl v lochu). Kytar však použito nebylo, což je s ohledem na pokus rozhodně škoda. „Jesus Tod“, další klasika, ovšem tentokrát žádný experiment. HUNDERWOLRD svůj čas proměnili v pravou severskou smršť a s pýchou a obdivem se na dvě sněhové stopy přiblížili původní verzi norského umělce. To však není nic proti formaci BASKIRIA. Apokalyptická verze „War“ je skutečným třeskem na závěr. Zde bych vyzvedl výkon hlasivek vokalisty, protože takový extrém se jen tak neslyší! Moc by mě zajímalo, co by si asi o téhle verzi pomyslel samotný Varg. Posledním trackem a podtržením kvality kompilace je závěrečný „pochod smrti“ – „Ha elérkezik az este“! Maďarské spojení ambientu, blacku a funeral doom metalu od misantropického projektu FUNEBRE. Nemohlo být lepší tečky na závěr!
Podtrženo sečteno, toto tributní album ukázalo svůj smysl. Vybrané kapely se zúčastnily s touhou přinést do dílny BURZUM něco jiného, a to buď hudebně, a nebo náladově. Není sice nad originál, ale já osobně jsem se po delší době u tributního alba skvěle pobavil. Dost možná nejlepší tributní album pro BURZUM. Kdo by to od těch Maďarů čekal?
ALL