WOODTEMPLE-Voices Of Pagan Mountains (CD-2006, No Colours Records)

Neznámý cizinec kráčí hustými zasněženými lesy. Nad jeho hlavou krouží lačné hejno vran a spolu se studeným větrem přinášejí odkaz mrazivého rána. Že by ozvěny z Norského žaláře? Tak trochu na půl. Počin projektu WOODTEMPLE by se takto v krátkosti dal charakterizovat. Stojí za ním jedna jediná osoba, říkající si Aramath a s plným vědomím mohu napsat, že právě v jeho tvorbě se střetává duch norských BURZUM. Tenhle zdroj inspirace se táhne doslova celým albem a pokud právě vy patříte k milovníkům táhlých black metalových litanií, budete z tohoto počinu jednoznačně nadšeni. Aramath však překvapivě nepochází z dalekých severských zemí, jak by se mohlo na první dojem zdát. Jeho domovem je Rakousko, čili náš sousední stát, o jehož scéně (a především té black metalové) nemáme příliš informací, a proto se můžeme jen domnívat, zda je právě CD WOODTEMPLE jen takovou malou vlaštovkou v zemi „nikoho“.

A jak mrazivě vlastně zní tenhle vysokohorský metal od Alpských vrchů a skal? „Voices Of Pagan Mountains“ je opus, kladoucí důraz na atmosféru a pocitovost. Nedočkáte se žádných extra instrumentálních výkonů, ovšem Aramath má i beztak za ušima. Jeho skladatelský cit a smysl pro komponování hudby je docela pozoruhodný.Čtvrthodinové tracky jsou husté jako listopadová mlha, do které občas zasáhnou paprsky ostrého slunce. Zvuk kytar je typicky mrazivě zastřený a hodně utlumené jsou rovněž klávesy, přinášející pouze jakési obrysy k jednotlivým skladbám. Havraní vokál k black metalu (potažmo pagan metalu) patří jako hořčice ke klobáse a nelze proti němu nic namítat. Většina posluchačů však bude mít problém zkousnout velkou rozvleklost materiálu, který má rozhodně blízko k ambientním kouskům od BURZUM. Některé archaické plochy jsou vygradované do absolutní monotónnosti a to znamená, že ne každý bude mít šanci do jejich kouzel a čar proniknout. Jde jen o to, jestli na hru zvanou WOODTEMPLE přistoupíte.

Tohle album je totiž jakýsi návrat k undergroundové „ryzí“ kultuře, o které nejlépe vypovídá samotný zvuk nosiče, kopírující všechny možné severské black metalové hordy. A že jich ve Skandinávii existuje stále velký počet. Pokud tedy preferujete podobně laděnou „černou“ hudbu, určitě se po WOODTEMPLE poohlídněte. Jestliže však dáváte přednost spíše moderní metalové tvorbě, rozhodně zapomeňte, že jste tuto recenzi někdy četli.

ALL

http://www.myspace.com/woodtemple

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *