WHEELFALL – Glasrew Point (2CD-2015, Sunruin Records)

Glasrew PointVoodoo metal plný děsu, hudba deformující nervovou soustavu odvážlivců, jež se rozhodli vyposlechnout dunivý soundtrack ke kultovnímu snímku Záhada Blair Witch. Ono si v podstatě stačí prohlédnout nádherný design 2CD digi-packu a všem posluchačům musí být hned jasné, že dílo „Glasrew Point“ nebude o procházce růžovým sadem. A kdo tohle všechno probudil k životu? Jedna taková francouzská formace s názvem WHEELFALL, na scéně působící už dobrých šest let, přičemž probíraný titul je druhým v pořadí. Alespoň tedy co se týče řadových nahrávek (debut „Interzone“ spatřil světlo světa v roce 2012).

„Glasrew Point“ je však kapitola sama pro sebe. Zneklidňující návaly psychedelie přicházejí s ponurým intrem „I Descend into the Deep“, avšak nástup „Dead Eyes“ je veden v režii dirty rock’n metalu. V polovině kompozice se z hudby vyklube experimentální post-metalové eldorádo, které posluchači nedává šanci na odpočinek. Když poté pominu symbolické preludium v podobě experimentální vsuvky „Strangers“, odkrývají WHEELFALL další část své hudební tváře. Nemohu jinak, ale „Vanishing Point“ mi zní jako taková zmutovaná verze KILLING JOKE, byť jsou Francouzi v mnoha ohledech nakloněni výraznějším experimentům, nebo spíše odskokům do jiných hudebních sfér. I za těchto okolností se však kapele daří zachovávat jakýsi model „písničkovosti“ a někde za oponou se dokonce ukrývá duch punkové syrovosti.

WheelfallKdybych však měl sáhnout po úplně nejlepší kompozici na prvním disku, volil bych takřka čtrnáctiminutovou elegii „The Drift“, jenž kombinuje doom metal s industrial ambientem a čert ví čím vším ještě. Neuvěřitelné povznášející a krásná věc! CD1 posléze končí poměrně vlídnou ukolébavkou, avšak druhá část znovu odkazuje svým vlastním způsobem na stylistiku KILLING JOKE. Za normálních okolností by na tomto místě příběh alba „Glasrew Point“ mohl skončit a s ohledem na četnost skvostných chvil to snad ani není od věci. WHEELFALL si však uvědomili, že by rozhodně nebylo dobře, aby příběh zůstal bez pointy, a tak po sedmi skladbách přicházejí se stejně početným návdavkem. CD number 2 startuje jak jinak než temným intrem „Shelter“, aby následující skladba „Absence of Doubt“ zavlekla hudbu na scestí stoner/doom metalu a těžkotonážních kytarových riffů made in CROWBAR factory. „Shape Shifter“ poté ještě hlouběji zabředává do hlubin hrubého post-metalu a hustotu nahrávky ještě více umocňují monotónní sekvence.

Jestliže jsem v úvodu recenze použil označení „voodoo metal“, tak k naplnění onoho výraziva dochází se spuštěním intermezza „A Night of Dark Trees“ a následně i hororové kompozice „The Skeptic and His Shadows“ – skutečně další interesantní dílo (na poslech ale rozhodně náročné)! A závěr? Lomoz na vlnách experimentů! GODFLESH zavaleni kamením, avšak z ničeho nic z hromady povstávají WHEELFALL a spouštějí „Sound Of Salvation, ukrutnou porci industriální černoty, punku, alternativy, post-metalu… existuje zkrátka několik úst, kterými dokáží Francouzi hovořit (a hezky najednou). Aby se však posluchač neztratil v labyrintu schizofrenie, tak „Return Trip“ představuje vlídnou tvář sludge/doomu a skladbu lze s mírným nadhledem považovat za baladu – vpravdě parádní tečka za neuvěřitelně plodným počinem. „Glasrew Point“ je nesmírně poutavé album a jsem si jist, že uspokojí všechny posluchače, kteří se pídí po netradičních přístupech v metalové hudbě.

ALL

http://wheelfall.com/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *