Vidar (ETHERAL PANDEMONIUM)

vidarA jedeme v rychlém sledu dál. Vidar ze slovenských ETHEREAL PANDEMONIUM nebojoval sice s nikým, nicméně měl hodně těžká témata na přemýšlení. Zhostil se jich však velmi dobře. Odpovědi jsou velmi „šťavnaté“. ..

A – Adam a Eva
Jeden z najznámejších výmyslov kresťanskej mytológie a príklad toho, akej veľkej hlúposti sú ľudia ochotní uveriť. Svojho času som sa o tomto bavil s chlapíkom, ktorý nám na výške prednášal predmet nazvaný „Kresťanský svetonázor“, a ten mi tvrdil, že nemôže prijať Darwinovu teóriu o vývine druhov, pretože je preňho neprijateľné myslieť si, že on ako človek pochádza z opice. Ja si ale skôr myslím, že dehonestujúcejšie pre človeka by bolo myslieť si, že sa ako druh počas tých niekoľko miliónov rokov vôbec nezmenil a zostal na tej istej úrovni. V tejto otázke som teda darwinista.

B – Baudelaire Charles
Najväčší básnik všetkých časov. Jeho zmysel pre obraznosť a symboliku a takisto dekadencia, ktorou je nasiaknutý každý verš, je fascinujúca… Práve obrazy z jeho „Kvetov zla“ ma inšpirovali pri tvorbe viacerých našich textov. Doporučujem každému vyznavačovi temnej muziky.

C – Corgoň
Nie som žiaden fajnšmeker a znalec piva, ale toto pivo fakt nemusím. Som síce hrdý na svoj pôvod, no musím uznať, že nad české pivo niet. Zo slovenských mi chutí Šariš, alebo Zlatý Bažant, no absolútna špička je Velkopopovický kozel a Gambrinus. To Slováci zase vedia robiť nenormálne chutnú medovinu 🙂

D – Depeche Mode
Absolútna legenda elektronickej scény. Hoci pár ich albumov ma sklamalo, mám veľmi rád napríklad „Ultra“ alebo najnovší „Exciter“. DM mám rád hlavne pre ich typické harmónie a stupnice, najlepšia skladba od nich je „Never Let Me Down Again“ a to v originále, no najmä v podaní Smashing Pumpkins.

ethereal-pandemoniumE – Ethereal Pandemonium
V súčasnosti moja absolútna životná priorita. Možnosť realizovať sa umelecky a takisto zmysluplne strávený čas počas skúšok… Ak to neberiem hudobne tak pod týmto názvom si takisto predstavím partiu fantastických ľudí, bez ktorých prítomnosti by som nedokázal existovať.

F – Forensick music
Tak k tejto firme nemám, čo povedať. Viem, že niektorí Bela nenávidia, iní naňho nedajú dopustiť, no ja s ním žiadnu skúsenosť nemám, takže sa nemôžem pripojiť na žiadnu stranu.

G – Gore obaly
V poslednej dobe je to bieda, kapely sa strašne opakujú a tie obaly sú viac smiešne a trápne ako hrôzostrašné a nechutné. Ale na um mi prídu niektoré klasiky, z ktorých som ešte ako 12-13 ročný fagan slintal blahom… „Butchered at Birth“ od Cannibal Corpse napríklad. Ale napríklad obal posledného CC je už dosť o ničom.

H – Historie
Pre nás história znamená najmä neskutočné zážitky, ktoré sme s kapelou mali. Na každej jednej akcií, keď po koncerte sadneme na pár pív (ako napríklad včera v Dubnici n.V.), ideme sa potrhať nad niektorými príhodami. Ale čo sa týka otázok zinov: „Aká je história vašej kapely“, tie ma dosť otravujú…

chuck_schuldinerCH – Chuck a Death
Môj prvý kontakt s touto kapelou bol v roku 1993, keď mi kamoš nahral album „Individual…“, no úplne som jej prepadol až keď som sa dostal k starším veciam a takisto, keď vyšiel Symbolic. Chuck pre mňa bol absolútny gitarový boh a jeho hlas je niečo nenapodobiteľné. Jeho smrťou sa fenomén Chuck Schuldiner definitíve posunul do sféry legendy a kultu. Je to zvláštne, pretože zo štvorice gitaristov, ktorých uctievam najviac, sú už dvaja mŕtvi: Chuck a Steve Clark. Snáď Bill Steer a Phil Collen budú mať viac štastia a nezomrú predčasne.

I – Internet
V dnešnej dobe nezbytnosť. Ďalší krok napredovania ľudskej komunikácie. Jeho dostupnosťou a globálnosťou sa internet stal tromfom jednotlivca voči spoločnosti a establishmentu, a spoločnosť tak človeka musela začať brať. Hoci nemá to len výhody a táto sila sa dá aj zneužiť, ako sa to už nespočetne krát stalo.

J – jesus.christ@hell.com
3 roky tvrdej práce, problémov a pádov… Jeho vydanie je bodkou za veľmi ťažkým obdobím našej kapely, ktoré už ale snáď skončilo. Takisto zbierka nápadov plná zvláštnej atmosféry, na ktorú sme hrdí.

K – koprová omáčka
V detstve som ju neznášal, teraz ju síce nejako extra nezbožňujem, no jesť sa dá.

L – letní festy
Zatiaľ sa nám ako kapele podarilo zúčastniť sa iba dvoch fesťákov… Festering Blood v 98 a Nuclear Storm 2000. Tento rok sme mali hrať na Brutal Assaulte, no krylo sa mi to s cestou do Moskvy. Nabudúci rok nás snáď zavolajú na nejaký ten fesťák, pretože je to fantastická príležitosť hrať pre veľa ľudí, zapariť a postretávať známych, ktorých ináč poznáš len z mailov…

mardukM – Marduk
Tak tých som nikdy zvlášť nepočúval. Myslím, že som od nich počul tak dve-tri skladby. Keď už, tak Dark Funeral, he he. Ale ak sa nemýlim, Marduk spravili veľmi vydarený cover od Bathory „Woman of Dark Desires“, ktorý mi svojho času pustil Darkoldus v aute na ceste niekam a ten bol v pohode…

N – norská blacková scéna
Vsúčasnosti počúvam od Nórov akurát Arcturus, no NBS na začiatku 90tych rokov to boli jednoznačne kultové zoskupenia. Nórmi sme nakazení takmer všetci, ja a De Sade Soliloquay sme svojho času fičali na Burzum, Herr Doktor zase vyrastal na Darkthrone a Mayheme. Zháňam teraz ako besný knihu „Lords of Chaos“ od Michaela Moynihana, pretože ma veľmi zaujíma história vypaľovania kostolov a Euronymovej smrti.

O – Orkrist
Talentovaná banda vedená svojráznym, no sebavedomým a schopným frontmanom Cromom. On je povestný averziou voči našej hudbe, kvôli čomu sa často podpichujeme, no je to náš dobrý kamarát a aj teraz ho trochu podpichnem: myslím, že s druhým a tretím albumom, keď si vypracujú trochu väčšiu originalitu, majú šancu stať jednou z najlepších kapiel na území Československa… Popri nás, samozrejme 🙂

P – politika na Slovensku
Politici, ktorí mali doteraz čo do činenia s mocou na Slovensku sú absolútnou zbierkou hlupákov a neschopných ľudí. Navyše sú skorumpovaní, so sklonmi ku chamtivosti a obohacovaniu sa. A tých pár slušných ľudí, čo tu pôsobí v politike, nie sú schopní smedializovať svoje úspechy, čím si nebudujú popularitu a majú tým pádom nízke preferencie. Takisto mnohokrát ide o ľudí s kresťanským politickým rozmerom, čo je pre mňa absolútne neprijateľné.

R – rychlá jízda autem
Adrenalín ako sa patrí. Hlavne ak sa rýchlosť spojí s dynamikou… Chodím na výšku do Trnavy, takže občas niekto zo spolužiakov zoberie auto, pričom sa to občas zvrhne v totálne neviazanú zábavu s poriadnym adrenalínom. Vlastne aj kvôli nám tu na Slovensku ľudia nemajú radi Bratislavských šoférov, ha ha ha. Ja osobne vodičák nemám, ale na koncerty chodievame autami, to šoféruje Darkoldus a De Sade Soliloquay, prípadne keď DSS zrovna to svoje rozbije, tak zoberie auto naša speváčka Zuzana…

mistaiS – slovenští hokejisté
Óóó… Tak pri tomto pojme sa mi vybaví najväčšie šťastie a extáza, akú som kedy v živote zažil. Ja som aj bez toho obrovský fanúšik hokeja, takže napríklad semifinále so Švédmi (samozrejme v Goteburgu) bolo pre mňa priam infarktové. Keď to teraz všetko pozerám na videu, ako sa Rišo Lintner rozbieha proti Tomy Salovi a zavesí ten nádherný gól a ten pohľad v jeho tvári a spomeniem si ako sme to pozerali v jednej hospode a hneď sme vybehli na ulicu a šli si vykričať hlasivky… Ale, čo vám Čechom budem hovoriť, veď to dobre poznáte. No a finále, stav 3:3, dve minúty pred koncom, Žigo Pálffy prihráva Bondrovi… Ja som tomu dlho nemohol uveriť a pre mňa sú jednoducho tí chalani národní hrdinovia, Jano Lašák je úplný boh a dres Buffalo Sabres Mira Šatana jedej z najväčších pokladov, aký mám. A s hokejistov, ktorí na majstrovstvách nehrali fandím Mariánovi Gáboríkovi z Minnesoty a Paľovi Demitrovi, tých mám dokonca na novom CD v ďakovačke…

T – tetování
Nemám zatiaľ žiadne, čo sa ale určite zmení. Už tento rok som chcel ísť pod ihlu, no nakoniec zostalo pri piercingu (titánový špic pod spodnou perou)… Teraz sa tetovať chystá Herr Doktor, tak uvidím, ako to bude na ňom vyzerať a začnem odkladať prachy, he he…

u2U – U2
Tak táto kapela mi v poslednej dobe lezie na nervy, pretože sú všade… Kedysi som ich mal rád, najmä staršie skladby „New Year’s Day“, „Sunday Bloody Sunday“, či „Where the Streets…“, ale teraz ich už fakt nemusím.

V – Vidovdan 1999
Kontroverzná skladba, niektorí ju považujú za absolútnu hitovku, niektorým vadí (dokonca sa našli aj takí blbci, ktorí nás kvôli nej označili za fašistov), každopádne je to náš tribute Srbom, za to, čo si museli v roku 99 vytrpieť. A takisto odkaz pre nich, že nie každý na Slovensku súhlasil s tým svinstvom a že tu boli ľudia, ktorých pohľad na stíhačky nad Slovenskom napĺňal hnevom a odporom. A možno je to odkaz aj pre Slovákov, že šlo o vážnu vec, pretože mnohým je to úplne jedno a odpor voči NATO pokladajú za hlúposť, ktorú môže propagovať akurát tak ožran Slota.

W – web ziny
Zatiaľ čo mám tú skúsenosť, tak z web zinov chodia na našu kapelu nejaké divné recenzie. Naposledy na Incipitum písal jeden človek recenziu na náš koncert spojený s krstom nového albumu, pričom jeho prvá veta znela: „Tak táto muzika mi nič nehovorí, ale napíšem recenziu…“, čo je pre mňa dosť nepochopiteľné a smiešne. S prípravou webzinu je spojená oveľa menšia námaha, než s vydávaním periodika, takže sa občas stane, že to robí nejaký amatér, ktorý má akurát tak prístup k netu a plno kecov. Ale tým neútočím na Incipitum, pretože ten celkom sledujem a je to skvelý portál tvorený serióznymi ľuďmi, myslím, že ten dotyčný bol len niečo ako externý spolupracovník.

X – X-man (postavička z komixu)
Nepoznám a tipujem, že ide o nejakú hlúpu americkú kokotinu. Z týchto komixových postáv sa ešte ako tak vymyká Batman, ktorý je aspoň trochu temný, no všetkých tých Supermanov a Spidermanov považujem len za spôsob, ako oblbnúť malé deti.

Y – Yesterday (song)
Najznámejšia skladba populárnej hudby na svete, bez debaty. Má naozaj zvláštnu atmosféru a presne tento typ hudby mi sedí. Taký, čo ti odovzdá akýsi pocit, pohrá sa s tvojimi myšlienkami, prípadne ti navodí akýsi typ nálady. Yesterday je presne taká, smutná a tak zvláštne pasívna, rezignovaná skladba. Skladba, ktorá ale na mňa zapôsobila najviac, ktorej vypočutie vo mne vyvolalo vodopád pocitov, je „J’ai Fait Une Promesse“ od Anathemy z albumu Serenades.

Z – zánik světa?
Myslím, že môžeme hovoriť o zániku sveta, ktorý poznáme, ale nikdy o zániku sveta, ako existencie. K tomu prvému spejeme pomalšie, či rýchlejšie… To sa určí iba veľmi ťažko, pretože to nemôžeme objektívne posúdiť. Každopádne je zánik sveta niečo, čo ma momentálne vôbec nezaujíma, keďže mám príliš veľa probémov a otázok okolo vlastnej osoby a svojho vlastného sveta.

ALL

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *