UNDERGROUND RECORDS – Lubor Kolařík „… blýská se na časy, které již nepřijdou …“

undergound4Stýská se vám po starých českých nahrávkách? Že máte všechna alba pouze na starých LP či omšelých kazetách? Zasteskne se vám někdy po časech dávno minulých, kdy český metal prožíval jedno velké obrození? Pokud ano, určitě zbystřete svou pozornost. Malý hudební label Underground records se totiž zabývá přímou reinkarnací kultovních nahrávek! Pokud byste tedy rádi doplnili sbírku o nějaký pozoruhodný hudební artikl, jste nyní na dobré adrese…

Ahoj Lubore! Mohl bys ve zkratce představit svůj label? Co tě přimělo k jeho založení?
Ahoj Aleši,zdravím Tě, k založení něčemu takovému,co lze označit za label mě přiměla myšlenka,která se tak už nějak začala rodit v rámci tehdejší spolupráce s plzeňskou kapelou TUDOR, kdy jsme společně s Petrem Baťkem začali pod hlavičkou FC TUDOR oživovat vzpomínky na tehdejší demo éru kapely. Svým způsobem to bylo zajímavé a dokonce žádané zboží. Pak se naše cesty rozešly, podobný tah jsem zkusil s kapelou MORIORR a pak už byl krůček k tomu, zkusit oslovit i jiné kapely, často neexistující, zda by měly zájem oživit vzpomínky. A to je vlastně celá moje „ideologie“-oživit a oprášit nahrávky, které ve své době byly často nedoceněné, mnoho lidí se k nim nedostalo nebo byl materiál v otřesné kvalitě, připomenout se nebo dát si takový malý dárek, nevím, jak to specifikovat, ale pro mě je i nyní daleko více milejší zašumnělá a pomuchlaná kazeta, která pamatuje už mnoho, než-li nynější kultura. Nejsem přímým účastníkem tehdejší metalové éry, ale i proto chci oživovat vzpomínky…Zda se mě to daří nebo ne, musí posoudit jiní…

Jak vlastně vypadá komunikace s dávno zaniklými spolky? Jaké jsou jejich reakce? Mají do spolupráce chuť, a nebo je to spiše naopak?
Shánění kontaktů na bývalé členy je to nejsložitější na celé „akci“, ale částečně se to daří díky internetu nebo je to takový domino efekt. Oslovíš jednoho, ten zná druhého.atd. Ale samozřejmě ne vždy se k nečemu dopátrám. No a když se dopátrám a vysvětlím stav věci a myšlenky, o kterou mně jde, nastává takové rozhodující střetnutí. Buď na nabídky kývnou, jsou nadšeni nebo naopak jen odpoví, že není důvod něco připomínat…existuje taky druh osobností, kteří ze zašlé slávy chtějí přece jen něco vytěžit i po x letech a chtějí zaplatit nehorázné sumy za něco, co vlastně ani nemůžou garantovat…Tam už nejde o nějaké nadšení, ale o takové spekulace, že je lepší další komunikaci s díky ukončit…

Jak na tvou činnost nahlížejí media či fanoušci? Jak velký zájem je o staré, prachem zapomenuté nahrávky?
Zájem je tak nějak vždy ovlivněn nabídkou a poptávkou. Já se pohybuji ve značně omezeném území, tudíž nemůžu čekat, že si každý den lidé objednají nějaké velké množství CD…Je to vždy nárazovka, kdy se po vydání ozývají s patřičným zájmem. Je už tak nějak vytvořený okruh lidí, kteří vědí co můžou čekat…Byl jsem i osloven Michalem Husákem z TV Óčko, ale vzhledem k tomu, že to bylo v době, kdy jsem řešil a stále řeším své osobní věci, je celá věc nadále otevřena.

titanic1Prozradil si mi, ze hodláš znovu vydat legendární dílko „Metal Celebration“ od TITANICU, což je alespoň pro mě věc naprosto mimořádná! Prozraď něco málo informací o této realizaci?
V současné době to opravdu mohu potvrdit. Ano, je to pravda, celá věc se nyní nachází ve stádiu tvorby grafické stránky. Zvukovou stopu materiálu „Metal Celebration“ dostal k úpravě člověk, který dělá muziku srdcem a ví o čem mluví – Miloš DODO Doležal a mohu již nyní říci, že se mají případní zájemci opravdu na co těšit…:-) Bude to realizováno ve formě 2CD, obohaceno nějakými záznamy z tehdejších koncertů. Bude splacen jeden velký dluh vůči fanouškům, konečně budou mít materiál v nějaké odpovídající kvalitě na CD. Sice se objevily nějaké ripy z Lpíček, ale tohle bude opravdu Ďábelská mumie…:-)

No tak to je skutečně mega-dostačující pozvánka! Jak si se ke spolupráci s Dodem vlastně dostal? Jak nahlížel na tvůj záměr? Musel byt zřejmě v šoku, když si mu tuto nabídku předložil?
Dostat se k Dodovi není zase tak složité, jak se může zdát. Dlouho jsem přemýšlel, kdo by se remasteringu měl ujmout a po zvážení všech okolností a výpočtu rovnic, mně jasně vyšel jako hlavní čistič Miloš. Kontakt jsem na něj získal od kluků z kapely V.A.R., jelikož jsou dlouholetí kamarádi. Poslal jsem mu email s mojí představou a v klidu na všechno odpověděl, vysvětlil a dne 17.04.2009 v přerovském klubu Šuplík, kde DODO toho dne hrál jsme celou věc probrali osobně. Nevím, zda byl v šoku, ale je to pohodový člověk, který vyšel ve všem maximálně vstříci…A za to mu děkuji! Miloši,díky moc!

Ještě jedna otázka k TITANICU. Jak vlastně reagovali bývalí členové kapely? Jak moc těžké bylo je dohledat?
Popravdě, toto bylo martyrium. Kontakt jsem hledal již nějaký ten pátek, nakonec se mi podařilo spojit s basákem Milanem Hanákem, který byl celé myšlence velice nakloněn. To bylo v listopadu minulého roku, dokonce byl nadšen, že si po letech na TITANIC někdo vzpomněl. Nedlouho poté začal mít Milan nějaké vážné osobní a zdravotní problémy a na čas se odmlčel, což je pochopitelné. Celý projekt tak začal nabírat velké zpoždění….Ostatní bývalí členové reagovali / nereagovali, v podstatě je to pro ně uzavřená kniha. Informace mám jen zprostředkované, někdo nereagoval nijak…což je možná i lepší. Co je však důležité, Milan Hanák byl k oživení svolný a jsem za to moc vděčný.

dodo-a-luborJaká další alba máš v plánu reinkarnovat, a která jsou naopak už k mání?
Veškerý přehled o mém dění i nedění je na www.ugr.webnode.cz .Popravdě ti to řeknu tak. Chtěl bych dokončit rozdělaný TITANIC a pokud se to tak nějak celé poplatí, tak bych měl v plánu ještě oprášit druhou desku „Ábel“… a potom? Nevím, chci se na nějaký čas stáhnout do ulity, mám nějaké problémy, které se vlečou už téměř rok a bohužel nedovolují se této aktivitě plně věnovat. Tímto bych se chtěl všem omluvit, pokud čekají na ten svůj balíček a vyzývám, prosím, připomínejte se, všechny závazky splním. Děkuji za pochopení!

Patříš k příznivcům pouze starého českého metalu, a nebo sleduješ i současné dění na hudební scéně?
Přiznám, že jsem staromilec a sleduji dobu dávno minulou, ale samozřejmě, že i nynější tvorba ke mně dolehne, ale tu jen vyslechnu a tím to končí. Zřejmě zvláštní názor, ale je to tak. Miluj nebo nech být, nic jiného neexistuje:-)

Měl si sen vydat nějakou desku, která nakonec nevyšla?
Ano,leží mně tu v šuplíku materiál skupiny BRIAN a HECTOR,neříkám,že nevyjde,ale k jeho realizaci zatím nedošlo. A nesplněný sen-samozřejmě demáče KRYPTOR.

A co třeba nějaká nahrávka ze zahraničí…
Zahraniční tak úplně ne, ale mám moc rád první LP slovenské kapely METALINDA…ale vzhledem k tomu, že je ta kapela už úplně jinde, tak zůstalo jen u té chuti…není to ani tak sen, jako nesplnitelná vize…ještě, že mám to LP doma:-)

Objíždíš se svým distrem festy či koncerty?
Ooojéé,to néé,myslím,že by to nemělo ani moc smysl a já tak nějak moc nejsem na objíždění fesťáků,jelikož je jeich tolik,že bys musel být Superman,abys to všechno objezdil a ještě k tomu i milionář a to je už vražedná kombinace.A navíc,nemyslím si,že by se tam našlo tolik zájemců, aby mně to zaplatilo alespoň cestu…

underground2logoStejně tak jako jsou nesehnatelné nahrávky, tak úplně stejně jsou na tom i staré videoklipy. Neuvažoval si někdy o tom, že bys vytvořil DVD, jež by bylo zaměřeno výhradně na legendární videa?
Samozřejmě, tato myšlenka tady svého času byla, ale při takové aktivitě musíš mít spoustu zbytečných peněz, jelikož většinu tehdejších klipů vlastní archív České Televize a tam je mocinky drahý vstup:-). Takže kdo by měl zbytečný balík peněz, ozvěte se…-)

Sleduješ nějak blíže hudební periodika a web ziny? Jak je hodnotíš?
Samozřejmě sleduji. Z tištěných v dnešní době Pařát a ten hodnotím velmi vysokými body a denně kontroluji webziny a samozřejmě si přečtu recenze… webziny nehodnotím, spíše děkuji za každý takový počin, nicméně, upřednostňuji tištěné periodika, která nejsou prožrané komercí a články na objednávku….ale těch už tedy moc není, ale každý chce z něčeho žít a platit složenky…

Řítíme se postupně do konce…ale ještě nějaký ten dotaz. Jak se ti líbí tvorba starých metalových kapel, které vydržely až do současnosti? ARAKAIN, TÖRR, ROOT, návrat KREYSONU, CITRON (prý točí desku…atd.)
Držím jim palce…ale dále nechci tuto debatu rozvíjet. Promiň. Hlavně ať jim to hraje…

undergroundiiiJsi výhradně při vyberu kapel zaměřen jen na metal, a nebo by si nepohrdl třeba i punkem či hard corem?
Jediná punková kapela byla HNF, ti svoje dema již mají krasně zremasterována, zcenzurovana s pěkným jednostránkovým bookletem:-)…ale opravdu, já jsem postižen pouze metalem…

Když si zmínil HNF, tak pravě i pokračovatelé XII.STOLETÍ mají spoustu demačů…Jak se ti líbí pravě tato kapela?
XIII.STOLETÍ je moje tajná láska….jejich kazetové dema mám poctivě s rovnané v poličce a nedám na ně dopustiti. Jasně, měli také svoje lepší a horší období, ale nikdy jim už jejich kultovní postaveni nevezme a ani se k němu nepřiblíží…kult všech kultu…

…i když Petr Štěpán není příliš velkým milovníkem metalu…
Jasně, metal je hnůj:-), ale já taky nejsem příznivcem punku a koho to rozhodí nebo zajímá:-)Mne zajímá hudba a texty…

Po revoluci se na metalové scéně objevila také spousta kompilací…Ultrametal, Death Metal Sension, Rebelie II… Jak vzpomínáš na tyto počiny? K tomu mě ještě napadá podotázka ke kryptorovkému projektu LEPROSIDE, který se taky nikdy nedočkal CD podoby…
Samozřejmě, že tyto klenoty, kromě Rebelie mám doma,čerpal jsem z nich a nasával tu atmosféru. Bylo dobře, že tehdy tyto kompilačky vyšly. Mnohé kapely se staly snad i díky nim pojmem. LEPROCIDE je dobrá věc, ovšem jako veškerý materiál, který je spjat s kapelou KRYPTOR je asi normálním smrtelníkům zařeknutý. Nevim, ale tam je to hoodne složité…

http://ugr.webnode.cz/

A pro nedočkavce je tu klasika právě od TITANICU:

[yt-black]szW_VOXEXMw[/yt-black]

ALL

5 thoughts on “UNDERGROUND RECORDS – Lubor Kolařík „… blýská se na časy, které již nepřijdou …“”

 1. Lubore držím palce! Skvělá práce! A Allovi tleskám za super příspěvek.

  METAL CELEBRATION samozřejmě objednám!

 2. Ahoj Lubore moc ti přeji aby jsi sis co nejdřív vyřešil ty své strasti aby jsi sem mohl více věnovat tomu projektu oživit skoro zapomenuté kapely.Přečetl jsem si tvůj rozhovor s Allem a srdíčko mi zaplesalo.A tak ti přeji mnoho úspěchu a ať se ti vše vydaří.Metalu zdar

 3. Ahojjjj .. přeji ať Ti vyjde vše co chceš vydat , jelikož na Titanic jsem natěšený už teď , samozřejmně objednám , kdyby vyšlo album i Ábel bylo by to fakt super !!! Díky a ať se Ti daří. Heavy Metal Forever !!!

 4. Fanoušci TITANIC zbystřete, oznamujeme Vám, že je již možné posílat objednávky na reedici LP „Metal Celebration“. Zvuková stopa by masterována ve studiu Hacienda,takže se máte na co těšit. Jako bonus zde naleznete záznamy ze 7SP, záznam z Rockové ligy Brno a na druhém CD koncertík z 88. Celý komplet je ve speciálním bookletu. Jedná se o profi lisované CD.

 5. TITANIC
  EREKTOR
  PROJEKT

  10.10.09 MĚLČANY-SOKOLOVNA
  OKR.BRNO VENKOV

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *