UNBORN – Six Ways Of Suffering (CD-2011)

Než začnu rozebírat aktuální novinku thrash metalových UNBORN, nedá mi to, abych nezavzpomínal na roky zapadlou historku, která se váže právě k této kapele. V roce 1999 jsem jako spolupořadatel organizoval klasickou undergroundovou akci na Kladně, kde mimochodem měli vystupovat i „jistí“ UNBORN. Když posléze došlo na jejich set, vytasili se s historickými dresy kladenských hokejistů a svoji show si nesmírně užívali… Nicméně čas běžel jak zjednaný a já se s UNBORN setkávám po třinácti letech!!! Opravdu si nevzpomínám, že bych na ně během té dlouhé doby narazil. Každopádně UNBORN tady jsou stále (a zjevně tu i byli), ale pochopitelně už v pozměněné sestavě…

A co nám v pořadí druhá řadovka nabízí? Jednoduše řečeno: šestici vydařených skladeb, které sice stále přísahají na thrash metal, ale zároveň se ho nedrží zuby nehty. Vlivy velikánů SLAYER či KREATOR jsou sice očividné (viz. úvodní skladba „Triumf Of Manipulation“), ovšem UNBORN naštěstí dokáží svoji tvorbu obohatit skutečně pestrými hudebními motivy, nebojí se zajít i za rámec stylových mantinelů, aniž by se vytratila ona potřebná tvrdost a agresivita. Třeba taková „No Second Chance“ mi přijde jako nefalšovaný mix mezi klasickým thrashem a americkým street rockem, doslova unikátní jsou kytarové melodie a taktéž vokály nemají chybu. Ještě hlubšího ráz má ovšem závěrečná „Silent Evil“ (částečně s čistým zpěvem), ve které nejvíce vyniká vyhranost, se kterou se kapela UNBORN vytasila. Tolik nápadů na ploše necelých čtyřech minut… obdivuhodné! Nahrávce pak nohy nepodráží ani zvuk, všechny nástroje jsou jaksepatří čitelné, radost poslouchat.

„Six Ways Of Suffering“ sice působí nenápadným dojmem (obdobně jako samotná kapela), ale o to větší je mé překvapení. UNBORN přebíjejí „old schoolovou“ zakyslost a z thrashového chlívečku vytvářejí luxusní obývák, kde je pro hudební tvarování ideální prostředí. Pro mě příjemné a naprosto nečekané překvapení, které skutečného milovníka metalu nemůže nechat chladným. Nicméně…jednu vadu bych tu přece jen našel. Šest skladeb na ploše dvaceti minut je poněkud málo. Velká škoda, že UNBORN nepřihodili dva kousky navrch. Lahodná instrumentálka na úplný závěr by se tu vyjímala! I přesto však velká pochvala!

ALL

http://bandzone.cz/unborn

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *