TIAMAT, THE 69EYES, AVA INFERI – Praha-Abaton – 15.2. 2009

tiamatTak jsem po nějaké době opět zavítal na nějaký ten koncertík. Přiznávám se, že mě z pohodlí domova jen tak něco nedostane, ovšem TIAMAT to ještě stále dokáží. Zvláště pak proto, že poslední album „Amanathes“ je jedním slovem výborné! Spojuje totiž v jeden celek starou hutnou tvorbu s moderní temnou stránkou posledních nosičů. Zkušení harcovníci tak stále dokazují, že rozhodně nepatří do starého železa. Osobně jsem sám zvědav na další vývoj tohoto fenomenálního tělesa. Cítím totiž, že právě aktuálním počinem se pomalu uzavřel jeden transparentní kruh, plný stylových přerodů, kotrmelců a v neposlední řádě zásadních hudebních mezníků. Když jsem s nejmenovaným redaktorem PAYO webzinu poslouchal CD „Wildhoney“ ještě před samotným koncertem, rázem jsem si uvědomil, že jsem tento klenot slyšel snad 1000000krát, ale ještě se mi za těch dobrých patnáct let neoposlouchalo….Kdo z vás ještě nebyl v Abatonu, tak vězte, že se jedná spíše o jakousi továrnu, než o klub, ovšem metalové akce jsou zde pořádány prakticky pravidelně, takže „černá komunita“ si na tyto prostory v pohodě zvykla (ona by si zvykla možná i na stodolu v Červené Lhotě). Na místě dávám okamžitě „Budvárek“ a pomalu pozoruji, kterak se klubem hemží návštěvníci. Nakonec se prostory Abatonu téměř úplně celé zaplnily, ačkoli vyprodáno rozhodně nebylo. Jinak můj kolega byl trochu rozhořčen z toho, že ani u jednoho občerstvovacího stanoviště neměli ani kousek žvance, jež by zasytil prázdný žaludek. Pouze bonbóny TIC TAC, překvapivý sponzor, nabízel své bomby na plomby. Pravý dentální metal!

ava-inferiA jdeme na věc! AVA INFERI jsou portugalskou akvizicí, které však vévodí norský zloun Blasphemer (MAYHEM), jež se na stará kolena přestěhoval na jih Evropy za sopránistkou Carmen (promyšleně ji přenechal všechny vokální party). Což pak o to, zpívat baculka rozhodně umí, nicméně celé kapele přece jen něco chybí. Hudbu AVA INFERI bych charakterizoval jako post-doom metal, ačkoli teskná atmosféra dává tušit, že inspirace vane z dob dávno minulých. Předák MAYHEM však možná v devadesátých letech nevěnoval této stylové škatulce příliš pozornosti, a tak se svým projektem takt trochu objevuje již dávno objevené. Jednotlivé studiové nahrávky („Burdens“ a „The Silhouette“) však znějí poměrně příjemně. Vřele doporučuji na dobrou noc. Koncertní projev však byl přece jen o dost hutnější, nicméně mnohem horší to bylo se statickou show..opravdu jako když to pány nebavilo. Alespoň že slečna se sem a tam pousmála…

the69eyes2THE 69EYES je už zajetá parta, existující nějaký ten pátek a jak se ihned po pprvní skladbě ukázalo, někteří fans přišli výhradně na jejich divokou show, a to bez ohledu na hlavní chod. Mně se ale „jasno“ vylouplo velmi brzy. Kapela sice „jela“ na plný plyn, „votom žádná“, ovšem ne hudbu, která by mě oslovila. Povrchní rock’n rollové popěvky s „goticky“ položeným hlasem nepůsobily zrovna esteticky. Smát jsem se musel především tomu, kterak si prakticky všichni zúčastnění všímali svých natupírovaných flizůr…nejvíce se činil samozřejmě zpěvák, který při sundavání černých brýlí měl vždy „problém“ s opětovným nandaváním. No ale OK… z mého uhlu pohledu mohu pochválit nasazení a komunikaci s fans, která byla ukázková. Žel hudba jednoduchá, nasáklá sedmdesátými lety, plochá a ničím překvapivá….ufff.

tiamat_johan_vocPak už ale příchod králů! TIAMAT nastoupili za asistence noisového intra a šup na skladby z „Amanathes“! Zvuk z počátku mírně haproval, ovšem s úvodem druhého kousku se všechno dostalo do správných kolejí. Po očku jsem vysondoval, že spousta návštěvníků už má poslední album skvěle naposlochané, a tak souznění mezí kapelou a fans mohlo naplno propuknout. Když jsem TIAMAT viděl naposledy, uchvátily mě skladby z alba „Prey“ a co bych komu nalhával… i tento večer jsem si především ústřední kousek „Cain“, skvěle užil. Dárečkem pro věrné pak byla ukolébavka „Do You Dream Of Me?“….zamilované páry se v té době určitě vznášely kdesi v oblacích. A co nadělit starým fotrům? Což takhle „The Sleeping Beauty“! Uaaaa!!! Ladem nezůstal ležet ani gothic rockový óder, takže „Vote For Love“, „Cold Seed“ a „Brighter Than the Sun“… to jsou tradiční koncertní jistoty. Závěr koncertu pak zakončila melancholická elegie „Gaia“ – jinak by to s TIAMAT ani nešlo!

Shrnutí…Švédové se opět po nějakém čase představili ve velkém stylu. Jejich perfektní a sympatická komunikace s publikem je naprosto ukázková a dává tak záruku, že navýsost spokojený fanoušek si na podobnou akci určitě znovu rád zajde. Jinak závěrem taková má domněnka. O den dříve hráli TIAMAT v Polsku a tam se pije moc hezky…možná ještě z druhého dne byli chlapci vysmátí. Navíc jsme nějakou tu lahvičku kořalky viděli i při jejich vystoupení. Tolik vysmáte TIAMAT asi už jen tak nepotkáte….a nebo se pletu 🙂

[yt-black]45BDdKDp3ZQ&feature=related[yt-black]

ALL

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *