THUNDERTALE-Milžinai (CD-2008, Atra Musica Records)

THUNDERTALE jsou litevskou formací, snažící se dostat po vzoru OBTEST za hranice vlastní domoviny (kvalitní promo kampaň tomu alespoň nasvědčuje). Z hudebního hlediska jsou však naprosto neškodní, brouzdají se totiž v klasickém heavy metalovém bazénku, který je dost hustě zanesený bahnem. Ano, kapele nelze rozhodně upřít instrumentální kvalitu, ovšem to je tak všechno. Skladby jsou naprosto průhledné a čitelné, někdy mají dokonce blízko až k popu, což je při sladkém vokalistově hlásku opravdu napováženou. Tak trochu se mi zdá, že THUNDERTALE malinko zaspali dobu, a nebo na ně metalová horečka přišla příliš pozdě a v současné chvíli jim to už nikdo nevymluví. Z desky kromě zavedeného klišé sálá také poněkud dětinské nadšení, následně přerůstající v královskou nabubřelost. Na promu, které mám k dispozici, se nachází jedenáct kousků a dva bonusy. Jedním je „piano verze“ písně „Su véju“ a tím druhým je video ke skladbě „Thudner Take Me Away“. Jak jste si asi všimli, soubor sází kromě litevštiny také na angličtinu a tady je to ještě mnohem horší, než v předchozích případech. Poslední střípek osobitosti se totiž tříští o snahu dostat se na kobylku západním formacím, což je absolutně zbytečné a skoro až troufalé.

Když se ale podívám na obal CD, musím žasnout, kolik sponzorů tuto nahrávku podporuje, inu chlapci v tomto ohledu rozhodně nezahálejí. Dokonce je i možné, že se díky této pracovitosti dostanou mnohem dál, než talentovanější a progresivnější soubory. Koneckonců, takových kapel u nás je. Ale vraťme se k THUNDERTALE, kterým za jejich práci uděluji „čtyřku“, což ještě není úplná značka propadáku. Deska má hodně kvalitní zvuk a prakticky ji v tomto důležitém ohledu vůbec nic nechybí. Posledním pozitivem je alespoň minimální zapojování folkových motivů, které sice nejsou nijak komplikované, ale k tomu, aby posluchač poznal, že kapela nepochází ze západu, to rozhodně stačí. Nicméně škatulka čistého heavy metalu je dnes opravdu příkrá.

Nechci na tomto místě chytračit, ovšem mám takový pocit, že THUNDERTALE budou muset v budoucnu najet na nový „program“, nebo se rozpadnout, jelikož střed s mezinárodní poptávkou je mnohem nekompromisnější, než tato recenze. Samozřejmě kapele nelze upřít to, že je zkrátka takhle baví hrát, na druhou stranu musí být připraveni na obdobná hodnocení a že jich asi nebude málo. Kolegyně Rockinpiru by určitě toto dílko hodnotila mnohem výš, ale já nemohu…

ALL

http://www.thundertale.com/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *