THE FALL OF EVERY SEASON-From Below (CD-2007, Aftermath Music)

V posledních dvou letech se na hudební scéně začalo opět blýskat na doom metalové časy! Nahrávky kapel jako SATURNUS nebo NOVEMBERS DOOM ukázaly, že nejen s MY DYING BRIDE stojí a padá tento poetický žánr, který na přelomu devadesátých let minulého století očaroval nejednoho metalového fanouška. V současné době přichází podobný boom, ovšem ne až tak zásadní. Nové kapely v podstatě opakují to, co jejich slavní předchůdci začali, přitom se ale nebojí zapojit svou vlastní fantazii při komponování hudby. A právě jedním velmi zajímavým projektem jsou norští THE FALL OF EVERY SEASON.

V jejich případě je však užití množného čísla naprosto zbytečné. Hlavní a zároveň jedinou personou je multiinstrumentalista Marius Strand, jenž v podstatě nahrál všechny nástroje a úplně stejnou měrou se podílel na vokálech. Zkrátka takový jeden malý všeuměl. Debutové album „From Below“ však není nikterak poznamenáno nějakým zásadním „only one“ nedostatkem. Spíše naopak. Vyváženost a především pestrost materiálu je jedním slovem ukázková. Marius sice lpí na klasické doom metalové „utahanosti“, zároveň si však velmi potrpí na melodice a zpěvných vokálních linkách. Ze svého hrdla vypouští jak ohnivý chropot, tak také nečekaný anathemovský „cold voice“. Prakticky všechny skladby obsahují nádherné kytarové melodie, jejichž kouzlo spočívá především v táhlých úsecích.Asi nejkrásnější skladbou je třetí „The Triumphant Beast“, jejíž atmosféru zkrátka ani nejde popsat slovy. Nikterak si totiž nezadá s výsostnými kousky doom metalových králů. Nádhera! „From Below“ je po všech stránkách povedené album. Sice není nikterak revoluční, ovšem příznivcům melancholické hudby přinese spoustu krásných zážitků.

Pro pravé doom metalové fajnšmekry je tato temná sbírka naprostou povinností. Návdavkem přidávám návod: jestliže se vrátíte z práce utahaní a mrzutí, není nic lepšího než relax při nějaké příjemné nahrávce. A právě „From Below“ je k tomuto účelu naprosto ideální. Proto si hezky lehněte, zavřete oči a nechte se unášet norskými větrnými melodiemi. Jestli se únavy ani trochu nezbavíte, celý proces zopakujte. Zde můj návod končí. Na debutové album vskutku zázračný výkon!

ALL

http://www.thefallofeveryseason.com/


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *