THE CRYPT – Bestialmente (Slavonic Art Records) 2008

the_crypt_bestialmente_coverSlovensko bylo vždy death metalovou mekkou, ovšem v posledních letech došlo k několika zásadním změnám. Některé spolky se rozpadly, jiné sice zůstaly, ovšem není o nich vidu ani slechu. Vše důležité je tedy v rukách mladších ročníků, jež jsou už ale odkojeni trošku jinou hudbou. A proto nám Slovensko začíná více a více „černat“, což v průběhu devadesátých let minulého století byla věc prakticky nevídaná. I když, nějaké výjimky by se přece jen našly.

Kapela THE CRYPT patří služebně přece jen k těm mladším, i když nějaké hudební zkušenosti mají prakticky všichni členové. Album „Bestialmente“ je v pořadí druhým počinem, navazujícím na tři roky starý debut „Weapons Recollected“, o kterém jsem se v oné době nedozvěděl prakticky nic. Proto mé prvotní seznámení s THE CRYPT se váže až k této nahrávce, na které se nachází sedmero black metalových skladeb, jež mají blízko také k trash metalu či death metalu. Nejsilnější devízou nahrávky je bezesporu nadprůměrná instrumentální zručnost všech zastoupených, přičemž také vokál sedí k nahrávce jako česnek k topince.

Pokud recenzenti poslední dobou žehrají na osobitost nových desek a snášejí na kapely hromy blesky za minimální osobitost či originalitu, tak u THE CRYPT by si i ti přísnější mohli ohřát ruce. Pravda, v tomto stylovém ranku asi už nějaká zásadní revoluce nenastane, ale pokud budou existovat na scéně otevřené hlavy jako je tomu třeba v tomto případě, nemusíme se bát o budoucnost česko-slovenského metalu. A v čem jsou THE CRYPT nejvíce osobití? Především se snaží svůj black metalový výraz otužovat vcelku nečekanými technickými finesami, které jsou zařazeny někdy i na úkor „čekané“ melodie. Ani jedna ze skladeb navíc nevybočuje z nastoleného trendu. To znamená, že žádná „nuda“ se během poslechu rozhodně nekoná – spíše naopak. Mé sluchovody také oceňují vkusné valivé pasáže, hrnoucí kopy „sněhu“ vskutku nemilosrdným způsobem.

A mínusy? Tím nejzásadnějším je nepovedený zvuk. Kolekce zbytečně ztrácí grády a co si budeme nalhávat, zrovna tento segment vždy patří k úplně těm nejstěžejnějším. Nevím….nahrávka na mě působí jaksi „ploše“, chybí ji větší sytost a energie. Tím pádem se také vytrácí motivace k opětovnému poslechu. Kdyby tak tato nahrávka vznikla někdy před patnácti lety, mohl bych s ní žít ještě hodně dlouho. Konkurence je však v současné době maximální… Každopádně THE CRYPT se za své druhé album rozhodně stydět nemusí. Rozhodně mohou stavět na svém neoddiskutovatelném potenciálu….

ALL

http://www.thecrypt.sk/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *