THARAPHITA-Primeval Force (CD-2005, Nailboard Records)

Estonská procházka metalovým podzemím pokračuje dalším odpočívadlem se jménem THARAPHITA. Tahle parta protřelých a metalem obouchaných kumpánů patří mezi nejpopulárnější estonské spolky a ono i s ohledem na rok založení (1995) je to vcelku pochopitelné. Kapelu však hned od samého počátku provázely velké personální rošády, způsobené především tím, že jednotliví členové měli (a stále mají) mnoho dalších hudebních projektů. THARAPHITA však všechny tyto trampoty přežila a současná sestava těží především ze své nesmírné vytrvalosti a krok za krokem postupuje k virtuálnímu Olympu. V současné době není v Estonsku metalista, který by tento pohanský spolek neznal, i když co se oblíbenosti týče, přece jen jsou METSATÖLL a LOITS o nějaký ten kousek dál. Paradoxní však je, že to byli právě členové LOITS, kteří dříve tvořili jádro této kapely a až následně se začali věnovat svému ústřednímu zájmu. Album „Primeval Force“ je v pořadí třetí legitimní album a label Nailboard Records ho realizoval již v roce 2005 a poslal nám ho společně s aktuální novinkou, o které bude řeč v následující recenzi. Osmička skladeb zachycuje kapelu ve zvláštním stádiu rozpuku.

Na jedné straně tkví BATHORY jako nezlomný inspirační zdroj, na druhé je cítit, že THARAPHITA rozhodně milují staré thrash metalové klasiky jako jsou např. KREATOR. Když bychom šli ještě dál, nelze si nevšimnout také čistých heavy metalových úseků, především co se týče melodických kytarových vyhrávek. Nejedná se sice o žádnou uměleckou ekvilibristiku, nicméně po „zamíchání“ všech ingrediencí vychází z kotlíku neobyčejně působivá a lahodná vůně.

I přes ne příliš komplikované postupy je produkce souboru uchu lahodící. Spousta pagan metalových souborů lomí tento žánr zpravidla black metalovým nánosem, ovšem THARAPHITA alespoň v tomto období mezi tuto sortu kapel nepatřila. Určitou „lehkost“ dodávají poslechu především zpěvné refrény barbarského střihu – zkrátka „pagan“ se vším všudy. Vokály jsou rovněž laděny vcelku osobitým způsobem. Nakřáplý, ovšem velmi příjemný vokál je v určitých momentech doplňován čistým zpěvem, jež je synonymem především těch melodičtějších tracků. Jako příklad bych uvedl zpěvnou „Throne Of Bones“, postavenou na klávesovém podkladu a jednoduchém motivu, prolínajícím se celou skladbou. Mezi nejpovedenější písně dále patří úvodní a přímočarý otvírák „Sorceress“ a gothic metalem zavánějící „Passing Unto Anguish“. „Primeval Force“ je nenápadné, ale poměrně povedené album. Všem příznivcům obdobných metalových žánrů ho mohu jen doporučit.

ALL

http://www.myspace.com/tharaphita/?tharaphita

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *