SUNGATE

sungateiSlovenská kapela SUNGATE jako velká kometa, vlétla do CS metalové dění! Stalo se tak na počátku milénia! Spoustu hudebních kritiků předpovídalo těmto orchestrálním instrumentalistům slastnou budoucnost… ovšem jeden praví a osud mává kartami jak se mu chce. Brzy zbyly na SUNGATE pouhé vzpomínky v podobě dvou podařených nahrávek. V životě však není nic definitivní, a proto vám nyní představím SUNGATE na jejich „druhém“ startu. Na mé otázky odpovídal Baron a prostor dostali také jeho dva kolegové….

Srdečně vás zdravím! Tak povídejte…spousta novinek v táboře SUNGATE!
Tyr Na Nog Ty starý pohan…no od doby kde ľudia ešte behali po štyroch, jaaj vlastne sorry toto nie je dokumetár… Jasne ok, takže od doby kedy sme mali posledý koncert ubehlo strašne veľa vody , a ako je vidieť nám prospel hybernačný spánok a znovu sforomovanie našej zostavy strážcov / poslov zároveň. Prekonali sme ťažké časy, ako keď ľudí kedysi kosil vytúžený Mor :-Zostava sa skoro úplne zmenila ba priam prazvláštne vymodelovala až do dnešnej podoby. Prešlo nami kopec ľudí, ktorí sa pokúšali zaradiť sa a stať sa strážcom jedného z kľúčov. Viac menej to bol len chabý pokus oklamať naše vnemy, ale aj tak sa im to nepodarilo. Mali sme viac možností a nakoniec sme zostali len ja a Kung´c vlastne zakladatelia Slnečnej Brány. Po nejakom čase sme procitly a pridal sa k nám jeden z naších verných, a to jeden z webmasterov ktorý dohliadajú na chod našej stránky www.sungate.sk SMADSTRADAMUS FIKUS ktorý sa zhostil druhej gitary a vneposlednom rade sme sa rozhodli prijať jedného fešáka Tomáš Magnusek z Bánskej Bystrice, ktorý sa nám stará o bicie, ale nie v tej klasickej podobe ako si myslíš, ale po novom máme automat. Myslím, že sa tejto funkcie zhostil zatiaľ vynikajúco. O ďalšom prekvapení ti zatiaľ nepoviem .

SUNGATE měli poměrně raketový nástup na scénu, prakticky každá recenze na váš poslední počin byl pozitivní, ovšem potom jste se z ničeho nic úplně vypařili a prakticky se o vás nevědělo. V čem byl problém?
No pravdu povediac, bolo to komplikované a ako som už spomínal, prežili sme ťažké časy. Nechcel by som sa k tomuto moc vyjadrovať. Len poviem toľko, že bývali hráči už majú svoje životy, ale netvrdím, že sa za nimi Slnečná Brána zavrela na vždy.
Kung´c:Takže keď si zoberieš jablko, ktoré hnije od jadra. No a u nás bol presne opačný problém . Kapela bola napadnutá zvonku nie z vnútra, a preto sme museli podnikúť niektoré razantné opatrenia, ktoré museli zachrániť nie len jadro, ale aj šupku na jablku. Ale do budúcna máme ochrancu nad naším záhradníctvom a dúfam, že sa takáto vec nezopakuje.

Není trochu líto promarněné šance ? Kdekdo vám prorokoval slibnou kariéru…
Baron: Ja osobene si myslím, že nie je všetkým dňom koniec a môžem Ti garantovať, že tí ktorí nám ostali verní, sa majú načo tešiť, lebo ešte len príde ten správny BING BANG. A ja neľutujem absolútne ničoho, nemyslím si, že by sa niečo pokazilo . Povedzme, že skôr to dozrelo a bude to lahodná všehochuť.
Kung´c:Nemyslím si, že to je premárnená šanca veď sme ešte neskončili. Jednoducho povedané, každý plod potrebuje svoj čas, aby dozrel .

Na svém kontě máte dvě alba, která jste si vydali sami. Jak na ně s odstupem doby nahlížíš? Baron: Myslím, že boli vynikajúce a stále sú, i keď s postupom času by sme ich vedeli vylepšiť. Každý v tej dobe podal úctihodný výkon a snažil sa o to najlepšie, aby sme potešili seba a taktiež všetkých fanúškov tým najlepším, čo sme mohli zo seba podať.

baronOba počiny jsou volně ke stažení na vašem webu. Hodláte ve stejné politice pokračovat i nadále, a nebo se budete intenzivně snažit najít vydavatele?
Baron:Pravdu povediac, radi by sme boli pod nejakým vydavateľstvom a o to viacej by sme sa mohli venovať hudbe . Je možné že by bola aj lepšia propagácia a kopec vecí okolo toho. Čo sa týka staršých albumos, poskytli sme ich na stiahnutie z viacerých dôvodov. Jeden z nich je náš návrat na scénu a týmto pomôžeme fanúšikom spomenúť si na naše dobré songy . Ďalšia z vecí je, že peniaze ktoré sme investovali do nahrávania CD, sa nám už vrátili a nevidím dôvod naďalej ťahať z ľudí viac peňazí, i keď nevravím, že by sa nám nezišli. Pozri, povedzme že je to nejaká otázka času, dajme tomu tak 4 mesiace a potom sa uvidí a túto možnosť zamedzíme.

Vaše hudba slavila z nenadání velký úspěch a prakticky bez jakýchkoli průtahů jste se rázem objevili v čele slovenské metalové scény, přičemž já rozhodně nemohu zapomenout na jeden z ročníků Brutalu Assault, kdy při vašem vystoupení mával hlavou snad úplně každý 🙂 Jak na tyto časy vzpomínáš?
Baron: No je to taká nostalgia, ale minimálne sme ukázali všetkým kapelám, ktoré sa snažia, že môžu docieliť veľké veci, ale všetko je to len o výdrži a drení a drení a dobrých nápadoch. Ja ti poviem len toľko, to čo si videl kedysi, nebolo nič oproti tomu o čo sa pokusíme teraz. Zažili sme veľa dobrého, ale aj tých horších vecí. Jednoducho si treba vybrať len tú jednú cestu, o ktorej si presvedčený že je tá tvoja a je správna.
Kung´c: Týmto časom môj priateľ Baron vraví ,, zlaté rúno,, a ja by som sa tak trochu k tomu aj priklonil. Jednoducho sami vidíte, že kôli takýmto vaším sa oplatí robiť revelúciu a nie sedieť na zadku a v skúšobni hrať pavúkom.

sungateii1Jak moc těžké bude ve vašem případě navazovat na předchozí úspěchy? Určitě půjde o to, abyste byli schopni oslovit novou posluchačskou obec, protože ti mladší vás třeba vůbec nebudou znát…? Baron:To je síce pravda, ale prečo skončiť s niečím, o čom si bol presvedčený, že to bolo správne. Teraz som v predošlej otázke na to odpovedal. Jednoducho budeme pokračovať tam, kde sme skončili. Dokážeš si predstaviť že OBITUARY by začali hrať niečo iné ako pred rozpadom hrali? Alebo CARCAS? Ja určite nie . Len sa neboj máme pripravený skvelý materiál, o ktorý sa vôbec nebojím, že zapôsobi na ľudí, ktorí majú srdce na správnom mieste a majú chuť počuť zhudobnenú energiu a emócie.
Kung´c:Prikláňam sa k názoru Barona a povedzme v skratke, necháme tomu voľný priebeh a uvidíme či ta naša Jabloň zakvite.

Bude nová tvorba SUNGATE pokračovat ve stejném duchu jako ta stará, a nebo chystáte nějakou úplnou novinku, kterou byste chtěli vaši hudební tvář okořenit?
Kung’c: Neni dôvod meniť koleso na voze, ktorý si ide pre tie naše plody, keď má kolesá v poriadku . Kolesá na tom voze budú dovtedy, pokiaľ sa nezoderú.

SUNGATE platili vždy za ryze instrumentální těleso. Budete se v tomto ohledu nějakým způsobem měnit? Co třeba recitace, sbory, chóry…
Baron: kurňa, dráždiš hada bosou nohou..sa unás hovorí. Ale keď si to nadhodil, ano. Ano máme pripravené to spomínane prekvapenie, ktoré dúfam, nebude len na CD. Naozaj by malo byť všetko čo si spomínal, ale všetko je to len na našej dohode. Jo a SUNGATE samozrejme zostane inštrumentálna i keď len z 90%. Myslím, že to je docela dosť Nie? :-

Deska „Neverending Silence Of The Pompee“ vyšla cca. před osmi lety. Za tu dobu se toho na hudební scéně událo opravdu dost a dost. Jak moc vás tato časová prodleva inspirovala? Objevil si sám pro sebe nějaký nový či moderní směr, který bys chtěl třeba aplikovat do vašich nových skladeb? Baron: Hudobných smerov sa teraz vyrojilo koopec a este väčší kopec je kombinácií a mutácií. Nikdy nevieš, do čoho sa namočíme, ale v prvom rade chceme dotiahnúť to naše posolstvo až do konca, potom sa uvidí, čo bude ďalej.

Vím, že jste v minulosti spolupracovali s Veronikou Valkošákovou, která vás vždy hodně chválila! Jste s ní ještě v kontaktu? Přiznávám se, že mně se nějak úplně ztratila …

Baron : Od poslednej akcie sme o nej nepočuli. I keď nejaká tá chémia a náklonnosť tam bola aj z našej strany, tak dúfame, že ešte v budúcnosti spolu budeme v nejakom kontakte, i keď len na akcii. Ale čo som počul, ako zlé jazyky hovoria, že vraj už v tomto obore nefunguje, čo by bolo pre metalovú scénu veľká škoda.

sungate-coverJak bys charakterizoval CS metalovou scénu? Můžeš i třeba porovnávat s těmi předchozími roky?

Baron: No neviem, ale podľa mňa sa toho až tak nezmenilo. Je pravda že kapiel vzrástlo od tej doby, ale povedčine sú to kapely, ktoré skončia zabudnuté v skúšobni, alebo ich zničí iná vlna. Produkovať hudbu je veľmi náročné a dobrú, ktorá si razí vlastnú cestu a valí svoj štýl, takú je ešte ťahšie zkomponovať. Ale netreba zúfať, treba veriť v ďalšiu generáciu, že podržia hudobný svet a že ho nepohltia sračky štýlu „ Rytmus a podobné hip hopové a repové žumpy.

Jak se díváte na fenomén My Space či Bandzone ? Domníváte se, že by mohly někdy v budoucnu tyto servery úplně vymazat klasické hudební nosiče?
Smadstradamus..:Vždy sa nájde niekto, kto bude chcieť mať originál obľúbenej nahrávky. Tento pád sa preto nebude až tak týkať nosičov, ako spôsobu ich predaja. Kedysi som prišiel do hudobnej predajne, strávil som tam úžasnú hodinku napichnutý na sluchátkach a počúval som, čo som si vybral. Nakoniec som si zopár CD odniesol domov. Dnes si hudbu vyberiem na http://bandzone.cz/ „http://myspace.com/“ či iných internetových službách, ktoré mi dokonca aj sami navrhnú, čo by sa mi mohlo páčiť. No a potom si to čo chcem (ak chcem mať originál) objednám v e-shope. Čiže, padať budú skôr kamenné obchody.

Co pro tebe znamená seberealizace? Přemýšlel si někdy o tom, že bys vyzkoušel úplně jiný hudební žánr než produkujete se SUNAGATE? Baron: No pravdu povediac nad tým som nejako nepremýšľal, ale keby k tomu došlo, určite by som nezostal na voľnej nohe. Ako pred SUNGATE existoval BURNING CLOUDS, v ktorom som hral a taktiež som bol zakladateľom tejto doom smečky, tak teraz by som asi makal na niečom podobnom s troškou black. Ale nieje dôvod myslieť na také zmeny keď SUNGATE momentálne pre mňa znamená všetko, čo potrebujem a mám v tom naozaj cez nevinú prírodu až po extrém a rôzne kataklysmatické apokalypsy :-

Svět se nachází ve finanční krizi. Sleduješ nějak speciálně tyto události? Pozoruješ třeba zlepšení životní úrovně na Slovensku od zavedení Eura ?
Smadstradamus..: Tieto udalosti moc nesledujem, lebo zatiaľ sa ma moc nedotkli. Avšak dosť mojich známych už krízu pocítili na vlastnej koži a to hlavne v zamestnaní (pracujú na 60% prípadne už prácu nemajú). Po zavedení eura nejaké zlepšenie nepozorujem, skôr sa pre mňa zlepšilo počítanie peňazí. Tak napríklad pivo stojí (skoro) euro, do Žiliny sa doveziem za euro a (bohužiaľ) v Blave na stanici sa za pol eura vyštím 😉

Zpět k hudbě. Prozraďte vaše současné oblíbence? Existuje nahrávka, která vás v poslední době opravdu „dostala“? Mě třeba album od SOLSTAFÍR – Köld! Vřele doporučuji! Baron: No kde sa tak s odstupom času pozriem, ta z nových vecí ani moc neviem, nestíham sledovať, čo všetko vyšlo, ale naposledy sa mi dostal nový ROOT, ktorého som bol veľký fanda, ale po dobe ako odtiaľ odišiel Blackhos, už mi to moc nesedí. Naopak rád by som vyzdvihol Bleckiho nie projekt, ale teraz kapelu CALES, je to pecka momentálne čo spravil album inštrumentálne, konečne dal všetko na pravú mieru, je to bomba. A aby som nezabudol posledné album BAL-SAGOTH JE naozaj dobrý, ale viac pritvrdili a stratili tú svoju povestnú symphoničnosť. Ale aj tak je to dobre.
Kung´c:Nedávno sme sedeli v jednej putike a tam som započul nahrávku, ktorá ma trochu zaujala a to EPICA posledne album . Má to niečo do seba …

Nastiň vaše plány do budoucna. Hodláte třeba opět dobývat letní festivaly jako tomu bylo v minulosti? Baron:No takže moc ti neprezradím, lebo je to skôr prekvapenie, ale jedno ti môžeme zaručiť, že pokusíme sa dostať na pozíciu, akú sme mali pred pár rokmi, čo si myslím, že by nemal byť až taký problém, pokiaľ budeme pokračovať smerom, ktorý sme si vybrali, ale nikdy nevieš. Festivaly a klubové akcie sa budeme snažiť okupovať, ale čo je 100% isté plánujeme frontálny útok na celú Moravu a tak jej zaistiť, alebo lepšie povedné potrvdiť jej prvenstvo v naj krajina z Čiech a Slovenka čo sa týka doom scény. A za tým si stojím.

Díky moc za rozhovor! Můžeš cokoli vzkázat čtenářům R.U.M.u!

Baron: Takže zdravím všetkých čitateľov R.U.M magazínu a hlavne nezanedbávajte live koncerty, inak zostaneme v tejto hnusnej cyber dobe zadubení , leniví a ľahostajní k poriadnej rockovej muzike . Dúfam, že sa stretneme niekde na nejakom R.U.Mazgu a zakalíme si spoločne na parkete :-Jarnarna Tog la Tyr Na Nog from ARKNOR SUNGATE CAFFFFFFF….

ALL

Současná sestava:
Peter“ Kung´c“ Koscelánsky -keyboadrs + spúšť ..SG
Tomáš “ Magnus “ Magnusek – electronic drums + ničiteľ ..SG
Gabriel “ Baron “ Begáň – guitars + kliatby ..SG
Peter „Smadstradamus Fikus“ Bočej – guitars + temná spása ..SG

Diskografie:
Twilight of the Babylon’s Gods (2000)
Neverending Silence Of The Pompee (2001)

www.sungate.sk

www.bandzone.cz/sungate

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *