SUM OF R – Orga (CD-2017, Czar Of Revelations)

Když už nevíš kudy kam, zkus něco hodně neposlouchatelného a temného. Něco takového si nejspíš řekli švýcarští SUN OF R, kteří mi prostřednictvím svého labelu dopravili černý digipack s názvem „Orga“. V jejich případě se jedná už o třetí řadové CD v pořadí, přičemž u všeho důležitého byla skladatelská dvojice Reto Mäder (kytara, efekty ) a Fabio Costa (bicí, perkuse, efekty). Libující si v instrumentální podobě dark ambinetu, drone music a avantgardní formě post-rocku (či spíše nějakého takového hybridu).

Když se pak odprostím od všech škatulek, mohu tvorbu SUM OF R charakterizovat jako „černou hmotu“, která Vám z repráků doslova překapává na zem. Dá se říci, že každá z kompozic je svým způsobem originální a kupodivu rozeznatelná. Sun Of RCelkově se však opravdu jedná o dosti odvážný materiál, osm z deseti posluchačů ho nikdy nedoposlouchá do konce (a to ještě beru v potaz, že mnozí to zabalí po první skladbě). Přestože je však tvorba SUM OF R spíše o zvucích a samplech, stále tu lze vystopovat „hraní klasických nástrojů“. Jedná se však o takové prazvláštní hledání a nepochybně i experimentování, jemuž nejlépe rozumí samotní tvůrci.

Musím ale uznat, že páky na vytvoření palčivé atmosféry rozhodně mají, přičemž některé úryvky se mi dokonce zamlouvají. Zmínit mohu např. klávesovou liturgii v „After The Passing Of Risk“, v jejíž útrobách lze najít i špetku jakéhosi optimismu. Ostatní tracky už jsou ale nefalšovaným mordorem, pochopitelně anti-melodickým a monotónním. K plusům nahrávky pak rozhodně patří velmi obstojný zvuk a občasný meditativní nádech. Sice jsem výše uvedl, že nahrávka je „temná“, to pochopitelně souhlasí, ovšem když si album pustíte jako kulisu, nebudete příliš vnímat ony hnisavé konsekvence, rázem získáte docela dobrého přítele pro boj se zbytečným tichem.

ALL

https://sumofr.bandcamp.com/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *