STERBEFALL – Plattensee (CD- 2015, Dark East Productions a Mercy Despise)

PlattenseeNěmecký název kapely, (slovo sterbefall=smrt), německé texty, ale přesto se za těmito STERBEFALL vyrazíme do Ruska, kde tahle parta působí cca. čtyři roky. Za takto krátkou dobu se kvartetu hudebníků podařilo vytvořit dvě desky (debut s názvem „Weg nach Nichtigkeit“ spatřil světlo světa v roce 2014) a k tomu dvouskladbovou placku „Todtanz“. Nicméně předmětem této recenze je fungl nová nahrávka „Plattensee“, kterou před několika týdny vytáhlo z trouby vydavatelství Dark East Productions v součinnosti s labelem Mercy Despise. A my si jí teď hezky rozporcujeme…

„Plattensee“ je album několika žánrových tvarů, přičemž nejblíže se Rusové přibližují škatulce zvané post-metal a zajisté jsou zde zřetelné stopy doom metalu, black metalu a dost možná i art-rocku. Feeling nahrávky pak bezesporu ovlivňuje německý přednes, nemluvě o jeho hrubé growlingové formě. Připouštím, že přesně tohle může být pro většinu posluchačů problém, avšak právě němčina dopomáhá STERBEFALL k větší osobitosti, což já osobně kvituji s povděkem.Sterbefall Je jen škoda, že vokály nejsou o trochu více variabilnější, neboť přesně taková je i samotná hudba. Čisté zpěvy si zkrátka ve vybraných  pasážích dokážu dost dobře představit. Produkci by tento krok rozhodně prospěl. Ale ještě k té variabilitě… Navenek sice může snažení Rusů působit jednotvárně, ale to je jen takový přelud spojený se seznamovacími poslechy. Jednotlivé skladby zkrátka nemají šanci zapřít svou nezaměnitelnou tvář a některé z nich lze dokonce považovat za vyslovené hitovky.

Mezi ně řadím kupříkladu „šestku“ „Wenndie Soldaten ins Feld rücken“ a v neposlední řadě i závěrečnou ódu „Tesla“, velebící legendárního Nikolu způsobem svébytným a dojemným zároveň. Nechci se plést, ale je klidně možné, že celé album patří vzpomínce na tohoto geniálního vynálezce, avšak nevládnu němčinou natolik, abych byl schopen texty do detailu rozklíčovat. Bohužel… ani další propozice k desce nejsou zcela vypovídající. Potřebné info však kapela pravděpodobně dodá v chystaném rozhovoru, který se na R.U.M. webu určitě brzy objeví.

STERBEFALL jsou vpravdě hodně zajímavým spolkem, jemuž v záplavě stovek kapel neschází osobitost ani odvaha. Vybrané kytarové riffy či melodie doslova rezonují mrazem a prostřednictvím nich lze zažít podobné nadšení, jako je tomu např. u kompozic moskevských STENY LDA. STERBEFALL jsou ale přece jen o něco jadrnější a určité ostrosti pochopitelně napomáhá už zmíněná němčina. Přiznávám, zprvu mě nahrávka až tolik nezasáhla. Hudba mi sice přišla příjemná a snadno stravitelné, ovšem nijak zvlášť jsem z ní do oblak neskákal. Postupem času se však můj vztah k „Plattensee“ úplně změnil a v posledních několika dnech jsem nahrávku v přehrávači vystřídal hned několikrát. STERBEFALL zkrátka odvedli výtečnou práci a já sám se musím smířit s tím, že obdobné hudební provedení mě zkrátka stále baví poslouchat. Pokud máte chuť, nahrávku si můžete za čerstva otestovat pod recenzí.

ALL

https://www.facebook.com/sterbefallband

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *