SPECTRALE – ▲ (CD – 2017, Les Acteurs de l’Ombre Productions)

S projektem SPECTRALE jsem se premiérově seznámil při recenzi split alba IN CAUDA VENENUM/HEIR/SPECTRALE a při této příležitosti mi neunikla informace spojená s poměrně zajímavým zjištěním. Především fanoušci francouzského black metal budou pravděpodobně zírat na drát, neboť za tímto ryze akustickým projektem stojí Jeff Grimal, jinak kytarista THE GREAT OLD ONES a jeho kytarový parťák jménem Jean-Baptiste Poujol.

V rámci debutového alba „▲“ se tato dvojice spojila s cellistou Raphaelem Verguinem, a to za účelem realizace regulérního debutového alba, které SPECTRALE nikterak nuceně neplánovali, spíše k němu tak nějak dospěli pomalými krůčky. Zasněná a intimní hudba, jejíž charakter je ryze instrumentální, zavádí posluchače do končin pokročile meditativních, přičemž základem nahrávky jsou pochopitelně technické brykule obou kytaristů. Na své si při poslechu přijdou také milovníci samplů a podivuhodných zvukomalebných postupů. Naopak cellové party nejsou oproti kytarám nikterak divoké a lze je proto brát jako pouhý doplněk k dotvoření atmosféry.

Nejpozoruhodnější skladbou jinak čistě poklidné kolekce je bezesporu titulní track značky „▲“ , kde se mimo jiné představuje i bubeník Raphael Verguin (THE GREAT OLD ONES). Tento mírně avantgardní „trip“ působí vskutku dosti bizarně a svým způsobem ho lze brát jako možnou pozvánku vedoucí k branám nové tvorby. Za sebe bych se přimlouval i za zpěv, neboť si ho v hudbě SPECTRALE dokážu dost dobře představit. Ostatně „vokální bezeslovnost“ už byla vyzkoušena i zde, a to prostřednictvím skladby „Attraction“. Jako host se v ní představil Krys Denhez (ex-6:33), další výrazná persona francouzského undergroundu. Jak už bývá u Les Acteurs de l’Ombre Productions zvykem, CD je ukryto v luxusním digipacku, vskutku radost pohledět. A „▲“? Pro dlouhé zimní večery s lahví vína… proč ne.

Spectraale_CD

PS: Album bylo věnováno zesnulé mamince hlavního protagonisty (R.I.P. – 2014)

Skladby: Andromede, Contact, Attraction, Landing, Magellan, Monocerotis part 1, Monocerotis part 2, ▲, Retour Sur Terre.

Sestava: Jeff Grimal – kytary; Jean-Baptiste Poujol – kytary; Raphael Verguin – cello.

Hosté: Leo Isnard – bicí („▲“); Krys Denhez – zpěv („Attraction“).

ALL

https://spectrale.bandcamp.com/album/-

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *