SOLFERNUS – Neoantichrist (CD-2017, Satanath Records/ Murdher Records)

Po dlouhých dvanácti letech změnil se rozdivočelý čert Solfernus v uvážlivého démona, aniž by si své rodné jméno změnil. Ostatně k tomu nebyl důvod. Aktuální čtyřčlenná sestava vykazuje oproti předchozím letům pouze změnu na postu bubeníka, kdy vytíženého Toma Corna vystřídal neméně schopný bouchač Paul Dread.

Že by však borci pokračovali tam, kde se jejich pekelný vozík zastavil, tak „to kurva ani omylem“. A dalo se to i čekat. Všichni zainteresovaní toho za uplynulou dobu okusili dost a dost a svým způsobem zde prodali všechno, co se naučili „odvedle“ (mohu napsat od Big Bosse ? 🙂 Přiznám se, že jsem tak trochu tušil, že avizovaný „Neoantichrist“ bude určitě jinde a svým způsobem jsem si to i přál. Nu… stalo se! SOLFERNUS na novince představují spíše progresivně laděné těleso, které je sice stále jaksepatří blackmetalové, avšak potenciál většiny skladeb míří kamsi za horizont této žánrové krabičky.

Těch „mimo-blackových“ odskoků je tu koneckonců celá řada a samotnému materiálu to jen a jen prospívá. I navzdory absenci vysloveného hitu, jenž by posluchače sesekal „na první dobrou. Víceméně je to způsobeno hlavně tím, že „Neoantichrist“ je deska „uvážlivá“, propracovaná a brutální až na třetím místě. Nemusí se to sice mnohým posluchačům zamlouvat, ale je tomu opravdu tak.

Největší plus nahrávky v konečné fázi přisuzuji členitosti skladeb, které sice spojuje jednotná image, ale jinak je každý track trochu jiným druhem pekla. A když už jsem zmínil slovo „image“, tak vězte, že přesně tento faktor budiž zásadní devízou nových SOLFERNUS. Atmosféru nahrávky pak dosti vehementně ovlivňuje kazatelsky laděný Khaablusův přednes, který je více či méně doplňován také Igorovými hlasivkami. Velmi hodnotný návrat s deskou, u níž se metalový posluchač, upřednostňující košatost skladeb, nebude nudit.

SOLFERNUS 4

Skladby: Ignis ~ Dominion, Glorifired, Mistresserpent, Pray for Chaos!, That One Night, Between Two Deaths, Once upon a Time in the East, My Aurorae, Neoantichrist, Stone in a River.

Sestava: Khaablus – zpěv; Igor – kytara, zpěv, klávesy; Parambucha – basa; Paul Dread – bicí.

Host: Big Boss – zpěv (skladba „Pray for Chaos!“)

ALL

http://bandzone.cz/solfernus

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *