SARMAT – Jsme nezávislá kapela a své debutové album jsme si vydali sami. Veškerá propagační činnost patří nám

Není to tak dávno, co mi jeden kamarád povídá: „Víš, polský kapely mají kvalitu, která je podpořená ještě tím, že ti kluci nejsou líný na krok. Promo aktivitám jsou schopný obětovat spoustu času i peněz.“ Musím říct, že přesně na toto jsem si vzpomněl při realizaci rozhovoru s Łukaszem Kobusińskim, zpěvákem deathmetalové formace SARMAT. Že Vám název kapely nic neříká? Nebojte se, brzy se o nich určitě mnohé dozvíte. Lukasz sice v rozhovoru zmiňuje, že jsou kapelou fungující na principu „udělej si sám“, ovšem to nikterak negraduje jejich kvality. Debutová nahrávka „RS-28“ představuje dávno protřelé hudebníky v tom nejlepším světle. A že zdaleka není všem dnům konec, to prozrazují i následující řádky…

Prosím, můžeš nám na úvod prozradit něco málo z příběhu SARMAT? Jaké byly začátky kapely a kdy se jednotliví členové rozhodli spojit síly?
Ahoj, zdravím tě za skupinu SARMAT z Polska! Kapelu založili kytaristé Daniel „Hacel“ Szymanowicz a Krzysztof „Kopyś“ Kopczeński v roce 2018. Tehdy žili ve stejném městě (Kwidzyn). Já jsem se k nim připojil v roce 2022, když mě Daniel požádal, abych zkusil zaranžovat vokální party k věcem, které už byly nahrány.

Název kapely je převzat z „The Weapon of Ultimate Destruction“, ruské supertěžké mezikontinentální balistické střely. Jak jste došli k tomu, že právě tento název je pro kapelu vhodný?
Protože vyvolává úzkost a strach. Nebyl jsem členem kapely, když ji kluci takto pojmenovali, ale myslím, že tento název je pro kapelu perfektní. Když znáš pozadí…

Co vás nejvíce inspirovalo k tomu, že jste začali společně skládat hudbu?
Tady budu stoprocentně neoriginální. Jednoduše hudba, kterou posloucháme celý život. Mohl bych říct asi toto: „Víte, naše historické dědictví, život, který každý z nás žije…“ nebo něco podobného, ale byla by to kravina.

„RS-28“ je název debutové desky. Prozraď nám něco z toho, co za nahrávkou stojí? Jaké zpětné vazby se vám nyní dostává?
To je složitá otázka.???? Pokud jde o koncept, tak vím, že prioritou bylo nahrát plnohodnotné album v deathmetalovém stylu a smíchat ho s některými blackmetalovými vlivy. To se, myslím si, podařilo. Kluci si ale nebyli jistí, jestli kapela zahájí pravidelnou činnost (hraní koncertů, vydávání alb), nebo zda zůstane jen jako studiový projekt. Debutové a velké album však natočit chtěli. Zároveň to bylo takové „znovuzrození“ pro Daniela, který na nějakou dobu přestal skládat a hrát hudbu. Pak se k tomu ale vrátil.

Pokud jde o zpětnou vazbu, považuji ji za velmi dobrou a uspokojivou. Jsme nezávislá kapela a své debutové album jsme vydali sami. Veškerá propagační činnost patří nám. Každá recenze, prezentace v rádiovém podcastu, rozhovor, to je pro kapelu malým úspěchem. Stojí za zmínku, že naše album je dostupné na pěti kontinentech – na stránkách mnoha distributorů. Lavadome Productions z České republiky nabízí také několik našich CD kopií.

No a co se dělo po vydání „RS-28“? Když to vezmeme od tohoto bodu až po současnost?
No, sakra ;-)… Od té doby se stalo hodně věcí. Kapela SARMAT se stala regulérním partou, jež má plnohodnotnou sestavu a je připravena hrát živě. Digitální edici debutového alba, která je dostupná na Bandcampu, jsme vypustili 19. března 2021. Posléze jsme vydali CD edici (jewel case), a to 31. května 2021. Jednalo se o limitovanou edici 500 kusů, přičemž veškerý obsah je už rozebrán. Nicméně 30. listopadu 2021 jsme ještě uskutečnili vydání digipackové verze, která rovněž čítá 500 kusů. V poslední den zmíněného roku se nám pak ještě povedlo vydat vinylovou edici (180gr black vinyl version, lathe cut – 300 kusů). Zapomenout nemohu ani na několik vzorů triček SARMAT.

Naše hudba je nyní rovněž dostupná na streamovacích platformách – v den vydání debutového alba tomu tak nebylo. Naučil jsem se spravovat naše stránky na Bandcampu, což není nic těžkého, ale přece jen musel utéct nějaký čas, abych se do toho dostal. Naše album jsem umístil i na službu Discogs (každá fyzická edice). A jak jsem již zmínil výše: album se nám podařilo dostat k víc jako dvaceti distributorům z celého světa. Recenzí, kterých na desku vyšlo, je vskutku nespočet, to už se ani nedá spočítat. Každou ovšem vždy přidám na náš facebookový profil, abychom se podělili s ostatními. Jojo, sociální sítě… Teď jsme přítomni i na Instagramu, který osobně nemám rád a používám ho jen zřídka. Někomu se to líbí.???? Zmínit bych se měl i o lyric videu k titulní skladbě z alba („RS-28“), které vyšlo ve stejný den, jako tomu bylo u první edice CD.

Zdá se, že stále existuje určitá poptávka po CD, ovšem je to pro nezávislé kapely dnes vůbec efektivní, myšleno tedy s ohledem na náklady?
No, osobně jsem sběratelem CD, takže mě náklady netrápí.????Myslím si, že každá nezávislá kapela by se měla postarat o to, aby svou hudbu dostala ven na fyzických nosičích. Realizace CD není zase tak drahá, s vinyly se to nedá vůbec srovnat. Navíc CD je pořád vhodné pro každodenní používání, takže by to pro všechny měla být jasná první volba. Ale tak to vidím já. Na výrobu CD nemusíš čekat tak dlouho, s vinyly je to přece jen komplikovanější. Myslím, že je vždycky lepší nechat si hudbu nahrát na reálný produkt, na nějž si můžeš sáhnout, prohlédnout si obal, vše si projít vlastníma rukama atd. Prostě stará škola, člověče.????

Jak bys zhodnotil pozici, jež dnes zastávají online média z hlediska propagace kapel? Čteš např. metalové webziny?
Tuto roli nelze přeceňovat. Svět se mění, média také. Online média jsou mnohem rychlejší a mají větší pokrytí než ta tištěná. To je jejich lepší stránka. Nejhorší je, že jich je prostě moc a často od sebe jen kopírují zprávy a informace. Tento problém se ale netýká pouze médií. Pro mnoho lidí je na světě příliš metalových kapel a osobně jsem schopen tento způsob myšlení pochopit. Žijeme v době „všechno na vyžádání“, mohu-li to tak nazvat. Metalová scéna v tomto není výjimkou. Osobně však nečtu online média příliš často, byť jsou to právě webziny, které jsou nápomocny při propagaci kapely. Vždy se snažím prostřednictvím nich informovat o našich koncertech, když je zrovna plánujeme. Ale je tedy fakt, že mě vždy vyčerpává kontaktovat každého člověka, s nímž jsem ve spojení. Po každé propagační kampani si tedy vždycky musím dát pauzu.

Co bys řekl, že je na polské metalové scéně zvláštní? Je u vás nespočet kvalitních kapel… Řekl bys, že existuje nějaký bod, který je typický pro vaši metalovou kulturu?
Myslím, že ne. Lidé často říkají, že SARMAT hraje polský druh death/black metalu, přirovnávají nás k VADER, BEHEMOTH, HATE, LOST SOUL, dokonce i DECAPITATED (někde jsem četl přirovnání k nim), i když tyto výše zmíněné kapely se od sebe liší… Pro lidi ze zahraničí je asi jednodušší porovnat hudbu skupiny s jinými kapelami z konkrétní země. Ale, myslíš si, že švédští metalisté na začátku devadesátých let chtěli hrát něco jedinečného? Řekl bych, že nikoliv. To samé je tady v Polsku. V hudbě polských kapel nevidím nic zvláštního, ale lidé venku to mohou slyšet pochopitelně jinak.

Co je podle tebe nejpřitažlivější a nejtěžší věc v životě hudebníka?
Nejsem úplně správná osoba, která by měla odpovídat na takovou otázku. Nevidím se jako hudebník. V deathmetalové kapele se považuji pouze za tvůrce křiku. Mám svůj osobní i profesní život, práci, která mě živí, a tvorba hudby je pro mě vášní. Je to něco víc než jen koníček, ale v dnešní době to není profesionální činnost. Nemyslím si, že tomu někdy bude jinak. Nezapomínej, že jsme druh kapely typu „udělej si sám“. Problémy a problémy, které máme s činností kapely, jsou daleko odlišné od těch, které mají profesionální spolky. Harmonogram je pro nás problematickou stránkou činnosti – pět kluků žijících na čtyřech různých místech, každý z nás má rodinu (větší, menší nebo „větší“????) a je někdy těžké najít volný čas pro nás všechny na hraní koncertu. Vydávání fyzických nosičů, výroba triček – to vše vyžaduje čas a peníze. Doufám, že příští album bude vydáno vydavatelskou nahrávací společností nebo ve spolupráci s nahrávací společností, takže mnoho aspektů spojených s výrobou fyzických nosičů by se pak dalo rozdělit.

Když neděláš hudbu, co rád děláš? Jaké jsou tvé koníčky? Sport, filmy, literatura…
S dospělým synem se snažím chodit pravidelně na koupaliště, sleduji volejbalové zápasy v televizi a žiji ve svém městě (jsem velkým fanouškem volejbalu, zápasy národního týmu a naší venkovské ligy jsou pro mě stejně zajímavé). Také čtu knihy, ale v současné době je jich mnohem méně než před lety. Také rád cestuji, a to převážně po Polsku. Když to ale jde, snažím se tu a tam navštívit i jiné země. Před třemi lety jsem byl v Česku na návštěvě Plzně. Tamní podzemní chodby jsou úžasné.

Polsko a Česká republika jsou státy sousední. Jak moc se podle tvého názoru oba národy liší?
Myslím si, že naše národy jsou si velmi podobné. Určitě je však zajímavé to, že většině Poláků zní čeština legračně a Čechům tak zní úplně stejně polština.????Českou republiku vnímám jako moderní zemi pro život, kde žije laskavý národ. My teď zjišťujeme podrobnosti spojené s možností zahrát si na dalším ročníku jednoho letního festivalu u vás v Čechách (na jihu země), takže doufám, že budeme mít příležitost se lépe poznat. O jaký festival se konkrétně jedná? To ti zatím nemohu říct. Až bude vše připraveno, novinku s radostí oznámíme.

Máte už nějaké plány do budoucna? Třeba spojené s další deskou?
Ano, ano, FAKT! Nahrávání nového alba je v současné době pro naši kapelu tou nejdůležitější věcí! Hudbu pro druhé album už máme složenou. Tento měsíc (září 2022) nahraje bubeník Krzysztof „Desecrate“ Szałkowski své party pro album ve varšavském Santa Studiu s pomocí Arkadiusze „Malty“ Malczewského, jako zvukového inženýra. Dalším v pořadí bude kytarista Daniel „Hacel“ Szymanowicz. V plánu je nahrávat kytarové party a baskytarové party ve stejném nahrávacím studiu. Hned poté natočím své vokální party já, ovšem tentokrát v nahrávacím studiu v Bydhošti (mé rodné město). Takže, jak vidíš, děje se toho kolem druhé nahrávky poměrně dost. A k tomu všemu ještě aktivně jedeme koncerty.

Děkuji moc za rozhovor, jsem rád, že sis na mě udělal čas.
Děkuji ti velmi, velmi laskavě! Já osobně v rozhovorech moc nerad odpovídám na otázky, ale tentokrát to bylo, dalo by se říci, „bezbolestné“ ;-). Pokud cítíte potřebu získat fyzický nosič SARMAT, můžete si naše CD zakoupit na území České republiky na stránkách internetového obchodu Lavadome Productions (Děkujeme, Jano!). Pokud máte zájem o naše LP, kontaktujte nás, prosím, přímo (sarmatdeath@gmail.com). Doufám, že se příští léto uvidíme v Česku!

ALL

https://sarmat1.bandcamp.com/releases

https://www.facebook.com/sarmat7v7

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *