RAGNARÖK 4 – Live DVD 2007 (DVD-2008, Det Germanske Folket)

Na tomto DVD (viz. speciální edice MIGHT IS RIGHT) se nachází celkem šestnáct skupin, přičemž mé hodnocení berte hodně s rezervou. Přece jen, hodnotit koncertní střípek a ještě ke všemu z videa je dost zavádějí, a proto berte můj názor spíše jako takové konstatování toho, co jsem měl možnost vidět a slyšet. Prvními v pořadí jsou norští HELHEIM a hned na úvod musím konstatovat, že jejich ukázka patří k tomu nejlepšímu. A aby ne. HELHEIM patří už nějaký ten pátek ke stálicím black metalové scény a také jejich nová tvorba je jedním slovem úžasná. Sladba „Thirteen To Be Perished“ je zde předvedena s velkou grácií a především povedeným soundem. Následující ANGANTYR také nejsou žádní zajíci, ovšem do špičky jim ještě nějaký krůček chybí. Track „Stormen Fra Nord“ je poměrně vydařený, a to nejen z hlediska produkce, ale také z vizuálního hlediska. Členové kapely totiž vypadají jako praví severští čerti. Peklo v prvních řadách hovoří o tom, že si soubor stačil vytvořit silnou obec fanoušků. Následující FJOERGYN předvedli, že rozhodně nepatří k pravým koncertním kapelám. Tříčlenná sestava se opírala především o pohanské umělé vytvořené chóry, které jsou sice působivé, ovšem až moc sterilní v sounáležitosti s živými nástroji. Kytarista a zpěvák mě však překvapil svou image. Ne každý black metalista si na stage vezme triko NAIL INCH NAILS. Je to však důkaz jakéhosi nadhledu a širokého hudebního obzoru.

Naproti tomu URGEHAL si libují v hrubém antikřesťanském klišé, a to tak konzervativně, že to téměř zaslepené křesťanstvo z druhého břehu připomíná. Sehranost však kapele rozhodně upřít nelze, a to i přes výše zmíněnou stylovou příkrost. Švýcarští ELUVEITIE jsou v současné době skutečným hitem, o čemž svědčí pořádný kotel, který fanoušci kapele přichystali. Nicméně z desky mi přijde hudba těchto barbarů o dost přesvědčivější, ono totiž nazvučit všechny ty píšťaly a další cinkrlátka, není rozhodně nic jednoduchého. Vypovídá o tom i video ke skladbě „Your Gaulish War“. Ještě většími hvězdami pagan metalového nebe jsou švédští MANEGARM, jejichž alba jsou ukázkou talentu a píle v jednom. Ovšem i MANEGARM neznějí tak průrazně a čistě.Zvuková kvalita tohoto kousku nedosahuje ani lehčího nadprůměru, a tak se musí fanoušek spokojit s pouhou maximální show všech zúčastněných, včetně zpívajícího bubeník, jakožto poznávacího znaku. Další nemilosrdné „zlo“ představují Norové KOLDBRANN, ačkoli zlo….k vidění a hlavně ke slyšení je průměrná black metalová mazanice. Zvuk nic moc a kvalita skladby „Djevelens Treskeverk“ jakbysmet. O německých HEL jsem se už zmínil na kompilačním CD a prakticky totéž bych mohl napsat i k videu. Soubor připomíná spíše pohanské intelektuály než drsné metalisty a rovněž hudba samotná nepatří k přímočařejším. HEL se snaží vytvářet s ohledem na stylové zařazení vcelku komplikované skladby a dle dostupných ukázek se jim to i poměrně daří. Dalšími Germány jsou AASKEREIA, o kterých jsem si přečetl spoustu pozitivních názorů, ovšem na tomto DVD patří absolutně k nejhorším. Šílený vokál, prachbídný zvuk…důvod tuto stupu kvapem přeskočit. TYR z Faerských ostrovů v současnosti „letí“ a jejich video ke skladbě „The Edge“, příslušnost k nejlepším jednoznačně potvrzuje. Rovněž zvuková kvalita se nese ve stejném duchu. Samotnou kapitolou je vynikající výkon zpěváka, jehož čistý vokál je skutečně precizní. Od HELFAHRT jsem slyšel už několik desek a ani jedna mě příliš neoslovila. Ne jinak tomu je na tomto DVD. Nuda, šeď, zívaná…

KROMLEK patří k dalším populárním německým spolkům. Kotel pod pódiem mě v tomto ohledu vůbec nepřekvapil. Němčouři zkrátka „humpa“ metal milují a v KROMLEK mají jasnou a svěží alternativu FINNTROLL. V podobném stylovém ranku se motají krajané HEIDEVOLK, kteří však svou tvorbu berou mnohem vážněji a v tom je možná ten problém. Kýč non plus ultra! WOLFCHANT jsou v tomto ohledu mnohem příkrejší, skkladbu „Guardians Of The Forest“ si však raději pustím s desky. Na živo totiž poněkud ztrácí kouzlo, nemluvě už vůbec o falešném zpěvu. WOLFCHANT však i přes tuto video zkušenost považuji za příjemnou kapelu, jež umí vyprodukovat kvalitní songy. Do celkového výčtu scházejí dvě kapely, které mají na DVD o jednu skladbu navíc. V první řadě se jedná o domácí RIGER, jejichž protežování skutečně nechápu. Nevýrazná pagan-black s občasnou death metalovu atmosférou, není vůbec ničím výjimečný. To naopak KAMPFAR jsou ve společnosti zúčastněných kapel záležitostí výstavní. Zvuk jak řemen, pódiová show prvotřídní… zkrátka norská black metalová tečka jak se patří!

TOP 3
HELHEIM, TYR, KAMPFAR

ALL

http://www.det-germanske-folket.comNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *