PIN-UP WENT DOWN-2 Unlimited (CD-2008, Ascendance Records / Plastic Head)

Když šílení experimentátoři CARNIVAL IN COAL dosáhli vrcholu své tvůrčí činnosti, nikam se více necpali a prachsprostě se rozpadli. Takové překvapení jen tak nikdo nečekal a přiznávám se, že jsem ho nečekal ani já. Jen blázen by si však mohl myslet, že jednotliví členové pověsí své nástroje na hřebík či skobičku… Nejrychleji zareagoval bubeník Alexis Damien, který se spojil se zpěvačkou Asphodel (ze skupiny PENUMBRA) a založil svůj vlastní projekt. Jeho název původně zněl ESTHETE PIGGIE jako jedna ze skladeb, ovšem nakonec se pozoruhodná dvojice rozhodla pro PIN-UP WENT DOWN. Pokud bychom měli aktuální nahrávku „2 Unlimited“ srovnat s šílenými alby CARNIVAL IN COAL, došli bychom zhruba tak do poloviny cesty. PIN-UP WENT DOWN sice také dosti experimentují, ovšem rozhodně jsou mnohem stravitelnější a do jisté míry i nečekaně líbiví. Nelze si totiž nepovšimnout popových základů téměř všech skladeb a co víc, některé motivy jsou jednoduše převzaté a samozřejmě řádně upravené. Techno, metal, industrial, rock, avantgarda… to všechno v jednotlivých skladbách lze objevit. Nad tím vším kvete vokál víly Asphodel jako krásný vějíř. Ostatní zpěvy zaštiťuje Alexis, jež mimochodem nahrál úplně všechny nástroje.

První skladba „Esthete Pigge“ zní jako mix mezi TYPE O NEGATIVE a DEATHSTARS, a především ústřední Alexisův přednes jasně odkazuje na Petera Steela, lépe řečeno se trefuje do procítěných a šimravě erotických vyšeptávaček. Uff… „Nearly Dead Bat Majke Up“ je vykradená „Obscene“ od MARILYNA MANSONA, alespoň tedy co se týče refrénu, kde ovšem opakující se slovíčko „obscene“ nahradilo spojení „be agressive“. „Cadavre Exquis“ parafrázuje válku mezi death metalem, popem a gothic rockem – skutečná úchylárna.Takhle bych mohl pokračovat donekonečna. Každá skladba přináší nespočet hudebních přemetů, kotrmelců a dalších popových zkomolenin, které překrývá metalový smrad a satira. Vykutálená dvojice si tak dělá legraci ze všech možných hudebních směrů, uměleckých póz, přičemž (naštěstí) nechybí vlastní sebereflexe. Album „2 Unlimited“ je zkrátka hodně velká zábava, zahrnující jak hudební um, tak také sobě vlastní druh humoru. Abych ale spravedlnosti učinil úplně zadost, musím na tomto místě přece jen uvést několik dalších postřehů, které s poslechem tohoto otrlého počinu souvisejí. „2 Unlimited“ jsem si pustil cca desetkrát a moc mě bavilo. Posléze však začalo poněkud ztrácet na intenzitě a už mě nebavilo tak jako tomu bylo v začátcích.

Všechna překvapení byla již dávno „vyzrazena“, a tak zbývalo pouze přistoupit na extravagantní metalové vály s popovým základem. Tohle je jediné (a možná i jediné důležité) mínus, založené čistě na subjektivním vnímání hudby. Zároveň abyste si tohle album oblíbili, potřebujete buď dobrou, a nebo rozpustilou náladu. I přes tuto poněkud vyčichlou analýzu však lze album považovat za vysoce profesionální a hlavně povedené. Pokud francouzská dvojka vydrží pospolu, jsem opravdu zvědav na další album. Co nás asi čeká příště?

ALL

http://www.myspace.com/pinupwentdown

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *