PATHOGEN – Lust Of Evil (CD-2013, Old Temple)

Nedávno jsem se setkal s názorem, že by recenzenti neměli k žádným nahrávkám přistupovat s despektem, neboť právě tahle negativní pocitovost může v konečném účtování úplně zbytečně obrat o body jinak vcelku ucházející počin. Když se vám však dostane do rukou komplet filipínské kapely, která propustila polské firmě Old Temple kazetové demáče k reinkarnaci na CD, nelze se ubránit jistým pochybnostem. Zároveň si však dovolím tvrdit, že úplně stejně by přemýšlelo 99,9 % píšících nadšenců, nemluvě o vybíravých posluchačích. Zrada? Dovolím si tvrdit, že nikoliv, byť hudební cestování do Filipín zavání vpravdě netušenou exotikou (přiznávám se, že v Asii jsem nikdy nebyl).

Ještě než se však dostaneme k samotnému čtvrcení pudla, slušelo by se, abych PATHOGEN přece jen malinko představil. Kapela vznikla už prakticky před čtrnácti lety a za dobu svého deathmetalového počínání natočila tři řadové desky (tu poslední na sklonku minulého rok a rovněž si ji brzy představíme v další recenzi pozn.aut.), splity a nepochybně i celou řadu demáčů a ‚EP nahrávek, přičemž právě „Lust Of Evil“ je příkladem jedné (prý) populární kazety. Aby však kolekce nepůsobila příliš skoupě, tak byla k tomuto materiálu dosazena i „látka“ z MC „Gryphon“, jež dohromady čítá další tři skladby, ovšem ruku na srdce, není to úplně nejdůležitější sdělení, které mohu v této chvíli poskytnout.

Tou primární zprávou budiž žánrová charakteristika obscující na hranách kalendářních listů. PATHOGEN jsou totiž zamilováni do old school death metalu až po uši a svou démonickou káru táhnou na hezky ozubených kolech. Milovníci ortodoxních či konzervativních postupů budiž pochváleni, pochváleni budiž i démoni z Filipín za vytrvalost a v pravdě reprezentativní zvukovou clonu, jejíž prostřednictvím sice nelze atakovat přední příčky napříč metalovým světem, nicméně podmínky pro obstojný poslech jsou i tak zaručeny.

Pro posluchače je ovšem velká smůla, že jsou PATHOGEN až příliš striktní a v podstatě mají na skladě jen metalová klišé a ani nadprůměrné instrumentální výkony nedokáží vyvést kapelu z patosu. Produkt je tedy zajímavý hlavně tím, že pochází z druhé strany světa a je zjevné, že pro tamní fans mohou PATHOGEN představovat ( a dost možná i představují) určitý druh kultu. Radostí se budou pak zalykat také sběratelé metalových rarit, přičemž je třeba přiznat, že především CD knížka podtrhuje příslušenství k old schoolu naprosto nejsymboličtějším možným způsobem. To je ale k plusům absolutně všechno. Metalová špička je o stovky kilometrů dál…

ALL

https://www.facebook.com/pages/Pathogen-PH/177645992334222

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *