PAGAN REIGN-Tverd (CD-2006, Sound Age / Napalm Records)

Tak to je mi teda nakládačka! Ruští PAGAN REIGN na svém čtvrtém albu jasně dokázali, kdo je v současnosti leaderem pagan/folk metalu. Vydavatelské společnosti mohou posluchačům nabízet desítky „objevů“, ovšem pokud chcete v tomto stylu slyšet opravdu něco neskutečně krásného, položte se do alba „Tverd“, zhudebněného cestopisu po ruské promrzlé krajině. Album je postaveno na black metalových sypačkách, které doplňují doslova geniální folkové motivy. PAGAN REIGN na tisíc procent využívají odkazu ruské historie a svou hudbu obohacují o doslova lidové prvky, které tak dobře známe z tradičních východních filmů. Vzniklo tak naprosto přirozené spojení metalu s kulturou starověkého ruského venkova.

Jako kdybyste se rázem ocitli na nějaké carské žranici, vodky a masa dostatek a nikomu se nechce končit, protože venku zabíjí obrovské mrazy. Takováto atmosféra na mě padá při poslechu většiny skladeb. Tématicky se však album váže k tradičním středověkým bitvám, které se na území Ruska v minulosti odehrávaly. Nese odkaz slavných válečníků, kteří pro svou vlast byli schopni obětovat svůj život. Lyrika samozřejmě není odtržena od hudebních námětů, a tak texty jsou výhradně v ruském jazyce, takže pokud nevládnete tímto jazykem, mrkněte na webové stránky kapely. Úvodní intro „Ogon Svarozhiy Vnov Osvetit Nashi Zemli“ působí jako slunce, vycházející nad zasněženou ruskou vesničkou. Nádherná věc! „Nebesnye Strázni“ je už legitimní metalová vichřice s nepřebernou dávkou melodických vyhrávek, které ještě víc umocňují balalajky, střídající se s kytarou o klasická metalová sóla, což působí značně neotřele a originálně.Prostor dostaly také píšťaly, které jsou však přece jen upozaděny a jsou tu spíše jen pro doplnění atmosféry. Tématicky nejdůležitější je pojednání „Tverd“, rozděleno do dvou částí. První část se jmenuje „Tverd – Vrag U Vorot“ a prakticky navazuje na úvodní skladbu, ovšem provází jí naprosto úchvatný kytarový riff, pravidelně se opakující v mezihře, ale téměř pokaždé je obohacen nějakou tou folkovou finesou. To však není nic proti vrcholnému dílu „Tverd – Poslednyaya Bitva“.

První pojednání totiž skončí poněkud nenápadně a přelije se v pravou vítězoslavnou píseň, která je geniální (přátelé, často se vyhýbám podobným výlevům, ale v tomto případě si nemohu pomoci)!!! Úvodní riff je doslova zabijácký a vůbec celá skladba je prolnuta desítkami nápadů… radost poslouchat! „Ognem I Mechom“ je kousek hodně inspirovaný black metalem, i když uprostřed PAGAN REIGN opět překvapí naprosto nečekaným lidovým motivem. Než se ale posluchač s této litanie dostane, opět zuří „severská smršť“. Pokud jsem se malinko domníval, že kapele ke konci dojde dech, opak byl pravdou. „Rarog“ je naprosto jedinečná píseň, ve které se prolínají prvky heavy metalu (především úvod by určitě potěšil příznivce IRON MAIDEN), blacku a samozřejmě nechybí folkové připepření. „Novgorodskie Plyaski“ je instrumentálka, kterou by mohli Rusům závidět i naši SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY… a úplný závěr? Neprozradím! Další překvápka už nechám pod pokličkou. Pokud alespoň trochu inklinujete k podobným metalovým fůzím, určitě si toto CD sežeňte. Vynikající!!! PS: Album je často prezentováno v anglickém překladu, který zní: „Ancient Fortress“.

ALL

http://web.archive.org/web/20070129015524/http://www.paganreign.com/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *