PAGAN REIGN

Ruská kapela PAGAN REIGN je důkazem toho, že východoevropskou metalovou scénu bychom rozhodně neměli podceňovat. Dokonce mám pocit, že právě „východní“ kapely dnes možná přinášejí osobitější hudbu, než některé „stars“ ze západu. Nechme ale dělení světů někomu jinému a vrhněme se do lůna slovanských pověstí a kultů. Právě tady jsou PAGAN REIGN jako doma. Syrový pagan-folk metal s nezbytnou black metalovou chumelenicí vám doslova vymaluje okenice na bílo a to i v blížícím se letním období! Domnívám se, že PAGAN REIGN budou skutečnou pochoutkou pro všechny milovníky výše zmíněných stylů. Vzhůru tedy do ruských lesů, kde vládne zima a především slovanští Bohové! Na mé otázky odpovídal zpěvák a kytarista Orey, kterého jsem zastihl v průběhu domácího turné…

Velice tě zdravím! Pro většinu českých fanoušků bude jméno PAGAN REIGN neznámé, proto bych tě poprosil o stručné info z vaší biografie…
Zdrávo! Všechno začalo v roce 1995, kdy ve mně uzřela myšlenka týkající se založení kapely, která by hrála Slavonic pagan metal a to se vším, co k tomuto žánru patří. Nápad se nakonec podařilo realizovat, ale samozřejmě to trvalo nějaký čas. Z počátku byl problém sehnat muzikanty, kteří by byli ochotni hrát stejnou hudbu jako jsem chtěl já. To byla jakási má podmínka. Chtěl jsem, aby se všichni hudebníci na směřování vznikající kapely shodli. V roce 1999 jsem potkal bubeníka Slovena a spolu jsme začali připravovat první materiál „Ancient Warriors“. Ještě v tomto roce přichází druhý kytarista Vetrodar a basák Koldun. Tak vlastně vzniklo základní jádro PAGAN REIGN. Později přichází ještě klávesista Svyat. V této sestavě následně nahráváme album „Spark Of Glory And Ressurection Of Past Domination“. Poté kapelu opouští Svyat a přichází nový člen – Gromoslav, který také účinkuje už na další desce „Destiny Of Ancient Fate“. Po nahrání druhého alba však odchází také on. Na novém albu „Tverd“ jsme však ani žádné klávesové plochy nevyužili, a proto nebylo třeba někoho dalšího přibírat. Přibylo však o něco více folkových nástrojů, které do naší hudby skvěle sedí.
Mají členové PAGAN REIGN ještě nějaké boční projekty, ve kterých by se prezentovali třeba trošku jinou hudbou?
Ne! Všichni jsou členy pouze PAGAN REIGN!

Zmínil ses o vašem novém albu „Tverd“, které jsem však ještě neměl možnost slyšet. Vrátil bych se však k předešlému CD „Destiny Of Ancient Fate“, které je opravdu jedinečné. Mohl bys čtenářům popsat, o čem pojednává koncept desky, případně o čem jsou jednotlivé skladby?
Album pojednává o starých časech, kdy všechny naše slovenské kmeny tvořily jednu společnou rodinu. Je to jakási pocta těmto starodávným časům. A teď k těm jednotlivým skladbám. První song „First Arrows On A Battlefield“ pojednává o větru foukajícím uprostřed válečné vřavy. Následující „Radegast“ je o velkých božských válečnících, kteří bojují proti zlu. Skladby „Righteous Battle“ a „Anger Of Slavonian Gods“ jsou o příchodu křesťanů do naší země a následných těžkých časech. Titulní věc je o městě ležícím uprostřed hlubokých lesů, kde žijí lidé, jejichž klany nikdy nevymřou! „Tale About Svatoslaw“ vypráví o velkém Knajzi Swatoslawovi, který sjednotil slovanskou zem! „In Winter Embracess“ vypráví o třeskuté zimě a kráse severu. A „Slavonian Brotherhood“? Myslím, že nemusím nic bližšího dodávat!

Skvělé! To bylo vyčerpávající! Moc by mě zajímalo, kde berete inspiraci pro skládání vaší hudby. Existuje nějaká hudební studnice, ze které čerpáte?
My se snažíme hrát vlastní hudbu a neřekl bych, že by nás nějaká kapela inspirovala natolik, abychom se k ní nějakým způsobem blíže upínali. Snažíme se pracovat na svém projevu a vlastní hudbě, a stále se zlepšovat. Kupředu kráčíme přirozenou cestou.

Je vidět, že si dáváte záležet nejen na hudbě, ale také na lyrice. Trošku mě však mrzí, že nemám k dispozici anglické překlady. Upřímně se přiznávám, že z bookletu alba dle azbuky dešifruji tak maximálně vaší sestavu…
Jasně! Ruská lyrika je přirozenou součástí PAGAN REIGN. Když budeš chtít, klidně ti pošlu texty přeložené do Angličtiny.

PAGAN REIGN patří k opravdovým uctívačům slovanských národů. Jak se ale třeba díváš na takové Ukrajince, Bělorusy…, se kterými jste dlouho žili ve společném státě a teď najednou všechny tyto národy žijí odděleně?
Žádný problém v tom nevidím. Všechny tyto národy jsou našimi bratry! Tak tomu vždycky bylo a bude.

Evropanům jsou často trnem v oku americké historické filmy, komentující vždy nějakou dobu či národ, přičemž výsledek jejich snažení je někdy vskutku tristní, až skoro trapný… (viz. např. film Vikingové). Jaký je tvůj názor?
Ano. Některé americké filmy jsou opravdu velmi stupidní a o překrývání historických faktů už ani nemá cenu mluvit. Nechápu, proč se do tvorby podobných filmů vůbec pouští, když vůbec nic nevědí o našich dějinách, a už vůbec nic o našich zvycích a obyčejích. Ale na druhou stranu je to jasné. Jde jim jen o prachy.

Když už tedy mluvíme o slovanských národech a zemích, tak by mě zajímalo, kam by ses chtěl třeba určitě podívat? Byl si třeba už někdy u nás v Praze?
Slovanskou část Evropy mám opravdu moc rád a určitě bych se do některých států rád podíval a důkladně si je prohlédl. Mám na mysli především Polsko, Slovensko, Bělorusko a samozřejmě i Česko. V Praze jsem bohužel zatím nebyl, ale můžu tě ubezpečit, že takové pražské pivo si můžu dát i tady! Staropramen je můj jasný favorit :)!

Zpět k vám domů! Co bys mi mohl sdělit o vaší metalové scéně? Dle mého soudu se pěkně rozrůstá! Kontaktů z vaší země nám chodí čím dál víc a víc…
Ruská metalová scéna je teď opravdu velmi silná a čím dál více se rozrůstá. Existuje zde spousta kvalitních kapel, které hrají rozličné styly a vzhledem k tomu, že naše zem je skutečně obrovská, tak je stále na hudební mapě co objevovat. Samozřejmě ty nejznámější kapely pocházejí z Moskvy a blízkého okolí. Nechtěl bych také zapomenout na skvělé ruské ziny, e-ziny a především metalové kluby!

A co Orey v poslední době nejvíce poslouchá?
V poslední době poslouchám asi nejvíce BAL-SAGOTH, SUMMONING a KORPIKLAANI, a samozřejmě mnoho dalších a dalších kapel…

…a znáš třeba nějakou českou kapelu?
Hm… fakt sorry, ale ne…

Vaše nejbližší plány jsou…
Jednoduché! Propagovat naše nové album „Tverd“ a později nahrát ještě další celou řadu dobrých věcí! Doufám, že se ti nová deska bude líbit!

Skvělé! Díky za rozhovor, pozdrav směřuje do Ruska. Pokud chceš, můžeš jakýmkoli způsobem pozdravit naše čtenáře…
Ctěte svou zem a její slavné předky! Nevzdávejte se své kultury a svých národních tradic! Za nic na světě je neměňte! SLÁVA SLOVANSKÝM BOHŮM, SLÁVA SLOVANSKÉ ZEMI! Zdraví Orey!

ALL

Textová ukázka:

„Slavonian Brotherhood“ („Slovanské bratrstvo“)

V dálce vidím jasné plameny,
Hoří – Země je v jednom ohni
V té době zrodily se děti,
o něž se musíme starat a pečovat!

Naše bratrstvo je rozmanité:
Bělorus, Slovák a Rus
Společně žijeme na jednom místě
z otce na otce svou zem si chráníme!

Dolar je však svárem
Najednou nic necítíme- láska je pryč
Přátelství se zcela vytratilo
Starověká pravidla… rázem uletěla!

Na kousky jsme rozdělili naší zem
Jako když krejčí vezme nůžky do rukou
Žijeme v nenávisti a neshodách
Naše bratrství zmizelo.

Stejné paprsky však osvětlují naší cestu
tak jako když jsme žili společně
Slované mají žít spolu!
Všichni na jednom místě a v lásce – navždycky!

Sestava:

Orei – kytara, zpěv
Vetrodar – kytara
Koldun – basa
Sloven – bicí


Diskografie:
– „Ancient Warriors“ (CD – 2001)
– „Spark Of Glory And Revival Of Ancient Greatness“ (CD – 2003)
– „Destiny Of Ancient Fate“ (CD – 2004)
– „Vo Vremena Bylin“ (EP – 2005)
– „Tverd“ (CD – 2006)

http://www.paganreign.net

http://pagan-reign.musica.mustdie.ru

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *