ORIGIN OF INFINITY – Baví nás takové to „groovy“ ve skladbách a hutné osmistrunné kytary

Po recenzi alba „After the Slumber“ jsem se rozhodl, že se na kapelu ORIGIN OF INFINITY zaměřím i prostřednictvím rozhovoru. Extrémní deathmetalová moderna, to je ten šuplíček, v němž si pánové s nadšením libují. A dost možná jim je i těsný. Proto neváhejte a materiál si pečlivě poslechněte! Ano, samozřejmě až po přečtení tohoto rozhovoru, který jsem uskutečnil s bubeníkem Mirkem Kočegurou (Levi), mimo jiné také nadšeným lídrem UG labelu Dead Maggoty Productions.

Ahoj Levi, na úvod bych si dovolil takovou stěžejní otázku. Co pro tebe působení v ORIGIN OF INFINITY znamená a jak moc je pro tebe důležitá seberealizace v rámci metalové scény?
Ahoj! Působení v ORIGIN OF INFINITY na mě má blahodárné účinky.???? Jsem rád, že Vládin oslovil zrovna mě, když měl plány založit novou kapelu. Rád se realizuji v jakémkoliv žánru, pokud vidím, že to má nějaký smysl a směr. Důležitou věcí také je, abychom si po lidské stránce rozuměli a věděli, kam vše chceme posouvat, měli stejné cíle. Pak vše šlape, jak má, což se právě v ORIGIN OF INFINITY děje. Celkově rád komunikuji s fans a přáteli o hudbě a rád dělám tu práci kolem kapely, která dost často není vidět. Takže seberealizace v rámci metalové scény mě naplňuje a o to více, pokud je o finální produkt ze strany přátel a fanoušků zájem. To samozřejmě neskutečně nabíjí!

Když jste s ORIGIN OF INFINITY začínali, měli jste hned jasnou představu o tom, jakou žánrovou cestou se vydáte? Nebo vše vyplynulo z prvních „jam sessions“, kde se naplno ukázalo, co vás baví nejvíce?
Vládin přišel s jasnou představou, jakým směrem se ubírat a já souhlasil. On je hlavním skladatelem a nápadů má kolik chce.  Přesto si myslím, že naše hudba nemá velké mantinely a posouvá se. Takže ta představa se může měnit např. s danou nahrávkou. Baví nás takové to „groovy“ ve skladbách a hutné osmistrunné kytary.

Jak bys současnou tvorbu ORIGIN OF INFINITY přiblížil lidem, kteří vás třeba ještě nikdy neslyšeli? Když dostávám od labelu proma, často se setkávám s úředními motty typu: „Kapela XYX je odpovědí na tvorbu hvězdných…“ Přijde ti tento představovací styl vhodný?
Ať se jedná o jakoukoliv kapelu, kterou jsem prošel, vždy jsem jí chtěl přiřadit nějaký žánr. Ale vždy se opakuje jedna věc: nikdy nehrajeme např. čistokrevný „oldschool death metal“, a je těžké v dnešní době rozrostlého škatulkování vyjádřit, co hrajeme. Já to velice rád probírám a žánry jako takové mám rád, ale u vlastní kapely mám vždy problém.???? Takže bych začal asi nějak takhle: ORIGIN OF INFINITY je v základu death metal hraný na osmistrunné kytary, obohacený různými subžánry, jako deathcore, djent a často se vše odehrává v groovy vodách. Že by se mi líbilo přímo přirovnání k nějaké legendě v promo kampani, to se nedá říci. Ale např. při koupi CD se často setkávám s hláškou: „Pro fans kapel MESHUGGAH / BORN OF OSIRIS atd.“, což mi nevadí.

Pojetí vaší hudby je s určitostí velmi náročné na přípravu i prezentaci. Jak často se ty sám věnuješ individuálnímu tréninku na bicí? Abys byl ve skvělé hráčské kondici, je pro tebe nezbytná patřičná příprava?
Nooo, to je rozhodně nezbytná věc, se na zkoušku připravovat individuálně. Už to není, jako dříve, kdy jsme se sešli ve zkušebně a hodinu se sehrávali.  Každý dře poctivě sám a pak se společně dostaví dobrý výsledek. Pokud mi práce dovolí, jsem několikrát týdně ve zkušebně a pár hodin hraní věnuji. Přesto si umím představit, že bych byl ve zkušebně častěji. Také bych rád cvičil doma, což se mi ovšem roky nedaří. Vždy je co zlepšovat. A trénink je jedině ku prospěchu věci.

Vaší první velkou nahrávkou bylo CD „The Last Day On Earth“. Jak ji s odstupem času hodnotíš? Byla to pro tebe osobně první velká nahrávka, na které ses podílel? Mít CD vlastní kapely… splněný sen?
Ano, byla to pro mě první velká deska, kterou jsem si vždy přál! Samozřejmě jí předcházely nahrávky i s jinými kapelami, ale jednalo se vždy o demáče nebo EP. Vždy jsem tlačil motto, že kapela za sebou musí něco zanechat a nahrávka je odrazem schopností a možností muzikantů v té dané době. Takže já si plním sny stále, ať už se jedná o demáče starých NEKROLOG, první lisované CD HORA RUIT nebo všechny nahrávky ORIGIN OF INFINITY. Za všemi svými nahrávkami si stojím! Na desku „The Last Day on Eath“ jsme chtěli použít všechny věci, které jsme spolu s Vládinem vymysleli, a tak se stalo. Dnes bychom to asi neudělali, ale v roce 2019 jsme to tak chtěli. A nic bych na tom neměnil. Je to kus našeho života a jsem za to rád.

Album vám vyšlo u Slovak Metal Army, labelu, který vedl Jurko Hariň, jenž tento svět předčasně opustil. Máš na Jurka nějakou zajímavou vzpomínku, která stojí za zveřejnění?
R.I.P. Juro. Jeho předčasná smrt byla šokem pro většinu lidí! Osobně jsme se neznali a vzpomínky na něj mám různé. Byl to nadšenec a šílenec do metalu, který podporoval SK/CZ hudbu šíleným tempem. Naše spolupráce byla tak trochu náhoda, protože mě zdaleka nenapadlo, že by naši prvotinu mohl někdo vydat, když jsme nebyli akceschopní. Jednalo se vlastně o projekt dvou lidí a hostujících zpěváka. Já v tu dobu posílal odkaz na digitální nahrávku alba „The Last Day on Earth“ různým webzinum a lidem, kteří se točili kolem hudby, zda by nechtěli napsat pár slov či recenzi. Čekali jsme v tu dobu na výrobu vinylu. Juro se mě zeptal, proč nechceme desku vydat na CD? Pro nás byl sen mít vinyl, na CD už nezbyly peníze. Ne že bychom CD nechtěli… Juro mi ihned nabídl spolupráci na vydaní a distribuci, a to se prostě nedalo odmítnout. Takže vše bylo velice rychlé a nečekané! Nadšení a euforii ovšem pak trochu zkazila komunikace s Jurkem. Nechci to nějak rozmazávat, ale dnes to vidím s odstupem času tak, že si toho prostě nabral tolik, že to nestíhal. Mít dvě vydavatelství a starat se o tolik věcí najednou, to je šílený zápřah a žrout času. CD nakonec vyšlo s mírným zpožděním a dostalo se jí světové distribuce, za což jsme mu vděční! Juro měl velké plány, ale často je nestíhal realizovat. A přesto takový člověk, jako byl on, tu na scéně rozhodně chybí!

Jak moc přínosné pro vás bylo sledování recenzí a ohlasů fanoušků? Je dokonce něco, z čeho jste si vzali, řečeno v mírné nadsázce, ponaučení?
Musím říct, že recenze na naše nahrávky chodí ve většině případů v dobrém duchu a s dobrým hodnocením. Mám z toho velkou radost, je to pro nás zpětná vazba, která nás utvrzuje v tom, že jdeme vlastním směrem. A tak je to správně! Ponaučení zní: „Neposílejte ortodoxním hevymetalistům CD na recenzi.“ 🙂

V současné době tvoříte ve trojici, vokalista ani basák v základním line-upu nefigurují. Je to pro vás limitující? Je vaším cílem sestavu postupem času zcela doplnit?
V současnosti jsme už kvarteto.???? Naše řady doplnil ostřílený řvoun Tomáš Tillner, dříve působící v kapelách jako LANIENA MENTIS, DEAF & DUMB nebo LIVORES MORTIS. Připojil se k nám ke konci roku, aby s námi odehrál první oficiální koncert v pražském Futurum Music baru. Nyní už jsme plně funkční kapela, která post basáka momentálně nehledá. Nepřítomnost basy v kapele pro nás není zásadní věc. Jak pro tvorbu, tak pro živé hraní.

Na aktuálním albu „After the Slumber“ jste spolupracovali nejen s hostujícími vokalisty (Tomáš „Hospi“ Hospodka /WICTIMS/; Jiří Krš /PANDEMIA, CUTTERRED FLESH/), ale také s Honzou Kapákem (baskytara). Jak bys vzájemnou spolupráci zhodnotil? Je pro vás těžké vpravit do vašeho „příběhu“ lidi zvenčí? Může to být na druhou stranu i určitá výhoda?
Spolupráce se všemi hosty je nadmíru luxusní! Hospi je už náš stálý host, který ví, co od něho chceme. Jiří Krš, kterého jsme oslovili na druhou část desky, vše pojal velice profesionálně. Spolupráce s ním byla rychlá a dobrá. Je vidět léta praxe v oboru! V neposlední řadě spolupracovat na jedné desce s Honzou Kapákem, to byla pro mě čest! Jsem velice rád, že nám pomohl s realizací naší nahrávky! Dobře se nám u něj nahrává a volba oslovit ho na hostovačku za basou, byla logickým tahem. Je to multiinstrumentalista a všechny nástroje ovládá špičkově. Rozhodně všichni zúčastnění věděli, do čeho jdou a do ničeho nám nekecali.???? Ještě jednou jim chci poděkovat za spolupráci! Věřím, že to nebylo naposledy!

Každý týden vychází stovky nových alb, přičemž některá se k posluchačům vůbec nedostanou, i přes nespornou kvalitu. Vnímáš jako muzikant i toto? Není to celkově přece jen trochu demotivující?
Doba pokročila a ze všech stran se na nás po síti valí záplava hudby z celého světa a všech možných žánrů! Vidím to sám jako posluchač a fanoušek – sběratel. Konkurence je obrovská a občas to může být demotivující. Ale člověk si musí sám ujasnit, co od vlastní hudby čeká a kam až ji chce dostat. Pokud si klade přehnané cíle, pak na konci cesty může dojít ke zklamání. My to bereme hlavně tak, že hudbu děláme pro sebe, protože nás to baví! To, že se to pak někam dostane nebo webzine odpoví, že o nás napíše recenzi, to je příjemný bonus. Samozřejmě nás těší, když se naše hudba šíří, ale máme své limity v propagaci samotné. Dnes je to také dost o penězích. Máš peníze na reklamu/promo, budeš více vidět. Osobně neustále narážím na kapely z celého světa, které mě baví, a nevěděl jsem o nich. Tak to prostě je. Kdo hledá, najde. 

Máš nějaký recept na to, jak tlačit ven nové jméno, ve vašem případě ORIGIN OF INFINITY? Kolik času věnuješ pouze promo aktivitám?
Recept nemám. Dělám to, co už roky – sbírám kontakty a navazuji přátelství s muzikanty, lidmi kolem undergroundu a navzájem si pak pomáháme (např. se sdílením věcí přes sociální sítě, šíření a doporučování jejich a naší hudby ostatním fans). Promo aktivitám a celkově práci, která není tolik vidět a dost často se jedná o práci na PC, věnuji více času, než bych chtěl. Aspoň poslední dobou se mi kupí práce na PC. Místo toho, abych třeba více cvičil na bicí nebo přečetl nějakou knihu. Kdo chce být aspoň trochu vidět, holt tomu musí věnovat nějaký ten čas. I mimo zkušebnu.

Album „After the Slumber“ jste vydali snad ve všech klasických formátech. Je pro tebe fyzický nosič naprostou prioritou vůči elektronickým platformám?
Ano, tak to je přesné! Fyzický nosič je pro mě kult a nezbytnost! Kdo má nahrávku jen digitálně, jako by ji nerealizoval! Tak to vidím já! Jasně, že je nezbytné mít nahrávku i digitálně na síti a různě ji sdílet. Dát lidem možnost si ji poslechnout dopředu, než si třeba někdo zakoupí svou fyzickou kopii. Ale bez toho, abychom ji mohli vzít do ruky, to nejde. Nejedná se pak podle mě o vydání, ale pouze o zveřejnění materiálu.

K hudebním aktivitám sis přidal ještě vydavatelskou činnost v rámci Dead Maggoty Productions. Co tě k tomu vedlo a podle jakého klíče si vybíráš kapely ke spolupráci?
Dead Maggoty Production vzniklo skoro zároveň se vznikem mé první kapely NEKROLOG v roce 2006. Když jsme realizovali první demo „Death n Roll“, nechtěl jsem ho vydat jako tzv. „self-release“, ale pod nějakým štítkem/labelem. Kamarád mi udělal parádní logo, a tak jsem ho začal používat i na plakáty akcí, které jsem pořádal. Vydali jsme s NEKROLOG tři nahrávky, a to jsou první tituly DMP z let 2006-2013. Jednalo se tehdy o pálenky s potiskem. Vždy jsem chtěl vydat i něco jiného než vlastní hudbu, ale vše mělo svůj čas. Nadešel koncem roku 2021. To jsem se rozhodl realizovat EP spřízněné kapely FATAL PUNISHMENT, a náhle se plány začaly rozšiřovat. Vedlo mě k tomu právě dost často to, že kapely mají kvalitní hudbu a jen digitálně. To je hlavní impuls pro mě. I přesto se setkávám s muzikanty, kteří to mají na salámu a je jim jedno, že jim někdo jiných chce vydat nahrávku, do které investuje peníze a bude doufat, že se prodá aspoň to, aby se zaplatila výroba. Což mě tedy neskutečně ser… mrzí.???? Celé je to běh na dlouho trať, protože často i ty starší nahrávky, které kolují po netu, nemají ani žádný obal. A tak se musí vařit z vody. Klíč, podle kterého si vybírám kapely, asi není… I když vše, co jsem vydal, se mi líbí, a rád to poslouchám.

Pro fanoušky je hodně pikantní to, že vydáváš nejen novinky, ale také starší tituly. Jsou to všechno věci, ke kterým máš osobní vztah? Jaké jsou v tomto ohledu tvé nejbližší plány?
Je to různé, třeba v případě kapely LANIENA MENTIS, tam osobní vztah je. Kapelu a kluky znám dlouho, navíc Tom, teď zpívá u nás. Ty nahrávky si to zasloužily. Ideální stav samozřejmě je, když nahrávka nevyšla na žádném mediu a já ji vydám poprvé např. na MC. Pokud bych byl například jen jeden z vydavatelů, který se postará např. jen o MC verzi, už to nemá tu přidanou hodnotu. Přesto jsem to v případě POSTCARDS FROM ARKHAM udělal. Tam to bylo ovšem jiné v tom, že se jednalo o projekt znovu nahrání prvotiny. Moc se mi líbilo být součástí téhle události. Nebo moji oblíbení DYING PASSION, kteří mě zasáhli už na střední škole. Deska „Voyage“ je skoro vyprodaná na CD a MC verzi s bonusem jsem si vysnil. Mám ji moc rád!

Plány nerad zveřejňuji dopřed,u pokud nejsou dané věci aspoň zadány do výroby.???? Ale kdo sleduje FB profil Dead Maggoty Production ví, že se budou realizovat demáče mé oblíbené kapely THE RAYS OF THE SUN na CD. Dále jsou v procesu dvě re-edice devadesátkových deathmetalových nahrávek na CD a jeden lathe cut 7“.????

Když se vrátíme k ORIGIN OF INFINITY… Jaké jsou vaše nejbližší plány a cíle?
Naše aktuální cíle jsou občasné hraní a dokončení materiálu na připravované EP! A samozřejmě stále běžící promo naší novinky „After the Slumber“.

Měj se skvěle, ať se Ti daří ve všech směrech!
Děkuji za prostor! Ať se daří! Levi

ALL

https://www.originofinfinity.cz/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *