ORDINUL NEGRU – Sorcery Of Darkness (CD-2015, Loud Rage Music)

Sorcery of DarknessPrůměrný fanoušek metalu toho o rumunské scéně asi tolik vědět nebude, možná si vybaví NEGURA BUNGET a v návaznosti i DORDEDUH, ovšem co dál? Řešení hledejte u tamního labelu Loud Rage Music, který se v poslední době pěkně rozjel a mě osobně se v závěru roku dostalo do rukou hned několik zajímavých promačů, přičemž tím premiérovým se stalo dílo „Sorcery Of Darkness“ od ORDINUL NEGRU. Tahle trojice muzikantů, jež má na svém kontě hromadu řadových i neřadových nahrávek, už dávno nepatří k žádným zelenáčům, vždyť samotný start započal  v roce 2004, kdy vrchní skladatel Fulmineos poprvé zakusil metalového štěstí.

V současné době se však hlavní představitel může opřít o své dva kumpány, kterými jsou vokalista říkající si S a bubeník Andrei. V tomto složení bylo nahráno i aktuální dílo, jež představuje ORDINUL NEGRU jako blackmetalové těleso, jež nemá potíž s doomovou meditací a občasnými vlivy avantgardy. Na albu se celkově vyskytují pouze tři položky, ale protože jsou řádně dlouhé, těch necelých čtyřicet minut hudby album poskytne. Tři skladby se tedy s ohledem na počet dobře pamatují a nejinak tomu je i s jejich diferencí, neboť každá z písní představuje ORDINUL NEGRU v trošku jiném světle. Úvodní titulka je např. silně ovlivněná právě doom metalem a „černý kov“ zde tak trochu zaujímá úlohu druhých houslí. Především úvodní tři minuty jsou plné rozjímání, aby v následujícím čase přišla na řadu blackmetalová řež, záměrně vykazující známky mystiky. Po stránce atmosféry zní hudba Rumunů opravdu velmi příjemně, byť s dalšími minutami odhaluji celou řadu zvukových nedostatků. Jedním z příkladů budiž i naprosto malátné bicí, což se logicky nejvíce projevuje v rychlejších pasážích, zejména v následujícím tracku „From the Ashes of the Mist“, kde rovněž postrádám ono magické kouzlo z úvodu.

Ordinul NegruCo se však nezdařilo v druhé položce, to se ORDINUL NEGRU povedlo v nejdůležitější kompozici „In ceas de Noapte“, neboť právě tady, na ploše necelých jednadvaceti minut, rozvinuli Rumuni svůj umělecký um do velmi honosných obrátek a je opravdu velká škoda, že se v podobném duchu nenese celý komplet. Když to zlehčím, tak právě toto dílo je v podstatě takovým delikatesním „ípkem“ v rámci jedno alba a s ohledem na žánr se může honosit hned několika nálepkami. Poklidný úvod obstarává ambinentně-relaxační intermezzo, které je však záhy vystřídáno okultní blackmetalovou smrští, až jsem si sám pro sebe říkal, že třeba takhle nějak by mohli znít SUMMONING v rychlejší verzi. Následující minuty se ale znovu nesou na vlnách rozjímání a v této souvislosti jsem si i vybavil své ruské oblíbence KAUAN. Jelikož je však třetí skladba dlouhá jako deštivý den, dostává se ve finální části i na jakýsi avantgardě-ambient-metal hybrid a mě nezbývá nic jiného, než si spokojeně mnout ruce.

ORDINUL NEGRU rozhodně natočili album, které má hloubku a myšlenku především. Když budou mít příště dost odvahy a vydají se cestou skladby „In ceas de Noapte“, zrodí se v Rumunsku dost možná další silný kůň metalového undergroundu. Zapotřebí je však ještě o něco dotaženější produkce a hlavně ta zvuková stránka, by fakt chtěla nějakým způsobem lépe ošetřit, přestože mě osobně v podstatě vadí jen ty bicí (a ještě ne všude). Pokud však chtějí ORDINUL NEGRU mezi úplně ty nejlepší, budou muset nejspíš navštívit nějaké dražší studio a v tom je možná i zakopán pověstný rumunský pes. Nicméně CD „Sorcery Of Darkness“ doporučuji, stojí za poslech a dost možná i za utracení nějaké té kačky.

ALL

https://www.facebook.com/ordinulnegru

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *