OFERMOD – Mystérion Tés Anomias (CD-2005, Norma Evangelium Diaboli)

Mysterion Tes AnomiasKdybych na Rumzinu vyhlásil soutěž Peklo hledá superstar, rozhodně bych už nějaký ten den věděl, koho na tuto cenu nominovat. Švédské seskupení OFERMOD totiž produkuje naprosto nekompromisní černotu, brutální, zákeřnou a pro ušní bubínky ničivě nemilosrdnou. Stejně zabijácké jsou však trampoty a především personální rošády, které OFERMOD provázely hned od samého počátku existence.

Je to téměř neuvěřitelné, ale vězte, že OFERMOD vznikli už v roce 1996, přičemž jejich diskografie čítá do této doby pouhé čtyři songy (!), a to včetně jedné předělávky! Polovina materiálu „Mysterion Tés Anomias“ byla vytvořena již v roce 1998, ovšem to byla jaksi labutí píseň, po které se brzy slehla zem. Jádro kapely (vokalista Leviatan, basák Tehom) a další najatí členové se totiž rozhodli věnovat úplně jiným projektům (mezi ty známější patří spolky Dödfödd a MALIGN), a tak OFERMOD skončili u ledu. Po pěti letech si však zakladatelé vzpomněli na své zhýralé počátky a bestiální obludu probudili prostřednictvím dalších dvou skladeb.Ofermod V roce 2005 následně vychází legitimní ´EP „Mysterion Tés Anomias“ se všemi čtyřmi skladbami, o kterých jsem se už výše zmínil. Kapelu navíc doplňuje druhý vokalista Moloch, maďarský démon z tamní formace TEITANBLOOD. Dva prohnilé staré tracky („Mystérion Tés Anomias“ a „Chained To Redemption“) prakticky neztrácejí nic ze své chorobnosti. Poctivě uleženým mrtvolám byla dána druhá šance a moc dobře si vybavuji moment, kdy mi Škodovka málem explodovala za jízdy, když poprvé pozřela krvelačný dusot bicích v součinnosti s nekompromisními kytarovými sekanicemi. Opravdu nečekejte žádné melodie, nečekejte ani jejich náznaky. Pouze riffy, ostré jako tisíc dýk.

Novější tvorbu zastupují další dvě pancéřové hlavně, přičemž „Khabs Am Pekht“ je jakýmsi důkazem toho, že pánům ani po letech černá krev nevyschla. Mám totiž pocit, že je ještě extrémnější, než samotný extrém. Poslední skladbou je cover „Rape The World“ od švédské death metalové kapely OVERFLASH, kterou tvořila dvojice Dan Swanö a Devo Anderson (MARDUK).OFERMOD si ji samozřejmě dosti blasfemicky upravili, i když musím uznat, že úvod skladby přece jen malinko death metalem zavání.

Celkové hodnocení nahrávky je s ohlednutím na její historii, značně komplikované. Navíc musíme brát stále v potaz, že ani tento produkt není regulérním počinem a osobně si nedovedu představit, že bych podobný masakr dokázal vyposlechnout třeba čtyřicet minut bez záchvěvu nudy. Nicméně milovníkům ortodoxního black metalu, mohu OFERMOD jednoznačně doporučit…

ALL

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *