OBSCENE EXTREME-Silence Sucks (DVD-2005, Obscene Productions)

Pokud mě paměť nešálí, tak právě tento 2DVD komplet je už v pořadí třetím zásekem, mapujícím neextrémnější hudební festival, který se každoročně koná v trutnovském areálu „Na Bojišti“. Pravidelní návštěvníci si už pomalu začínají zvykat, že ke každému ročníku pořizuje Čurby a spol. ukázkovou vzpomínku v podobě DVD. Je tak opět jakýmsi průkopníkem v této opravdu bohulibé činnosti, kterou vysoce oceňují jak fanoušci, tak také kapely. Pokud byl letošní ročník z pohledu počasí naprosto ideální, v minulém roce se doslova nad Trutnovem ženili čerti s vodními vílami. Pamatujete si ještě na dav lidí v nepromokavých bundách a pláštěnkách? Když jsem poprvé zasunul disk do přehrávače, ihned se mi vrátila ta pravá „obscene“ vodní lázeň, okořeněná mlaskavým bahýnkem. Vzpomněl jsem si také na své loňské pády do bahna a vůbec všechny ty strastiplné historky, které loňský ročník OBSCENE EXTREME přinesl.

Pokud bych měl porovnat všechny DVD tituly, které Čurby pustil do světa, tak samozřejmě s velkým předstihem vítězí tento aktuální. Především zvuková kvalita nosiče jde stále nahoru a pokud byla předchozí DVD přece jen zvukově slabší, tak v tomto ohledu laťka kvality opravdu stoupá. Také práce kameramanů se posunula o nějaký ten stupeň výš, kapely máte doma jako „na talíři“, takže co jste zanedbali před rokem v Trutnově, můžete zpětně a bez problému dohnat. Jedinou výtku bych měl k obrazu. Je sice řádně ostrý, ale zároveň jsem měl pocit, jako by se trochu „třásl“. Když se pak díváte delší dobu, tak z toho docela bolí oči. Lámal jsem si dlouho hlavu, kde se tenhle neduh vzal a nakonec jsem na to přišel. Kamery, které měl Obscene team k dispozici, se špatně vypořádaly s ostře problikávajícími světly, a proto působí při pohledu na obrazovku rušivě. Problém je prakticky vynulován v době, kdy se na scéně objevují kapely, které svůj set odehrály za tmy nebo za šera. Se světlem a silně blikajícími reflektory se kamery příliš vypořádat nedokázaly. Svou roli mohla sehrát také stabilizace kamer a práce samotného kameramana, těžko odhadovat. Navíc soustavný déšť natáčení rozhodně neprospěl… Tady vidíte, že vytvořit takovéhle „děťátko“ není vůbec jednoduché.

A co všechno se vešlo na první kotouček „motorové pily“? Prakticky první oficiální festivalový den! Každá kapela je zastoupena několika ukázkami, přičemž největší prostor samozřejmě dostaly festivalové veličiny jako např. PUNGENT STENCH, DISFEAR, BLOOD DUSTER (opravdu krásná vzpomínka na jejich krvavou „crazy“ show)… Výživné menu však ještě doplňují další zajímavé materiály. Mám na mysli především rozhovory s kapelami REGURGITATE, BLOOD DUSTER, LENG T´CHE, PUNGENT STENCH, SAYYADINA a FORGARDUR HELVITIS. Především zpověď posledně jmenovaných Islanďanů je vskutku parádním počinem. Je jen škoda, že se rozhovory nedají přeložit do Češtiny. Je jasné, že dnes se anglicky domluví kdekdo, ale možnost nastavením titulků by byl ještě další bonbónek v podobě třešničky na pomyslném dortu. Aby byl výčet přesný, tak na prvním disku je dále k vidění show studia HELL.cz. Nevěřící Tomášové si tedy i ve svých obývácích mohou zblízka prohlédnout, kterak vypadá „živé maso na háku“! S druhým DVD se dokument přesouvá do následujícího dne. Na vlastní oči si tak ještě jednou užijete HEAMORRHAGE, AVULSED, REGURGITATE, MALIGNANT TUMOUR, YACOEPSAE a hromady dalších, těžce drtících souborů. V podobě bonusů naleznete kopu fotografií a také upoutávku na chystané DVD od CRIPPLE BASTARDS. Pochválit musím také samotný design, a to jak samotného přebalu, tak třeba potisků obou disků. Je vidět, že se Čurby snaží nabídnout fanouškům opravdu moře materiálu a to ani nemluvím o kompilaci, kterou získává každý návštěvník festivalu gratis. Osobně jsem velkým nadšencem těchto vzpomínkových materiálů a upřímně musím konstatovat, že i tento produkt si místo v mé „knihovničce“ rozhodně najde.

ALL

http://www.obscene.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *