OBLITERATE

Jsem velice rád, že na těchto stránkách mohu opětovně představit košickou kapelu OBLITERATE, která si za dobu svého fungování prošla dosti zajímavým vývojem. Proč znovu? Protože tuto milou povinnost jsem měl už cca. před dvanácti lety a za tu dlouhou dobu se toho v táboře OBLITERATE událo skutečně dost a dost (asi nemá cenu to sem všechno vypisovat – statistika nuda je :)). Poslední žhavou novinkou je však vydání skvělého alba „Superboring“, o kterém si semnou podebatil kytarista Ivan.

Váš návrat na scénu mě skutečně velmi mile překvapil, byť ze staré sestavy nezůstal kámen na kameni. Přiznávám se ovšem, že např. vydání alba „Something Wrong“ jsem vůbec nezaregistroval. Jak jste po čase spokojeni s jeho propagací?
Pozdravujem teba i čitateľov R.U.M.zinu a hneď na začiatku ta musím opraviť, pretože s OBLITERATE sme sa nevrátili, nakoľko sme z nej neodišli, aj keď to tak asi vyzeralo. V podstate stále keď sa situácia v kapele ustálila k tomu aby sa dalo kapelu tlačiť hore, nastal zlom, najčastejšie to bol odchod nejakého člena, alebo nejaká iná komplikácia, ktorú bolo treba nejako riešiť, ale veď to napokon skoro všetci poznáme aj z našich životov, a Murphyho zákony platia skoro stále 😉 . Spolupráca s Noisehead bola jedna príšerná skúsenosť, a krok mimo. Pre kapelu nespravili úplne nič, tá firma je tak nastavená aby si dokázala zarobiť na svoje činnosti, a tomu je podriadené všetko, jediné čoho sme sa od nich dočkali bolo to, že „Something Wrong“ bol v katalógu relapse, ale kedže promotion nebola žiadna, tak výsledky tomu odpovedali.

Pro staré příznivce OBLITERATE musí být vaše nová hudební tvář dokonalým překvapením. Existuje vůbec nějaké pojítko mezi starou tvorbou a tou současnou?
Kým bude v OBLITERATE Marcel Barbie Malega, tak áno. On je to hlavné čo spája minulosť a súčasnosť, a myslím že keby nejakou náhodou z kapely odišiel, tak by to bol koniec, aspoň o sa OBLITERATE týka. Súčasná tvorba je síce posunutá inam, ale netreba sa toho báť určite nejde o nejaký posun k rádiovému popíku alebo k niečomu takému, tvrdé gitary a hlasný spev „included“ 😉

Jak moc těžké pro vás bylo setřesení nálepky „slovenských NAPALM DEATH“, kterou OBLITERATE dlouhou dobu měli?
Ani to nebolo také ťažké. Gabo je predsa len iný spevák ako Tomáš ktorý v OBLITERATE spieval pred ním, taktiež je pravda že sme sa od toho tradičnejšieho grindcoru vzdiali. A hoci aj teraz sa ešte občas niekto nájde kto si to myslí, ale to je už našťastie skôr rarita. Trochu pravdy na tom, ale bolo, kdeže ex Spevák Tomáš, mal nielen dosť podobnú farbu hlasu, ale aj frázovanie a pódiový prejav si tiež asi „požičal“ u Barneyho. Teraz by to bolo už naozaj scestné keby nás niekto s nimi porovnával, stačí si vypočuť či „Something Wrong“, ale hlavne „Superboring“.

Jak se vlastně rodil materiál na „Superboring“? Všechny skladby jsou dokonale složité, takže jejich pilování určitě zabralo spoustu času, nemýlím-li se?
V podstate sa nemýliš, tieto veci vznikali v dobe keď sa zase okolo obli diali veci, napr. odišiel od nás bas gitarista dlho sa hľadala náhrada, ktorá sa nakoniec stala Sáša, ale aj tá odišla, a zjavil sa Janko Ragančík ktorý aj nakoniec nahral basu na album aj keď to už skoro vyzeralo tak, že nahrám basgitaru ja. Medzitým sme sa rozlúčili s Gabim a vyskúšali 2 rôznych spevákov, až naše cesty zase spojili s Gabim, a popri tom sme museli veľmi uvážlivo plánovať, skúšky i koncerty, nielen kvôli našim rodinám ale aj kvôli mojej práci, keď som sa vyskytoval v Košiciach len zriedkavo. Takže posledné 3 roky boli veľmi zaujímavé. Určite nepatríme práve k tým skupinám, čo za 15skúšok, pripravia 30 songov, s jednou skladbou sa babreme často i mesiac a niekedy aj viac.

Název „Superboring“ lze chápat hned několika způsoby, já jsem si vybral možnost spojenou s vaší eventuální kritikou nudných nahrávek, které se na nás valí měsíc co měsíc. Sami přitom nabízíte alternativu, kterak hudbu dělat s čistou myslí a bez mantinelů. Trefil jsem se alespoň částečně?
Pochopil si to veľmi správne, ide o to množstvo síce krásne zaopatreného (či zvukom , vizuálom, ) balastu ktorý sa na nás valí odvšadiaľ. Príde mi to ako keby ľudia počúvali hudbu očami, má to krásny obal a parádny zvuk? Tak to musí byť pecka, a to že ten produkt ako keby vyšiel z bežiaceho pásu, už trápi málokoho. A mám aj horšie skúsenosti stým, keď som viackrát videl či počul kapelu, kde gitaristi mali účesy, oblečenie, gitary a kérky podľa poslednej módy, ale to že tú gitaru treba aj naladiť a aspoň občas aj všetci hrať v rytme, už nejako neriešia. Ale to bude asi aj tým že teraz je strašne veľa kapiel, čiže aj tých sračiek musí byť viac. Ale aby som zase nevyzeral ako úplný pesimista, stále je čo počúvať, prípadne pozerať, a to aj medzi tými „novými“ kapelami.

Nahrávka je opravdu hodně pestrá a především všechny skladby se dají velmi konkrétně identifikovat. Řekl bych, že právě tohle dnes většině kapel chybí. Jako kdybyste se při komponování skladeb nechali inspirovat také negativními příklady některých svých vzorů či dokonce kolegů?
Aj ja mám radšej keď si vypočujem album ktorý nie je zložený len z rôznych klonov jednej pesničky , ale aj keď to nebol náš priamy zámer, aby sme tam tu pestrosť dali, takto sa podarilo poskladať materiál a takto to nakoniec vyšlo, za seba môžem povedať, že stále som stým výsledkom dosť spokojný. Celkovo sa pri skladaní riadime hlavne tým aby sme s výsledkom boli čo najspokojnejší, a dovtedy sa stým babreme kým tomu tak nie je.

Hodně zvláštní je obal desky. Má nějakou spojitost s texty a celkovým konceptem?
Je to prepojené, snažil som sa pri jeho tvorbe vystihnúť presne to čo bolo hlavnou témou superboring, a aj keď to hneď asi neudrie do očí, je tam ta prepojenosť stým názvom, minimálne ja o tom viem :). V centre je človek okolo neho sú rezy mozgom, a cele je to prepojene stromom života, prečo človek a mozog? Ako symbol jedinečnosti a zároveň všeobecnosti.

Album uzavírá velmi pikantní kompozice „Circles In The Dust“, která je plná nevšedních stylových kotrmelců, včetně dívčího vokálu. Je právě tohle cesta, kterak vaší produkci dál posunout?
Kto vie , možno sa vrhneme na blackmetal, alebo na punk, ale vážne… My nemáme problém s hudobnými mantinelmi, hlavné je jedno pravidlo ako som už vyššie spomínal , aby sme stým boli spokojný hlavne my, čiže aký materiál sa podarí poskladať sa ešte len uvidí, niečo už síce máme rozpracované ale ešte naozaj skoro. Ale určite ostaneme pri tvrdých gitarách a možno aj pri tom „hlasnom“ speve 😉

Košická metalová scéna byla vždy velmi silná. Máte už nějaké ohlasy z tábora vaší „konkurence“? Kapela OBLITERATE má na česko-slovenské scéně docela dobré jméno, patřila k předním spolkům tehdejší deathmetalové vlny. Je pro vás výhodnější hrát i třeba odlišnou hudbu pod zavedeným jménem, které není fanouškům úplně neznámé?
Až tak sa v súčasnej košickej scéne neorientujem, ale snáď s ňou to nie je až také zlé:). Zatiaľ sme sa dočkali iba kladných reakcií, ale kto vie čo sa deje za našimi chrbtami. To naše meno mi v dnešnej dobe až tak známe nepripadá, mám pocit že hlavne tá mladšia generácia sa ani veľmi neorientuje v tom čo sa tu na CZ/SK dialo alebo je jej to úprimne jedno. Čiže často je to tak keď hráme mimo náš domov, tak veľa ľudí nás objaví skrz tú akciu.

Jak se v dnešní době vlastně žije na východě Slovenska? Bývalí členové OBLITERATE mi kdysi vyprávěli, že museli pravidelně vyjíždět za živobytím do jiných zemí…
No žiadna sláva to tu nie je, aspoň čo sa roboty týka, je to dosť komplikované napríklad aj náš Janči stále neúspešne hľadá zamestnanie ako absolvent VŠ, ale myslím že to je všade tak, že najviac práce a peňazí sa točí v hlavných či najväčších mestách. A aj to bol dôvod k tomu aby sa Štromy(ex-gitara) odsťahoval aj celou rodinou do USA, mimochodom žije neďaleko ďalšieho ex člena Mareka Hokeja Hubceja (spev). Ale pokiaľ máme čo jesť a máme sa možnosť venovať aj kapele tak je to v poriadku.

Jaké máte s novým materiál ambice? Je pro vás v určitém ohledu zavazující, že nyní spolupracujete s velmi agilním vydavatelstvím Gothoom productions? Jak vzájemnou spolupráci prozatím hodnotíte?
Ak by to nevydal gothoom neviem, či by som mal energiu a chuť znova absolvovať tú tortúru ako pred vydaním something wrong, našťastie Peťo Beťko a jeho GOTHOOM prod. prejavil záujem, čím nás veľmi potešil a zatiaľ nás spolupráca stále teší, a snáď je to obojstranný pocit. Hlavné ambície so superboring je čo najviac zaujať tu na Slovensku a v Čechách, a keď sa podarí niečo navyše budeme len radi. Ale už nemáme 15rokov a taktiež naivné predstavy už odvial čas.

V podstatě všichni členové OBLITERATE jsou plodní ještě v dalších kapelách či projektech. Jak máte v tomto ohledu rozdělené priority?
No aj tu sa to už preriedilo, a serióznejšie kapely už majú iba Janko – FADING TOMORROW s ktorou hrajú taký melodický metalcore, a Gaby – Killchain a ich death grind. Marcel mal kedysi ešte CARESS, ale tí už pekných pár rokov nefungujú. A čo sa mňa týka tak moja domovská kapela s ktorej som prišiel do OBLITERATE, NOSTRUM hybernuje od roku 2005. Mám síce svoje projektíky ktoré si sám nahrávam, ale s tým ako sa rozšírila moja rodina toho času je čim ďalej menej a menej, asom rád keď sa mi ho podarí rozdeliť aspoň pre OBLITERATE.

Jaké jsou vaše další plány s OBLITERATE? Podpoříte desku také nějakými koncerty?
Plány sú veľmi jednoduché hrať čim viac a viac, a byť superznámy aby som konečne nemusel chodiť do práce !!! Koncerty samozrejme hráme , aj keby toho mohlo byt aj viac, ale vďaka aspoň za to ako to je. Ale aj čitatelia nám môžu úplne jednoducho pomôcť, tu je návod, zohnať, kúpiť, stiahnúť, alebo nejak inak sa k „Superboring“ dostať, počúvať, počúvať, počúvať šíriť naše meno, a hlavne sa aj zjaviť na našom koncerte keď sa niekde vo vašom okolí vyskytneme. Dokonca sa po dlhom čase ukážeme aj v ČR a to už čoskoro 30.11.2012 Česká Lípa a 1.12.2012 Litoměřice vidíme sa? 🙂

No spíše bych to viděl najindy:). Moc děkuji za odpovědi a přeji vše dobré…
Ja by som sa tiež chcel poďakovať za tento príjemný rozhovor, a popriať všetkým všetko dobré a hlavne veľa dobrej hudby počúvajte, a môžete aj tú našu 😉

ALL

http://bandzone.cz/obliterate

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *