NYX – Hairesis (CD-2014, Vacula Productions)

Missa Papae Marcelli aneb mše papeže Marcela, nejslavnější zbožná mše ve stylu vokální polyfonie, papežská óda a ryzí cesta do církevního Edenu. Nikoliv však pro italskou trojici hudebníků, kteří si říkají NYX.

Na svém doposud posledním řadovém albu si to hezky rozdali s instituční zatvrzelostí Vatikánu, a přestože jsou anti-náboženská témata v black metalu už jaksi na vedlejší koleji, u Italů mi tento způsob prezentace přijde docela přirozený a uvěřitelný. Neméně uspokojivá je ovšem i přehlídka tradičních blackmetalových songů, jenž sice neomráčí, ale svou kvalitou každopádně potěší. Stará škola black metalu je zde reprezentována s opravdovou láskou k žánru, což pravděpodobně uvítá konzervativnější jádro posluchačů.

NyxCelkovou atmosférou mi hudba NYX nejvíce připomíná kultovní švédské démony DISSECTION, ovšem s absencí tolik přitažlivých melodií a kytarových vyhrávek. NYX mají kromě středních temp v oblibě „BOHApusté“ riffovačky, které nejsou nijak komplikované a svoji formou zcela zapadají do koloritu českého slova „bigbít“. Žití je bez „Hairesis“ poměrně snadné, nahrávku lze jednoduše zaměnit za stejně kvalitní počiny, nicméně najde se i celá řada takových, které tomuto dílu nesahají ani po kotníky. Tak HELL a NYX!

Skladby: Missa Papae Marcelli: Credo, Hairesis, Unhedonistic Phrenomophobia, Reverteris, Aliquam Hortabantur Mori, Missa Papae Marcelli: I, Tulpa Strigoi, Nema, Missa Papae Marcelli: II, CCXVIII, Obnubilato Incesto Semen.

Sestava: Angelo – kytara, zpěv; Flagellyon – baskytara, doprovodné vokály; Gabriele – bicí.

ALL

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *