NINE INCH NAILS, THE DANDY WARHOLS (Zimní stadion Eden-Praha-13.08. 2007)

Hudební příznivci si ještě ani nestačili pořádně umýt lepkavá těla z festivalu Brutal Assault a hned tu na ně číhala další koncertní chuťovka. NINE INCH NAILS se v Praze představili naposledy v roce 1994, a proto byli skalní příznivci na tento koncertní klenot maximálně natěšeni. Navíc aktuální CD „Year Zero“ snese minimálně srovnání se staršími alby (mám na mysli především desku „The Downward Spiral“), kterými kapela doslova drtila hudební konkurenci.

Zimní stadion Eden, ne příliš vhodná hala pro pořádání podobných akcí, říkal jsem si. Z onoho prostředí jsem měl trochu obavy, naštěstí se mé neustále pochyby rozplynuly velmi záhy. Něž však došlo na krále electro-indutriálního rock-metalu, prostor dostal support v podobě THE DANDY WARHOLS. Teprve z poloviny zaplněná hala musela vytrpět klasický rock’n roll sedmdesátých let, doplněný o špetku psychedelie. Kapela nudila vskutku šíleným způsobem, přičemž někteří diváci alespoň ze slušnosti občas zatleskali. Ani nemůžu věřit tomu, že si tuhle předkapelu vybral sám Trent Reznor. Po přetrpění cca. čtyřiceti minutového setu, přichází na řadu půlhodinová přestávka a hala se začíná více a více zaplňovat. Brzy se ukázalo, že samotný koncert přivábil nejen domácí publikum, ale i celou řadu zahraničních fanoušků. Bez polské vlajky na českých koncertech si to snad už ani nedokážeme představit. Tenhle druh „předvádění se“, mi už ale docela silně leze krkem. Roztáhnout třímetrovou zástavu přes kterou především ti menší nic nevidí, to je opravdu vrchol netolerance. Tímto děkuji jednomu z členů ochranky, který ve vhodnou chvíli po vlajce skočil a do konce koncertu ji zabavil. Ale teď už k hlavnímu chodu. Za mohutné světelné show, nabíhá Reznor a spol. na scénu a začíná nefalšované industriálně-kytarové peklo. Kotel pod pódiem se v tu ránu proměnil v obrovský vír těl. Jestliže někdo z vás vlastní alespoň jedno DVD NINE INCH NAILS, určitě si celou vřavu dokáže živě přestavit. Samotná kapela působila hned od začátku velmi jistým dojmem a bez ostychu rvala do lidí neuvěřitelně energické hudební návaly, které byly často prokládány pomalými baladami (viz. „The Greater Good“), a nebo šílenými „chemickými plochami“ („The Great Destroyer“). Největší síla NINE INCH NAILS však spočívá v jejich úžasné kreativitě.Staré osvědčené songy znějí podobně jako ty z poslední desky „Year Zero“, a proto si např. letitý hit „March Of The Pigs“, vůbec nezadá s takovou skladbou jako je třeba „The Beginning Of The End“. Člověk by vůbec nepoznal, že mezi těmito tracky je rozdíl cca. čtrnácti let. Při prvně jmenovaném kousku, vypuklo pod pódiem neskutečné peklo, které ještě umocnil skokem do hlediště jeden z kytaristů (tuším, že šlo o Jordieho Whita).

Právě tento hit plný protikladů byl jedním z hřebů celého večera. Totéž se dá říci o „Closer“, jejíž text odzpívala většina přítomných. Koncerty NIN však nejsou jen hudba, ale také fantastická světla, dohromady vytvářející neopakovatelná zážitek. Kapela si do Prahy přivezla obrovskou světelnou stěnu s LED diodami, kterou bohatě využívala především v půlce představení. Osobně jsem však měl největší zážitek především ze ZVUKU, který byl naprosto excelentní! S kvalitou festivalu Brutal Assault se tenhle „křišťál“ vůbec nedal srovnat. NINE INCH NAILS jsou zkrátka trochu jiná liga, možná vůbec to nejlepší, co lidského oko může v živém provedení vidět a slyšet. Trent Reznor se navíc ukázal jako pravý gentleman, žádné manýry rockové hvězdy jako to je třeba u jiných hudebních veličin. Když už viděl, že se lopotící dav zmítá v kalužích potu, okamžitě neváhal naházet do hlediště několik lahví s vodou. Rovněž děkovné proslovy (nikterak nudně dlouhé) působily skoro až dojemně. Kapela jakoby chtěla dokázat svou opětovnou formu a svěžest se vším všudy. Tohle všechno se povedlo a se závěrečnou hitovkou „Head Like A Hole“ bylo zřejmé, že stopa v srdcích fanoušků zůstane nesmazatelná! Monumentální zážitek!

Několik rad při koncertech NINE INCH NAILS:
– na koncert NIN je třeba se řádně obout. Domů jsem odcházel s děravou podrážkou
– pokud chcete skákat, případně se nechat unášet davem, neměli byste mít na nohou těžké boty (několik nosů to odneslo)
– dobře se orientujte v davu a méně zdatným pomáhejte okamžitě na nohy
– lidé s brýlemi by se měli raději předním řadám vyhnout
– neberte si s sebou do kotle batohy! (viz. jeden fanda, kterému se rozsypala spousta věcí a on je musel následně sbírat, což se neobešlo bez pošlapání jeho vlastní osoby a to už vůbec nemluvě o pádech ostatních osob)
– pokud dostanete láhev vody, nebuďte sobci a rozdělte se se svými kamarády

ALL

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *