NEW PORK – Enymls (CD-2011)

Další vepří spolek je na světě! Jmenuje se NEW PORK, vznikl na konci roku 2010 a hned se vrhl do tvůrčí činnosti. Asi nejznámější postavičkou, která se v sestavě kapely vyskytuje se jmenuje Petr Staněk (ex SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY, LIVEEVIL), jakožto obslužný doprovodné balalajky. Jestli ovšem tenhle nástroj ve čtyřech zde zastoupených skladbách najdete, jste mistři cechu ušního. Tím však nechci vůbec tvrdit, že jsou NEW PORK hudebně nečitelní, anebo dokonce kdovíjak neposlouchatelní.

Čtyři zvířecí kousky („Tchoř“/“Papoušek“/“Štěně“/“Brouk“) si klestí cestu thrash metalem, který je dosti výrazně podporován crust/punkovou divokostí a ani „smrtící kov“ nebyl tu a tam opomenut. Jakýmsi protipólem této cesty jsou pak bigbítové naplaveniny, opírající se o agro-texty s veselou tématikou. A když už si dali tvůrci takto záležet, rozhodně se můžete spolehnout na přehledné „jódlování“ vokalisty Jana. „Sousedka mi zamávala/pod střechu mne k sobě vzala. Ocásek mi narovnala/situace v prudkém dešti/přinesla mi přeci štěstí/teď jsem velmi spokojen/umytý a ukojen.“ To je jen část textu úvodní skladby „Tchoř“, která sice začíná poměrně stroze, ovšem hned další vteřiny přinášejí jadrnou crust/punkovou explozi ve stylu ENTOMBED. Následující „Papoušek“ pak ovšem nepřináší nic závratně zdařilého (snad kromě podivuhodného textu), jen šeď a nudu s doménou umca umca umcaca. Alespoň částečná náprava přichází s punkovou „Štěně“, jež bude určitě patřit ke koncertním jistotám. Stejnými parametry ovšem zavání i závěrečný „Brouk“ a tím tajenka začíná nabývat reálných obrysů. NEW PORK sází na zpěvné refrény, punkovou nespoutanost, crustovou rychlost a metalový spodek. Někdy mají blízko ke KABÁTU, jindy naopak ladí strunu instrumentálně serióznější, ovšem na pokrytí humorné křečovitosti to zatím nějak neplatí. Tohle je ale hodně subjektivní pocit, třeba se mnozí posluchači budou při poslechu NEW PORKU válet smíchy po podlaze…

„Enimls“ není rozhodně špatná nahrávka, ačkoliv abych ji docenil, musel bych být nastaven na stejnou rádiovou vlnu jako kapela samotná. Na druhou stranu je zřejmé, že NEW PORK se ve své podstatě teprve hledají. Mají sice celkem jasno, kudy jejich trasa povede, ovšem samotný vláček s vepříky je teprve v depu. Do závratnějších soudů se však v této chvíli pouštět nehodlám. Nové jméno, „nějak“ nastavená filozofie, pouhé čtyři skladby, první čtyři pokusy, porodní bolesti, sranda ve zkušebně, otazníky spojené s dalším pokračováním. Celkově ne úplně špatné, ale také ne úplně dobré.

ALL

http://bandzone.cz/newpork

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *