NEUROTIC MACHINERY

Pokud bych měl nějaké kapele předpovídat zářivou budoucnost, jsou pro mě NEUROTIC MACHINERY jasnou volbou. Jinou pozvánku skutečně nečekejte! Ono ani není třeba. Vše podstatné prozradí páni kytaristé – Martin a Michal…

Velice vás zdravím. Na úvod mi dovolte takovou možná zvláštní otázku, ale zkrátka přišla mi na mysl. Jste zatím spokojení s tažením NEUROTIC MACHINERY na naší scéně? Dávali jste si na začátku vaší hudební cesty nějaké primární cíle, kterých jste chtěli dosáhnout, anebo stále chcete dosáhnout?
Martin: ze začátku to byla spíše zábava a postupem času jsem zjistil, že nejsme jedna z těch kapel, co vydají hned desku, všude se o nich mluví a do roka a do dne po nich neštěkne ani pes. Dá se říct, že jsme spokojeni, ale mohlo by to být lepší, proto se stále snažíme všechno zlepšovat. Pořád se nám lepí smůla na paty, ale věřím, že jednoho dne se karta obrátí a dostane se nám zaslouženého ovoce za oddělanou práci.
Naše cíle jsou vysoké, chceme a doufáme, že se jednou dostaneme na pomyslnou špičku.
Michal: já zdravím tebe. Cíle máme jako kapela samozřejmě jen ty nejvyšší , ale na úplným začátku bylo pro nás nejdůležitější sehnat kvalitního baskytaristu, sehrát se a najít mezi námi jakousi rovnováhu, než cokoliv jiného.

V letošním roce jste vydali EP s názvem „Exi(s)t“ a musím se přiznat, že mě velmi mile překvapilo. Dokážete definovat, v čem jsou vaše nové skladby odlišnější oproti předchozím dvěma nahrávkám? Otázku pokládám zcela záměrně, jelikož vaše hudební směřování se poněkud proměnilo…
Martin:proměnilo a s novým materiálem se určitě bude měnit dále. Dle mě je „Exi(s)t“ taková experimentální deska, u které jsme se ničemu nebránili. Songy jsme tvořily tak, jak nás napadlo. Myslím si, že i pro fanoušky je „Exi(s)t“ na poslech zajímavý tím, že si každý v tom najde to své.
Michal: to mě těší! Každopádně, ona „proměna“ byla zcela přirozená. Přece jen, náznaky odklonu se tu a tam objevovaly už na „Opsialgii“, takže to nebylo, že bychom si řekli: „tak a teď uděláme zásadní změnu v hudebním směřováním“… Přece jen i jako muzikanti si už trošku začínáme věřit a proto jsme se nebáli vydat neprobádanými cestami a v tomto nastoleném trendu hodláme pokračovat…

Skladby na „Exi(s)t“ jsou dle mého názoru hodně košaté, variabilní, ovšem ani o šťavnaté melodie není nouze. V jednoduchosti se dá říci, že v každé skladbě je co poslouchat. Nicméně mám trochu pocit, že trend dnešní doby (i v UG poměrech) je poněkud opačný. Kapely volí buďto ortodoxní přístup směrem ke staré škole, anebo cestu „progresu“ a extravagance za každou cenu. Uvědomili jste si, že v tomto ohledu stojíte někde mezi, což vám paradoxně může ubírat na posluchačské základně?
Martin:hodně jsem nad tímto přemýšlel a vidím to tak, že by si ani underground neměl nastavovat hranice. Tím, že jsme trochu odlišní nám může být i ku prospěchu. Nevěřím už tomu, že je tolik ortodoxních fanoušků nebo tolik co vyloženě milují progresivní počítačku. Většina stále dá na líbivé melodie, do kterých se snažíme procpat lehkou progresy a hlavně xicht NEUROTIC MACHINERY.
Michal: je pravda, že my vždycky stáli tak nějak mimo všechno a s tím mělo v minulosti spousta lidí problém. Mě, respektive nám to ale takto vyhovuje – ta naše variabilita, a je jen na každém, jak k naší tvorbě přistoupí. Osobně věřím v otevřené posluchače, kteří se nespokojí s „málem“ a ocení náš přístup k věci, o čemž už třeba momentálně svědčí ohlasy na „Exi(s)t“…

Po poslechu vašeho aktuálního materiálu jsem vás zařadil do kategorie „nedoceněných kapel“ u nás. Co myslíte vy? Jaké další kapely byste zařadili do této škatulky?
Martin:je to trochu smutné, že si nás zařadil do této kategorie a není to poprvé, co toto slyším. Do této škatulky patří snad všechny kvalitní české kapely, kterých není zase tolik. Spíš mi vadí, že je u nás spousty přeceňovaných a uměle podporovaných kapel. Proto i naším dalším cíle je zaměřit se na zahraniční publikum, které by pro naši hudbu a snahu mohlo mít větší pochopení.
Michal: mně ta kategorie zase až tak moc nevadí. Pořád lepší, než abychom byli ve škatuli „další průměrná a zbytečná kapela“ … Z naší scény mě momentálně žádná další kapela nenapadá a z té zahraniční mi zrovna na mysl vyvstali Junius, kteří jsou našimi oblíbenci…

Teď si dovolím možná dosti nevděčnou otázku. Když se někdy dívám na netové stránky kapel, všemožné profily…všude kapely uvádějí, že už se těší až setkají na koncertech se svými fanoušky přitom by se ale dalo polemizovat o tom, zda ta či ona kapela vlastně nějaké své fanoušky má. Je vůbec v tom kvantu kapel vůbec možné, aby si i sebelepší nová kapela byla schopna vytvořit solidní posluchačskou základnu? Dokázali byste odhadnout, kolik tak zhruba fanoušků mají dnes NEUROTIC MACHINERY?
Martin:lidí co si poslechnou něco od NM nebo si minimálně vyměnili nějaký názor o nás, si dokážu představit tisíce. Ale těch opravdových fanoušků, co kapelu podpoří, tím že chodí na koncerty, kupují CDčka a trička, těch bude v řádu desítek. Proto když jedeme někam na koncert, tak ani v nějakého fanouška nedoufáme, spíš doufáme v tom, že tam vůbec někdo bude a to že možná někoho dalšího oslovíme a možná si z něho fanouška vybudujeme.
Michal: já měl vždycky špatnej odhad na všechno, takže si netroufnu házet nějakými čísly. Faktem i je, že ten internet má tendence leccos zkreslovat. Každopádně, na tomhle se s Martinem shodnu, že true oddaných fanoušků můžeme počítat v řádu desítek.

Deska „Opsialgia“ vyšla pod Pařátem, aktuální EP jste si vydali sami. Znamená to, že jste rezignovali na hledání vhodného vydavatelství?
Martin: vydavatelství stále hledáme, ale nemůžeme si dovolit takový luxus a čekat na to až desku bude chtít někdo vydat. Většina vydavatelství má své koně, a pokud někoho dalšího vydá, tak jsou to akorát, jak jsem již zmiňoval uměle podporovaná a přeceňované kapely.
Michal: určitě jsme nerezignovali na nic, naopak  Ono, dalo by se říct, že „Exi(s)t“ má především sloužit jako promo materiál pro oslovení vydavatelských firem. Takže s tím jsme i do toho šli, že si ho tentokrát vydáme komplet sami. Uvidíme, jak tomu bude u nadcházející řadovky.

V poslední době se vyrojily kapely rezignující na realizování CD nosičů. Naopak stále přibývá spolků orientujících se výhradně na vydávání vinylů. Jaký je váš postoj právě „černým plackám“, které za poslední roky v podstatě vstaly z popela? Já osobně si zrovna „Exi(s)t“ dokážu na LP dost dobře představit…
Martin: jde spíše o to, že vinyl není ani tak o poslouchání jako spíše o sběratelství. CDčka dnes nemají žádnou hodnotu, ale je možné, že stejně tak jako u vinylů se jednou doba může změnit a ten kdo bude mít po 30letech doma Exi(s)t na CD, se bude moci pyšnit, jakou to má doma hodnotnou věc:-D
Michal: osobně, jakožto staromilec bych si „Exi(s)t“ taky dokázal v tomto provedení představit, ale tohle je všechno jen otázka peněz, ničeho jinýho, bohužel… Ale pevně věřím, že si tento přepych budeme moct jednoho dne dovolit 

Velkým tématem dneška je stahování hudby, včetně další spojené nádoby – svobodného internetu. Máte přehled o tom, jestli jsou vaše nahrávky k volném stažení někde na internetu k dispozici? Co byste např. Vzkázali člověku, který vaše nahrávky na internet umístil? Já osobně mám pocit, že některé skupiny či projekty by bez podpory internetu v podstatě nemohly vůbec přežít…
Martin: po internetu nejvíce koluje Opsialgia a velice vtipné mi připadalo, když jsem ji našel na ruském torrentu dva dny před oficiální vydání a najednou stahovalo přes 100 lidí.:-). Vůbec se nebráníme tomu, aby fanoušci dávali naše desky na internet a stahovali je, pro nás to znamená to, že o to má stále někdo zájem. Škoda jen, že nemáme přehled o tom kolik toho již bylo celkem po světě staženo.
Michal: kdo nikdy nestahoval, nechť hodí kamenem  Nevím, jak jsme na tom s „Exi(s)tem“, ale „Catalept“ a převážně „Opsialgia“ je běžně ke stažení na všech možných hudebních fórech po celém světě. Tak to prostě dneska chodí, takže nemá smysl nad tím nějak lamentovat a sám jsem toho názoru, že začínajícím kapelám to může být jedině ku prospěchu.

Trochu naladíme tento rozhovor na pozitivní vlnu. Jak byste jako kapela reagovali, kdyby vám byla nabídnut půlroční evropská tour společně s nějakou velkou kapelou? Byli byste schopni pro úspěch obětovat úplně všechno? Co když takováto šance někdy opravdu přijde?
Martin: já jsem již několik let připraven a mám stále sbaleno, ale realita je taková, že tato šance s největší pravděpodobností nikdy nepřijde a pokud ano tak do toho půjdu naplno. Člověk žije jen jednou a největší hodnotu mají právě nezapomenutelné zážitky, které v našem případě může být i velké turné.
Michal: v tomhle máme myslím všichni jasno. Proto máme preventivně sbaleno pořád a jsme schopný vyrazit okamžitě. A jak řekl nedávno Jakub v jednom rozhovoru: „už není co obětovat, obětovali jsme vše“… Proto si troufnu říct, že bychom si už nějaké to tour zasloužili!

Jakožto kapela zasíláte svá proma různým mediím, která vaše výtvory hodnotí. Zkuste nyní naopak vy, na tomto místě ohodnotit kvalitu tiskovin a e-zinů? Jak obecně hodnotíte jejich kvalitu? Patříte k pravidelným čitatelům recenzí, článků, rozhovorů, anebo se spíše soustředíte na vlastní tvorbu?
Martin: soustředím se hlavně na naši tvorbu. Nejsem schopen posoudit kvalitu e-zinů. Jsem rád že tu jsou a můžou o nás psát a já si vždy o nás rád něco nového přečtu ať už je to pozitivní nebo negativní.
Michal: to já zase přehled mám. Určitě se najdou e-ziny, za nimiž stojí lidé, opravdoví nadšenci a milovníci hudby, kteří se snaží scénu jak podpořit, tak i kvalitně a objektivně čtenáře informovat. Bohužel se najdou i takový servery, kde někomu nestojíte ani za odpověď, nebo v lepších případech váš výtvor hodí rovnou do koše.

Jaké jsou vaše další pro letošní rok? Budeme vás moci vidět na nějakém letním festivalu?
Martin: Letos se zúčastníme festivalu Basinfire fest, který se koná ve Spáleném Poříčí na přelomu června a července. Jinak se stále snažíme hrát ne různých akcích, stačí sledovat náš Bandzone profil, kde naše štace pravidelně aktualizujeme.

Jak to vypadá s vaší další nahrávkou? Kdy ji můžeme zhruba očekávat? Budou vaše nové skladby vycházet z ‚EP „Exi(s)t“, anebo bude chtít na dalším nosiči zachytit váš další vývoj?
Martin: již dokončujeme první song, který se objeví na nové desce, kterou plánujeme do konce roku 2014. Tentokrát jsme naše uzdy popustili ještě více, takže čekám, že celé dílo bude ještě rozmanitější než Exi(s)t.
Michal: jak řekl Martin, další nahrávku máme v plánu zrealizovat během roku 2014. Pomalu jsme se už pustili do psaní, ale máme před sebou ještě spousty práce… Z „Exi(s)t“ budeme vycházet maximálně tak ideově, to znamená, ničím se neomezovat. Již nová skladba naznačuje další možnosti vývoje, ale nepředbíhejme.

Velice děkuji za rozhovor, pokud máte ještě nějakou zprávu na závěr, sem s ní…. 🙂
Michal: my děkujeme za prostor a podporu ve vašem e- zinu, ať se Vám daří…

ALL

http://bandzone.cz/neuroticmachinery

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *