NEGATIVE FACE – The Dance Of Mournful Clown (memories) (CD – 2010, Élysion)

Byly to krásné časy. Českomoravská vlna výtečných doom metalových kapel, velká očekávání a slibná budoucnost. To všechno se skrývalo v bohaté tuzemské základně, které však nebyly vytvořeny podmínky takové, aby mohla směle překročit hranice našeho pidi státu. Naštěstí se však dochovala velké spousta demáčů a čas od času dochází k jejich reinkarnacím. Projekt NEGATIVE FACE sice v devadesátých letech nepatřil k ústředním představitelům žánru, nicméně demo „The Dance Of Mournful Clown“ rozhodně zajímavé bylo a svým obsahem v podstatě navázalo na severomoravské předchůdce. Recenzenti předpovídali NEGATIVE FACE slibnou budoucnost – pokud vydrží. A Matěj Lipský, nadšenec i poeta, skutečně vydržel, překlenul se přes důležité hudební milníky, aby dnes slavil velké úspěchy s impozantním dílkem „The Garden Of Wishis“. K tomuto časově náročnému projektu vedla strastiplná cesta a právě toto demo lze chápat jako jeden z prvních odrazových můstků v záplavě stylového hledání a prolínání…

I když demo…dík novému remasteringu a bohatému bookletu se o tomto počinu dá hovořit jako o legitimním albu, na kterém sice je znatelná dobová stylistika, ale to vzpomínající pamětníky rozhodně mrzet nemusí (nepředpokládám, že by na tomto CD ujížděl někdo z mladších posluchačů). NEGATIVE FACE slaví patnáct let a rozhodně není nic lepšího, než si dát dárek v podobě hodnotného doplnění diskografie. A věrní příznivci jásají taktéž! V bookletu se nacházejí všechny texty, stručná biografie a dokonce úryvky z recenzí, všeobecně představujících NEGATIVE FACE jako nadějné metalové těleso. Obal CD je ve srovnání s originální kazetou poněkud pozměněný, ovšem přední cover je prakticky totožný. NEGATIVE FACE však k CD verzi ještě přibalili oficiální kazetový obal, který lze do krabičky pohodlně zasunout. Tomu se skutečně říká retro přístup ( poznámka – to obličejové logo se mi vždycky moc líbilo a dokonce jsem ho měl někde vylepené).

A nyní už info pro mladší ročníky. NEGATIVE FACE se zde prezentují jako spolek, jenž vyznává lásku tradičním doom metalovým postupům a jak to už v této době bylo, „kov plný romantiky“ se nikterak nedistancoval od death metalu, ze kterého prakticky vzešel. Pražský zástupce tak navázal na severomoravské spolky, jejichž kvality byly dlouhodobě na té nejvyšší úrovni. Ani NEGATIVE FACE se však nechtěli nechat zahambit a výsledkem bylo (na tu dobu) kvalitní demo, sklízející pochvalné reakce ve většině tuzemských fanzinů. Za zmínku stojí především výtečný výkon vokalistky Kláry, jejíž hlas je skvostným kontrastem Matějova nemilosrdného growlingu. Když jsem si tento matroš po dlouhé době pustil, uvědomil jsem si, jaké kouzlo ona „kazetová doba“ měla. Ani náhodou se nemohlo stát, aby nahrávka těchto kvalit propadla sítem. Minimálně se člověk dozvěděl, že nějací NEGATIVE FACE existují. I přes určitou naivitu mají i dnes zastoupené skladby své kouzlo a především atmosféru. Když si ještě připočtete skutečnost spočívající v komplexním remasteringu, je o dárek pro staré fanoušky postaráno. „ The Dance Of Mournful Clown“ proto s ladností umisťuji do své sbírky, tato reinkarnace má rozhodně smysl! Pozor si však musejí dát především ti příznivci, kteří by od této stařičké sbírky očekávali něco obdobného jako je „The Garden Of Wishes“. Sentimentální vzpomínání je děvka proradná 🙂 !

ALL

http://bandzone.cz/negativeface

http://www.negativeface.com/

2 thoughts on “NEGATIVE FACE – The Dance Of Mournful Clown (memories) (CD – 2010, Élysion)”

  1. jen jedna vítka Matěj sice má na cd vokály,ale growling hlavní naspíval Radek Svoboda

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *