NAE´BLIS-Beyond The Light (CD-2005, No Colours Records)

Z hlubin švédského podzemí se vyklubal další „one man projekt“. Podepsal se pod něj Magnus Wohlfart a pokud mrknete na diskografii, tak zjistíte, že album „Beyond The Light“ je úplně první oficiální nahrávkou. Pokud jsem hned v úvodní větě použil slovo „podzemí“, tak věste, že celý materiál dýchá ryze undergroundovou atmosférou. Proto mu lze odpustit i absolutně sklepní zvuk. Rovněž nečekejte žádné závratné instrumentální výkony. Magnusův projekt je postaven výhradně na pomalých, případně středně rychlých skladbách, které sice postrádají jakoukoli gradaci, ovšem celkově tvoří jeden logický celek. Materiál „Beyond The Light“ není rozhodně určen pro krácení nudných nedělních večerů. Prakticky není možné, abyste jen tak seděli a poslouchali skladby, které jsou si podobné jako vejce vejci. Pokud jste však u hudby zvyklí jakkoli pracovat a potřebujete nějaké CD jako kulisu, tak vřele toto album doporučuji. Nic na tom nemění ani „krákoravý“ vokál hlavního protagonisty. Nepůsobí nikterak rušivě (byť nemáte vůbec šanci poznat, co že se mu line z úst za slova).

Příjemně zní kytarové (vcelku jednoduché) vyhrávky v kombinaci s klávesami. To je vlastně jediný určující model NAE´BLIS. Bicí splňují spíše roli jakýchsi „ozvučných dřívek“, které klepou do rytmu. Z počátku jsem se domníval, že Magnus používá bicí automat, ale po detailnějším poslechu jsem usoudil, že přece jen odbouchal všechno ručně.Vlastně celé album působí velice svojsky a je cítit, že hlavní protagonista moc dobře ví, co dělá. Vydavatelská firma No Colours Records hovoří o NAE´BLIS jako o atmosférickém black metalovém projektu, s čímž se dá téměř na sto procent souhlasit. Magnus Wohlfart prostě miluje ryzí metalový underground.

Je však otázkou, jaké má ve skutečnosti ambice. Dle mého soudu nemá s podobnou formou produkce příliš šanci oslovit širší posluchačskou obec. A to už ani nemluvím o šanci zaujmout nějaký větší label. Tohle všechno však švédského blonďáka zřejmě netíží. Celkové hodnocení není tedy sladké ani slané. Viděl bych to tak na pět bodů, ale protože se mi při podobné hudbě skvěle usíná, tak připočtu ještě jeden a půl.

ALL

http://www.myspace.com/sketchesofreality

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *