MUSSORGSKI – Creatio Cosmicam Bestiae (CD-2016, Godz ov War Productions)

Creatio Cosmicam BestiaeNa polský projekt MUSSORGSKI přicházejí skvělé reference napříč undergroundovým světem a já sám jsem velmi rád, že vám mohu představit aktuální „Creatio Cosmicam Bestiae“ také na Rumzine webu, neboť tento počin se vyvedl vpravdě královsky. Pokud jste se ale s tímto pojmem ještě nikdy nesetkali, vězte, že se nejedná o projekt zcela nový, jak by se na první dojem mohlo zdát. Lídrem mystického cirkusu je totiž dlouholetý člen (polské) hordy ARKONA, šikovný instrumentalista Khorzon, jenž tento „boční projekt“ založil už v roce 1990! V průběhu času se pak pochopitelně mnohem více věnoval své hlavní kapele, přičemž hned dvakrát si albově k MUSSORGSKI odskočil. Naposled to bylo přesně před pěti lety, kdy se v podzemních stokách zablesklo album „Chaos and Paranormal Divinity“.

V letošním roce poté zkušený umělec dokončil dílo aktuální, přičemž vše podstatné ukuchtil opětovně na vlastní pěst. Jedinou výjimku tvoří vokály, se kterými vypomohl šikovný Ronus, jenž se s vrchním principálem podělil vpravdě vkusně a efektivně. „Creatio Cosmicam Bestiae“ je po stránce vokálů opravdu precizní, avšak je to jen jeden ze střípků duchaplné mozaiky, která na posluchače číhá. Pod záštitou nekonečnosti vesmíru a jeho temné divize, nabízí kolekce příběh plný rafinovaných triků, jež se pohybují ve sféře avantgardně blackmetalové a experimentální. Ve všech kompozicích objevíte nespočet blasphemicky laděných triků, ano, ne všechny jsou zcela osobité, avšak po zamíchání tento lektvar funguje bezvadně a účinně. Nahrávka sice není na první náslech úplně snadno uchopitelná, ale nikde není psáno, že posluchač musí dát celé album na jeden zátah. Naopak síla nahrávky spočívá i v tom, že si z kolekce můžete vytáhnout jakoukoliv skladbu a označit ji přelepkou „reprezentativní“.

MussorgskiMUSSORGSKI má v sobě vše lákavé a magické, co milovník dark metalu potřebuje ke štěstí. Během poslechu CD jsem měl několikrát husí kůži po celém těle, a kdyby nebylo ambientně odpočinkových intermezz (která jsou ale svým způsobem rovněž mrazivá), zřejmě bych se při opětovném poslechu musel zabalit do chlupaté deky. Umělecký projev, uvěřitelnost, punc duchařství ve vztahu k vesmíru, neuchopitelnost, skvěle zpracovaná image bez patosu, zanícení pro vystavění složitých kompozic, jež vás ale nějakou zvláštní silou nutí k tomu, abyste „to doposlouchali“. Že jsem vás navnadil? To je dobře! Nicméně ještě jedno důležité konstatování. I přesto, že všechny skladby jsou nesmírně poutavé a třeba i krkolomné, nenabízejí ani špetku snadno zapamatovatelných melodií. To bude určitě jedna ze závažných překážek, kterou potenciální posluchači stěží skousnou. Na tuto cílovou skupinu ovšem MUSSORGSKI každopádně necílí. Naopak na své si přijdou všichni hudební dobrodruzi, úchylní audiofilové a odmítači klasické písničkové formy, která při své jedinečnosti a původnosti, má svoje limity. „Creatio Cosmicam Bestiae“ je až za všemi těmito hranicemi!

Skvělé, opravdu skvělé je tohle album! Vydat ho nějaká větší firma, jistě by kolem něho udělala pořádné haló. Takhle se nahrávka bude týkat spíše hledačů a příznivců undergroundu. O to víc však tento triumf chutná! Absolutně bez problémů strčí do kapsy i renomovanější jména. Doporučuji s čistým svědomím! Klasa a požitek!

http://mussorgski.bandcamp.com/

ALL

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *