MORAVSKÁ ZIMA

V době padajícího sněhu a třeskutého mrazu, nemůže snad býti ani příznačnějšího rozhovoru než s kapelou MORAVSKÁ ZIMA. Pohodlně se usaďte, dejte si svařáček a Torham se Sarapisem vás (doufám) zavedou do tajů promrzlých moravských lesů a polí!

Jak jste vlastně přišli na tak skvostný název pro kapelu? Patří zima k vašim oblíbeným ročním obdobím?

Torham:Především jsme potřebovali něco originálního. A jednoho parného letního dne (jak trefné) nám, tedy mě a zpěvákovi Nargothronovi, bleskla hlavou myšlenka o kruté zimě, která by představovala jakýsi element, co bdí nad lidstvem. Zároveň jsme do toho chtěli zapojit svou identitu. A co známe líp než naši Moravu?

Je tohle období pro tebe nějakým způsobem více inspirující ?

Torham:Dle mého názoru je naprosto jedinečné a v podstatě nejkrutější ze všech období, takže se náramně hodí do black metalu. Je mrazivá, temná a určí, jestli je jedinec dost silný na přežití. Zima je mrazivá!

Na kontě máte zatím dvě nahrávky + jedno splitko. Pokuste se je v krátkosti přiblížit…

Torham: Rodný kraj se nese ve stylu primitivního black metalu a vypráví o jakýchsi ledových démonech, kteří mají zajistit „zpohanštění“ Moravy. K prvnímu počinu je vždy každá vlaštovka dobrá. Na druhém demu „Pod praporem vítězství“ se rázně přitvrdilo. Muzika je brutálnější, rychlejší, apokalyptičtější… Zpívá se o válce a nenávisti, protože i ta může být velmi chladná a mrazivá. Dalšími písněmi, které se objevily na splitu „V nesvaté antihumánní zapřísáhlosti“, se kapela posouvá stále k temnější, brutálnější a zároveň i techničtější tvorbě (v rámci undergroundu samozřejmě).

Sarapis: Ti, kdo nás ještě neznají by měli především vědět, že se jedná o „Epka“, která většinou sahají k hranici 20 minut. Na prvním demu „Rodný kraj“ bubnoval ještě původní bicmen Razorline, takže nemám dojmy z nahrávky úplně z první ruky, ale jako posluchač musím říct, že se jedná o celkem zajímavý materiál. Jednoduchý black metal s čistým zvukem, hodně melodický a chytlavý. Na to, že jde o první počin kapely, se jedná o kvalitní porci muziky. Druhé EP „Pod praporem vítězství“ (tam už hraji) je, řekl bych ve všem o krok dál – ve zvuku, rychlosti, agresivitě a koneckonců i v textové koncepci, která se stává jednoznačnější a srozumitelnější než na „Rodném kraji“. Nahrávka by mohla zaujmout příznivce přímočarého melodického blacku s čitelným zvukem. Na splitku „Bohemia – Moravia – Northemia“ je dle mého náš dosud nejlepší materiál. Ve dvou skladbách představujeme směr, kterým bychom se do budoucna ubírali. Obecně si hodně zakládáme na zvuku a na tomto splitku jsme opět udělali krok dál. I kompozičně se jedná o propracovanější záležitost a jsem s těmito skladbami i s odstupem času naprosto spokojen. Ze stejného pobytu ve studiu máme ještě další dvě skladby, které vyjdou co nevidět na splitku se SLAVIGROM. Za těmi si stojím úplně stejně.

Řekl bych, že vaše tvorba vůbec neskrývá obdiv k severskému black metalu. Spočíval v tomto ohledu i váš záměr ? Zkrátka se takhle pěkně „vyřádit“?

Stoprocentně! Já jsem k black metalu přirostl právě a jen díky jeho severským představitelům, tudíž jsem jednoznačně spoután a ovlivněn tímto stylem. Do jisté míry si ale chceme vytvořit svou vlastní tvář, takže rozhodně nemáme záměry vycházet ze severského blacku.

Touto odpovědí si mi trochu vzal další otázku. Chtěl jsem se právě zeptat, jestli plánujte v brzké době nějaký zásadnější zlom ve vaší tvorbě?

Sarapis: Nevím, jestli půjde o něco opravdu zásadního, spíš bych to bral jako postupný vývoj. Stylové zemětřesení u nás očekávat nelze, ale v každém případě chceme znít jinak než dosud. Tím pádem přijdou změny ve zvuku, v kompozicích (to je hlavně Torhamovo pole působnosti), možná i v nástrojových poměrech a dispozicích. Co ti tu ale říkám, to jsou jen moje domněnky a dohady, které se nemusí realizovat. Je to na druhou stranu zajímavé, že pořádně nevíme, co z nás vyleze:-) Nehrajeme a netvoříme podle nějaké šablony, prostě tomu necháme volný průběh, jen natočíme kormidlo a uvidíme, která bouře nás potká….Jediné co je jisté, je to, že nová MORAVSKÁ ZIMA bude techničtější a měla by mít opravdu masivní zvuk…

Jak byste obecně zhodnotili black metaloovu scénu u nás? Co ji nejvíce chybí, kazí…a které věci můžeme naopak považovat za pozitivní?

Torham: Naše scéna je poměrně hodně kolísavá a dost uzavřená. Vem si např. Norsko. Má mnohem míň obyvatel než ČR a každá BM kapela odsud zasáhne minimálně celou Evropu a pokud se tam zrovna nikdo nepovraždí, mají potenciál na dlouhověké hraní. A tohle se u nás stane jen výjimečně. Navíc máme spoustu kapel oplývající výrazným talentem muzikantů, ale zvuková produkce je mizerná a o proražení do zahraničí ani nemluvě. Na druhou stranu není jisté, jestli je ona uzavřenost negativní nebo pozitivní. Záleží na tom, jak člověk black metal prožívá, jak ho hodnotí a do jaké meze ho považuje za underground.

Už jsme se o tom několikrát spolu bavili … snad nevadí, že se na to ptám…MORAVSKÁ ZIMA byla často zatahována do diskuzí ohledně „NS“ nebo dokonce fašismu …Mě by zajímalo, kde se všechno tohle vzalo a v čem tkví příčiny těchto tahanic?

20080220161415-10Torham: Ano, počítal jsem s touto otázkou a je jedině dobře, že se na to ptáš, protože máme další možnost, jak obhájit svou nezaujatost. Neříkám to rád, ale začalo to skrze zpěváka Nargothrona, který se v začátcích potýkal s trémou a proto se musel trochu posilnit alkoholem a občas mu to prostě ujelo. Nejhorší akcí byl koncert v Blansku na Hell Fast Attack minulý rok, kdy ze sebe a z nás udělal hrozný blbce, nicméně jsme si všechno osobně vyříkali a nikdy s tím už problémy nebyly. K naší smůle se toho ale chytlo spoustu rýpalů a pochybovačů, kteří z nás udělali regulérní NS black metal a teď se to s nama veze. Jediný řešení vidím v lidech se smyslem pro pochopení a hlavně v odstupu času. Až s kapelou něco dokážeme, vydáme pár plnohodnotných desek, lidé na nás začnou pohlížet jinak. Jelikož se cítíme býti vlastenci, známe přece jenom kousek historie a bereme si z něj ponaučení. Čerpat z radikálních politických proudů je holý nesmysl. Každý kdo aspoň trochu přemýšlí hlavou zjistí, že diktatura je o pár osobách, které vládnou tak, jak se zrovna vyspí a že bílá rasa jaksi neoplývá moc dominantními geny. Naší chybou bylo, že jsme na tento problém nezareagovali rázně a hned, jenomže jsme opravdu netušili jak moc dokážou být lidé v ČR zaslepení a háklivý na každej prd, co vyjde trochu víc u pravý půlky 🙂 To už můžou být náckové i Šteindler a Čtvrtníček 🙂 Taky chcu ještě podotknout jednu věc. Často naši odpůrci tahají na povrch fakta, že na naše koncerty chodí náckové a že se tam hajluje. Ano, to je pravda, nicméně nemůžeme za to, že si pár zakomplexovaných magorů vzalo naši tvorbu za svou a rozhodně kvůli nim nepřerušíme v půlce koncert, když nás pod pódiem podporuje i spousta normálních lidí, kvůli kterým tam jsme.

Sarapis: V současnosti je ale kolem nás celkem klid, v několika případech jsme se snažili vysvětlit, jak to s námi je a drtivá většina lidí projevila pochopení. Především jsme se ale ponaučili my, že si musíme dávat pozor, kdo nás plácá po ramenou, aby nás nestáhl s sebou do nějaké propasti, z níž už by podruhé nebylo návratu.

Někteří jedinci ale mohou vidět ve vašich skladbách (alespoň dle názvu – např. „Matko,Moravo“), mohou vidět skrytý „nacionální“ podtext…i když, alespoň podle mého názoru, je nit mezi nacionalismem a vlastenectvím velmi křehká a někdy nato i kapela samotná může doplácet. Nicméně na aktuálním splitku se už nacházejí skladby s trošku jinou tváří – viz. samotné názvy – „Zažehnutí ohně nenávisti“ nebo „Tajemství sněhu“… Má to znamenat, že jdete raději dál od starších témat, jež mají blízko k patriotismu?

Torham: Například takové splitko se SLAVIGROM, které bude venku co by dup, obsahuje píseň s názvem „Pouto krve a vlasti“, což hovoří za vše. Ale jak už bylo řečeno, písně byli nahrané spolu s materiálem na aktuální split „Bohemia – Moravia – Northemia“. S novější chystanou tvorbou zřejmě patriotismus poněkud ustoupí, ale určitě ho nechceme zahodit. Hranici mezi vlastenectvím a jeho extrémní podobou si musí najít každý sám, i když přece jenom jsou to dané pojmy a jak je vidět, lidé vůbec neznají jejich význam.

Teď trochu odlehčíme. Zkuste si vybavit nějaký hudební zážitek, který vás v minulém roce vyloženě nadchnul ? Co si naopak myslíte, že přinese rok 2009, alespoň tedy z toho „hudebna“?

nargoTorham: Uf, těch zážitků bylo opravdu hodně! 🙂 Zajisté vyšly tuny dobrých desek, hlavně od kultovních kapel. V hlavě mi utkvěli noví DARKTHRONE, kteří mě svým „old schoolovým heavy blackem“ stále víc překvapují… Ale to bych mohl jmenovat fakt hodně alb, například ŽREC, že 🙂 Nadšený jsem byl z koncertu SLAYER v Praze, jelikož jsem na tak monstrózní akci dlouho nebyl (navíc v první řadě), ale rozhodně největším zážitkem pro mě byl koncert MAYHEM na Brutal Assaultu. Attilovo hrdlo je naprosto skvostný nástroj! Ani jsem nepotřeboval být vpředu, kde bych projevil svou „oddanost“. Zkrátka jsem splynul s hudbou, vychutnával ji každým douškem a skrytě se smál všem těm pravým temnotářům, kteří znechuceně odcházeli v průběhu koncertu. Ti, co zůstali, dostali kopanec od Attily, který se ještě na konci vrátil, sundal hrůznou masku a po anglicku pravil: „Vypadáte dobře“ 🙂 Hotovka, šmitec, nářez. Těším se na jejich další vystoupení u nás. Co se týče vyhlídek do nového roku, očekávám smršť dalších vynikajících desek a koncertů a hlavně doufám, že mezi to budu moct zařadit i spokojenost s naší tvorbou 🙂

Sarapis: Jako divák jsem byl naporcován vystoupením DECREPIT BIRTH 12. června v Trenčíně, na posledním Brutalu mě dostali HOLLENTHON, CARCASS, SEPTICFLESH a NEUROSIS, z loňských alb bych vyzdvihl desky od ENSLAVED, D. BIRTH, TESTAMENT a ASMEGIN, vystoupení MORAVSKÉ ZIMY 29.11. v Nitře mi zůstane v paměti také velice dlouho. Ale jako nejsilnější hudební zážitek loňského roku bych označil dokončení a vydání desky ŽREC, protože to vážně byla fuška.:-) Rok 2009 toho slibuje hodně zajímavého. Čekají nás některé zajímavé koncerty, na pár akcí se jako fanoušek chystám sám (KREATOR, VADER, DEICIDE,…) Kdo nechce o nic přijít, měl by pravidelně sledovat, co se kde hne, protože v současnosti je možné do naší země přivést jakoukoli kapelu, což se o dřívějších letech jednoznačně říct nedalo.

Často jsem slýchával názor, že právě black metalisté patří k největším konzervativcům, což je pikantní v tom smyslu, že právě naopak křesťané (proti kterým black metalisté zbrojí), jsou de facto ze stejného těsta. Váš pohled a názor… ?

Torham: V podstatě ano, ale to těsto má u obou jinou konzistenci. Tihle chcou to, tihle zase tamto, jenže všichni to chcou stejným způsobem. Mám ale pocit, že to už je za námi. Doba pokročila a jak křesťané, tak black metalisté se dosti individualizují a každý na to jde po svém. Někdy mě přijde, že z dříve zarytých odpůrců křesťanství se vyklubou objektivní lidé, jenž sice stále křesťanství zavrhují, nicméně už aspoň nepálí kostely a dávají přednost moudrosti. Zatímco církev nikam nepokročila, jenom se víc přizpůsobuje a nějak zde nevidím ten vývoj kupředu jako u některých black metalistů. Black metal tvoří spletitou rozšiřující se síť plnou neprozkoumaných koutů, kdežto křesťanství mi přijde občas i dost omezené. Jeho vylepšováním se samo postupně racionalizuje až splyne úplně a zmizí…

Sarapis) Jsou blackmetalisti a blackmetalisti. Tradiční blackmetalista chodí v křiváku, poslouchá jen true kapely, opovrhuje klávesami a nenávidí křesťany. Moderní blackmetalista poslouchá všelijaké novátorské kapely, které koketují s elektronikou nebo s prvky funeral, má profil na myspace, kde je vyfocen do půl těla nahý a jeho největšími zálibami jsou filozofie a sebepožkozování. Takže pokud má být někdo konzervativní, tak jedině moderní blackmetalista, což pikantní není, protože křesťané mu můžou být ukradení…

Domníváte se, že tomu napomáhají třeba kapely jako např. ENSLAVED, jejichž poslední alba jsou hodně un-orthodox ?

Torham: Určitě ano, ale nepřímo. Extrémní metal přece jen není tak stará záležitost, tudíž tak, jak vyrůstají ENSLAVED a jim podobní, tak s nimi rostou i jejich posluchači.

Ale zajisté ENSLAVED nebudou strůjci novodobých filosofů 🙂 *teda nemusí být.

Sarapis: Ano, takové kapely svým vývojem určitě přispívají k tomu, že se o black metal zajímá širší spektrum lidí. Fanoušek staré tvorby ENSLAVED může a nemusí přijmout jejich nový směr, stejně tak nový fanoušek současných ENSLAVED může a nemusí akceptovat staré desky kapely. Vždycky však dojde k nějakému promísení a to přispívá k variabilitě a flexibilitě stylu. Dále jsou velkým hybatelem internetové komunity, kde je možné jednoduše odkázat na podobné kapely, což člověku ukazuje cesty k mnoha novým interpretům, na které by při poslechu stále stejných alb zřejmě nikdy nenarazil. To pak pomalu modeluje posluchačův profil. Vše souvisí se vším…

bicmenzimaZpět k MORAVSKÉ ZIMĚ. Máte představu, kdy byste chtěli realizovat oficiální album? Rovněž by mě zajímalo jeho složení? Přece jen máte v záloze ještě staré kousky…

T: Představu máme dost neurčitou, řekněme co nejdřív. Kéž by už tento rok… Kdysi jsme se mezi sebou dohodli, že na každý nový počin, ať už regulérní cd, ep nebo split dáme nové skladby. Starší využijeme na různé raritky

Jste kapela poměrně mladá, setkali jste se někdy do rozporu se staršími fanoušky nebo kapelami, které vás třeba častovali slovy typu: „co mohou tyhle děti vědět o black metalu“ ? Často se totiž setkávám s tím, že starší lidé těžce nesou úspěch mladších, zvláště pak v hudebních kruzích….

Torham: Myslím, že určitá závist u těch starších panuje, i když většina se nám spíš snaží pomoct než zhatit naše plány. Kdysi v jednom rozhovoru s TÖRR řekl Vlasta Henych, že teď nějaká kapela vydá jednu desku a už si myslí, jak je úspěšná. Po jeho zkušenostech s ním ale musím souhlasit. Kdybych se narodil dřív a založil kapelu, rozhodně by nešlo všechno tak jednoduše a výsledek by obnášel těžkou cestu plnou trpělivosti a tvrdé dřiny. To bych se nad mladými taky cítil povýšeně 🙂 Nicméně jsem zasažen jinými technologiemi a nezbývá mi než jim jít vstříc a zároveň ty starší respektovat a poděkovat jim, protože bez nich by třeba nebyl black metal 🙂

Sarapis: Máš pravdu, hodně zajímavá otázka:-) Osobně jsem se s ničím takovým přímo nesetkal. Samozřejmě kolují různé zvěsti, že „ten o nás cosi řekl“, ale na takové řeči se nedá spolehnout, že se skutečně zakládají na pravdě. My se navíc nesnažíme hrát archaický black, kde je důležité pochopení doby a její atmosféry, takže by ani neměl být důvod, proč by nás měl někdo v tomto smyslu napadat.

Na svých stránkách uvádíte, že už tolik vystupovat nebudete, ovšem je šance, že vás někde fanoušci přece jen uvidí?

Torham: Ano, nechceme tolik koncertovat, abychom se divákům neokoukali a neoposlouchali. Když vystoupíš jednou za čtvrt roku na pořádný akci, můžeš přinést novou skladbu či novou image, kdežto každý víkend v zapadlých vesničkách kapele moc nepřinese. Určitě se budeme snažit vystoupit hlavně pro domácí publikum, takže… doufám, že přijdeš 🙂

Sarapis:Koncerty do budoucna plánujeme jen minimálně. Neznamená to však, že bychom na pódium nevylezli už vůbec. Viděl bych to tak na 4-5 koncertů ročně, to je myslím na tuzemskou kapelu tak akorát. Rozhodně nechceme vystupovat na každé druhé blackmetalové akci, tento stupeň už máme (doufám) za sebou. Teď se chceme hlavně soustředit na debut. S ním přijde i nový repertoár a logicky různorodější setlist na koncertech.

Budete i nadále využívat war-paint, a nebo si ho necháte jen pro promo fotky?

Torham: To je hodně zapeklitý rozhodnutí, které mi nedá spát 🙂 Warpaint má určitou symboliku a tradici, která k černém kovu patří a v kapele panují rozporuplné názory, jestli ji zachovat nebo ne. Jednou za čas na promo fotky a pár koncertů za rok to vůbec nevadí… Na naší image mi záleží, proto musíme vymyslet tu nejlepší variantu.

Díky za skvělé odpovědi, jestli chceš ještě nechat pro fanoušky nějaký vkaz, máš prostor!

Já děkuju hlavně tobě za možnost vyjádřit se a uvést některé věci na pravou míru. Taky chcu vzkázat našim odpůrcům, aby hned všechny neodsuzovali a měli aspoň snahu k pochopení, pomůžou tím nám a hlavně sami sobě. A pro skalní fandy – díky za věrnost a těšte se! Bude to nářez! 🙂

Diskografie:

Rodný kraj (demo) 2006
Pod praporem vítězství (demo) 2007
V nesvaté anti-humánní zapřísáhlosti (2008) split

Sestava:

Nargothron – Vocals
Torham – Guitar, bass
Sarapis – Drums

http://www.moravska-zima.wz.cz/

2 thoughts on “MORAVSKÁ ZIMA”

  1. Nadmíru únavný rozhovor… číst mě baví, ale tohle je nad moje síly.

  2. nj, hlavně takový blbý odpovědi, moravská zima prostě není můj šálek čaje 😛

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *