MOONREICH – Pillars of Detest (CD-2015, Les Acteurs de l’Ombre Productions)

Pillars of DetestV nedávné době jsem recenzoval solidní porci nahrávek z Francie a MOONREICH budiž dalším dílkem do už tak košaté sbírky. Hudební deníček jednočlenného projektu, jež tvoří pouze umělec zvaný Weddir (známý jako koncertní člen skupiny GLORIOR BELLI), se začal psát před dobrými šesti lety a za tak krátkou dobu hlavní protagonista stihl zkomponovat dvě řadové desky plus dvě „ípka“ k tomu. „Pillars of Detest“ však pro mě představuje premiérové setkání s tvorbou MOONREICH, takže proto i onen představovací ceremoniál. Ale nyní už k samotnému obsahu…

Ten je tvořen osmičkou roztřesených blackmetalových kompozic, do jejichž nitra není vůbec snadné se dostat. Zvuk alba je sice hodně ovlivněn severskou scénou, nicméně aranžmá skladeb je plné složitostí a vlastně se dá říci, že MOONREICH dobře zapadají do spolku přidružených formací, jako jsou již zmínění GLORIOR BELLI či TEMPLE OF BAAL. Vždyť také samotná nahrávka se zrodila ve studiu Hybreed, což je místo, kde vznikla celá řada blackmetalových nahrávek, přestože o mastering se postaral „jistý“ Magnus Devo Andersson, kterému prošla rukama celá řada světových nahrávek, počínaje velikány MARDUK a konče divokými skřety OFERMORD.

MoonreichA MOONREICH? Jak už jsem naznačil… „Pillars of Detest“ rozhodně není nahrávka o jednom poslechu. Přiznám se otevřeně, po první „aplikaci“ mě nejvíce zaujala dekadentní atmosféra, než tradiční blackmetalové výjevy, jež jsou dosti často protkány nesourodou paletou netradičně pojatých riffů a melodií. Po několika dalších testech se mi však přece jen podařilo do nahrávky více proniknout a vlastně jsem si tak zopakoval svůj osobní zážitek se soukmenovci DEATHSPELL OMEGA, jejichž tvorba mě od prvopočátku rovněž zaujala, avšak ta pravá radost z hudby se dostavila až po čase. Vězte, že i na „Pillars of Detest“ je co prozkoumávat, a přestože se nejedná o nikterak experimentální album, baví mě poslouchat řadu „prvků odjinud“, avšak bez toho řízného black metalu by to zkrátka nebylo ono.

Např. v úvodní „Ad Nauseam“ zaujme hned několik čistých rockových vyhrávek, v závěru „Long Time Awaited Funeral“ je naopak připravena velmi výrazná doomová vsuvka, jejíž atmosféra se následně přelije v odpočinkovou instrumentálku „Sheïtan“. Ta zároveň ukončuje jeden tématický okruh vztahující se k hrozivému válečnému konfliktu. Pokračování v podobě „Pillar of Detest – World Shroud“ se pak nese v jakési hrozivé formě proroctví, kdy je typicky blackový vokál cíleně vystrčen před jednotlivé nástroje a tvorba MOONREICH jakoby zněla najednou trochu jinak. Nicméně kostrbaté aranže jsou znovu na programu dne – v tomto ohledu zůstal trend z úvodu zachován. Ještě houšť ovšem je v opravdu bravurní kompozici s názvem „Freikorps“, přestože závěrečné ambinentní intermezzo je až zbytečně dlouhé (něco kolem dvou minut),. Vše zlé ale splachuje devastační a valivá epopej „Death Winged Majesty“ s pekelnou ústřední melodií a hysterickými výkřiky v gradujícím závěru. A pak už tma, jen tma a po ruce ani jedna sirka!

„Pillars of Detest“ představuje procházku peklem, přes které když se prokoušete, dostanete se znovu do pekla. 🙂 Tak to zkrátka je, ovšem i tato forma rozhřešení není úplně od věci. Milovníci francouzské blackmetalové odnože si mohou s čistým svědomím poznamenat do svých notýsků další pozoruhodné jméno. PS: Pod recenzí si můžete celé dílo poslechnout…

ALL

https://www.facebook.com/Moonreich/timeline/

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *