MONOLITHE – Nebula Septem (CD-2018, Les Acteurs de l’Ombre Productions)

Nebula SeptemJednou ze skrytých hvězd doom metalového žánru jsou bezpochyby francouzští MONOLITHE. Moc dobře si pamatuji, kterak jsem byl v roce 2013 doslova nadšen ze čtvrté (víceméně instrumentální) řadovky „Monolithe IV“. Ta v podstatě znamenala vrchol jejich funeral doomového vývoje a víceméně se očekávalo, co dalšího tito talentovaní instrumentalisté předvedou na dalších nahrávkách.

Žádný počin v jejich kariéře totiž nebyl žánrově striktní a přesně toto si MONOLITHE přenesli i do dalšího hudebního levelu. Je sice pravda, že posluchač si musí trochu zvyknout na novou linii skladeb, občasné zrychlení a výrazné vokální linky, avšak výsledek je stále věrný neotřelosti a tvůrčímu umu. Pravda, tentokráte jsem se do novinkového počinu „Nebula Septem“ nedostával úplně snadno, ovšem stačily tři dávky a… Zkrátka a dobře, také na sedmém CD se sedmičlenná sestava neuvěřitelně vytáhla. Progresivně laděný death-doom metal, jenž na jednu stranu nezapře odkaz „staré školy“, se částečně mísí s netradičně pojatými postupy a celou řadou extravagantních úseků (v tomto bodě vydatně poslouží zejména druhá část skladby „Burst in the Event Horizon“).

Hlavní polevu ovšem i tak zařizují výrazné kytarové melodie, jež jsou pravidelně obepínány klávesami. Tento vzorec se v podstatě táhne hlavními party všech sedmi kompozic, přičemž každá dosahuje přesně sedmi minut. MONOLITHE si zkrátka dokáží vyhrát úplně se vším a „sedmičku“ si zjevně oblíbili ve velkém. „Nebula Septem“ je album opravdu pestré, kompozičně košaté, ale zároveň i dostatečně strhující (ve vztahu k „písničce“). Do té nejvyšší škatulky lze přiřadit naprosto parádní zvuk, ze kterého jsem doslova a do písmene v sedmém pekle! Vrstvení všech nástrojů na sebe a do sebe, to je skutečná lahůdka.

Monolithe

Speciální kapitolu tvoří ve finále nekonečný seriál zvuků a čarovných efektů, blyštivých to drahokamů, prostupujíc mezi tím vším. Milovníci fyzických nosičů se mohou navíc spolehnout na stylově vyvedený digipack, který vrchovatě podtrhuje velikost tohoto hudebního díla. MONOLITHE jsou opětovně v takové formě, že by je nesestřelil ani Martin Fourcade. :) Která kapela to má!?

Skladby: Anechoic Aberration, Burst in the Event Horizon, Coil Shaped Volutions, Delta Scuti, Engineering the Rip, Fathom the Deep, Gravity Flood.

Sestava: Sebastien Pierre – zpěv; Sylvain Bégot – kytara, klávesy; Rémi Brochard – kytara, zpěv; Benoît Blin – kytara; Olivier Defives – baskytara; Matthieu Marchand – klávesy; Thibault Faucher – bicí.

ALL

https://monolithe.bandcamp.com/

Komentáře

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>