MONARQUE

Rodákem z hlavního města provincie Québeck je persona ukrytá za pseudonymem MONARQUE (nebo Le Mort). Co dočinění tu tey máme s „one-man“ projektem, do kterého se nepravidelně zapojují i další hudebníci tamního undergroundu. Datum vzniku se váže k roku 2003, ovšem až za dva roky debutuje MONARQUE s demem „Ad Nauseam“, které však slouží jako takové úvodní promo, dávající na vědomí, že jméno jako MONARQUE skutečně existuje. Obdivuhodné je, že s demonahrávkou, která byla limitována sty kusy, sklidil kanadský hrabě velký ohlas. Nedá se samozřejmě mluvit o nějaké mezinárodní odezvě, ovšem scéna v Québecku přijala tento počin velmi dobře. MONARQUOVA tvorba je od prvních chvil postavena na čitelném, ovšem maximálně chladném zvuku, melodických kytarách a nemilosrdném vokálu, který je ovšem prokládán čistou recitací. Představte si skutečně mocného panovníka, jenž vystupuje z kočáru, a v husté chumelenici mu vzdávají hold jeho poddaní. Lyrika je opřena pouze o mateřský jazyk, zachovávající punc autentičnosti.

„Sto kusů CD-R zmizelo jako nic. Takový zájem jsem skutečně nečekal. Nakonec to dopadlo tak, že jsem některým lidem nahrávku přepaloval a vždy k ní přiložil kopírovaný obal“. Ke svému hudebnímu směřování má Monarque ještě tuto zajímavou poznámku. „Nemyslím si, že by MONARQUE svou hudbou objevovali Ameriku. Jedná se o klasický black metal, ve kterém se promítají všechny možné vlivy. Mám pocit, že nyní skládám úplně ty nejlepší věci! Mám z toho pochopitelně radost!“

O dva roky později se objevuje očekávané album, které dostalo název „Fier Heretique“ a posluchači na něm najdou sedm položek, čirých a syrových, ovšem na debut nikterak nenavazujících. MONARQUE svou tvorbu zprofesionalizoval, oblékl ji do téměř pompézního kabátku a ještě více popustil uzdu své fantazii. Album je ztělesněním monarchy jako takového. Skladby jsou prostoupeny zvukem deště, větru a nechybí ani tajemné zvuky z kanadské divočiny. Všechny nástroje jsou absolutně čitelné a celkově se dá říci, že „Fier Heretique“ je mnohem stravitelnějším dílkem než jeho předchůdce. „S novými skladbami jsem skutečně spokojen. Udělal jsem album, které jsem rozhodně udělat chtěl. Se svými spolupracovníky, se kterými působím ještě v dalších projektech, se rozhodně uvidíme i na koncertech. Jsem skutečně rád, že jsem součástí této skvělé scény.“

A v jakých že dalších spolcích MONARQUE ještě působí? Do poznámkového bloku si můžete zanést jména jako BLACKWIND, CARION WRAITH nebo SUI CAEDERE (debutové album „Thréne“ black-doom metalového projektu, který vřele doporučuji!). „Naše scéna je stále poměrně mladá. Přirovnal bych ji k druhé black metalové vlně v Norsku v devadesátých letech. Navíc spousta kapel se snaží přijít s něčím autentickým. Domnívám se, že o našich kapelách bude čím dál tím víc slyšet. Jmenovat mohu např. CSEJTHE, AKITSA, SOMBRES FORÉTS, UTLARG, PESTROYER atd.“

První etapu MONARQUE ukončuje výběrovou kazetou „Desecration“. Na první straně fanoušci najdou převážně skladby z prvního dema a na té druhé úplně nové skladby, připravené na 7 ´EP split nosiče. Doporučit mohu především úchvatnou skladbu „Aux Confins de ses Abimes“ (rozhodně patří k úplně těm nejlepším, které MONARQUE kdy složil), objevující se na sedmipalcovém vinylu společně s finskou kapelou MORTUALIA. Kruh je však třeba uzavřít a k tomu nám nyní chybí ještě jedna položka z roku 2009. paradoxně se však nejedná o novinku jako takovou, ačkoliv ji MONARQUE ve své diskografii označuje jako právoplatné druhé album. O čem je tedy řeč? O prvotním počinu „Ad Nauseam“, jednoduchém záznamu, ze kterého se však stal populární black metalový artikl. MONARQUE se proto rozhodl, že ještě jednou sáhne do historie a celé album znovu nahraje. Komponování s takřka předem zaručeným úspěchem ho motivovalo k maximálnímu možnému výkonu. „Řekl jsem si, že se ještě jednou podívám zpátky. Poslední dobou jsme hodně vzpomínal na své začátky a musel jsem si přiznat, že některé prvotní skladby, jako např. „La Vallée Des Larmes“, patří k tomu vůbec nejlepšímu, co jsem kdy složil, a to i přesto, že tato skladba není vůbec složitá.“

Reinkarnovaná kolekce byla obdarována preciznější zvukovou clonou, ze které se naštěstí nevytratil punc původnosti. Zároveň nedošlo ani na výrazné úpravy skladeb, MONARQUE si tohle všechno dobře promyslel a své prvotní kousky nikterak nepošlapal. Ve spolupráci se Sepulchral Productions je spíše zvýraznil a reprezentativně zastřešil. CD má sice obdobný obal, ovšem nikoliv stejný. Navíc se na desce nachází tři nové skladby, čímž efektivita nákupu pro eventuálního zájemce přece jen o něco stoupla. „Ad Nauseam“ je rozhodně povedené dílo, které navíc hlavního protagonistu nasměrovalo k dalším neřadovým nahrávkám. V rychlé sledu následovalo vydání „živáku“ „Traditions, Blapshemes et Sacrifices“, kde se kromě osvědčených skladeb nachází také cover „An Eternal Kingdom Of Fire“ od JUDAS ISCARIOT, posléze přišla na řadu kompilační kazeta „Blasphèmes et Cultes Morbides“ vydaná pro italský label Slava Satan Records a aby toho nebylo málo, tak začátkem roku 2010 se MONARQUE podílel na společném splitku s neméně nadějným projektem NEIGE ET NOIRCEUR. Na úplný závěr pak přidávám info o zatím posledním ´EP „Diatribe“, kde se bez intra nacházejí pouhé tři skladby a prý by jedna z nich měla koketovat i s ambientem. Tenhle matroš jsem ale ještě neměl možnost slyšet, ovšem zdobí ho opravdu povedený cover…

ALL

http://www.productionsheretiques.com/

http://www.myspace.com/monarque


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *