MINDWORK

mindworkS tímhle rozhovorem jsem si skutečně užil. Když už byl připravený ke vložení, přišla neočekávaná rána. Během re-instalace mého počítače, došlo k poškození jediného souboru a co čert nechtěl, šlo zrovna o rozhovor s MINDWORK. Nakonec se však vše v dobré obrátilo, a to především díky Martinu Schusterovi, se kterým jsem tento rozhovor spáchal…

Na úvod by mě zajímalo něco málo z vaší historie. Jak jste se vlastně dali dohromady? Pro mě jste naprostým zjevením. Už jsem měl pocit, že český death metal je skoro po smrti..:)
Datum vzniku kapely jsme ustanovili na 15.2.2007, protožev tento den se naše nynější sestava poprvé potkala. Sehrávali jsme se na skladbách z mé bývalé kapely ARAWEN, které máš možnost stále slyšet na našich koncertech. Naše sestava je čtyřčlenná: David Vaněk (ex-PESSIMIST, ex-DEATH REVIVAL, ex-DEAFENING SILENCE, ex-DESIDERIA,ex-RIMORTIS, ex-DIRTY GAME, NIGHTWISH REVIVAL), Adam Palma (ex-HER MAJESTY, ex-DEAFENING SILENCE), Filip „Morbo“ Kittnar (ex-HELL,ex-DREAM THEATER REVIVAL,LAMMOTH) a Martin Schuster-tedy já (ex-ARAWEN, ex-PREWEET, ex-DEAFEINING SILENCE, ex-DEATH REVIVAL, PESSIMIST). Jak je vidno, tři z nás se setkali ve stejné kapele (DEAFENING SILENCE), po jejíž stagnaci jsme položili základy nové kapely-MINDWORK. Po půl roce různých konkurzů a shánění vhodné kandidáta za bicí soupravu se k nám připojil Filip a kapela byla kompletní-jak prosté :-).Co se týká death metalu v Čechách, mám stejný pocit, avšak nemyslím si, že by tento fakt naše kapela pomohla zvrátit, neboť do death metalu máme přeci jenom trochu dál nežli třeba takoví KRABATHOR.

Má někdo z vaší kapely přímé hudební vzdělání? Jak často zkoušíte? Kompozičně jsou vaše skladby skutečně náročné….
Pokud se nemýlím, tak jediný čistý samouk je u nás Filip. Ostatní z nás mají za sebou lekce ať už v udebních školách nebo u soukromníků. Prim však v tomto směru hraje kytarista David,který svůj obor studuje na konzervatoři Jaroslava Ježka. Snažíme se zkoušet dvakrát týdně, což je jak jsme sami vypozorovali (zejména díky koncertům, před kterými dlouho zkouška nebyla) optimum.

martin.mindworkCD vyšlo u Shindy prod., přitom je zajímavé, že třeba předchozí počiny PESSIMIST byly vydávány vámi na vlastní pěst. Jak jste se k Shindymu vlastne dostali?
K Shindymu jsme se dostali přes Dejvyho z DESPISE, se kterým jsem nedlouho po vydání našeho promo CD probíral budoucnost naší kapely. Zmínil jsem se o naší touze zahrát si na velkých festivalech typu Brutal Assault, načež on to vzal vážně a poslal CD Shindymu. Když se pak po roce schylovalo k dokončení našeho debutu, zkusil jsem se Shindymu ozvat.Tomu se materiál zalíbil a nic už pak nebránilo samotnému vydání. Co se týče PESSIMIST, nejsem si jist, zda vůbec někdy stáli o vydavatele.

Ve vaší tvorbě je cítit odkaz DEATH nebo třeba CARCASS, ovšem s bonusem moderně znějících kytar. Domníváš se,  že právě v této kombinaci je šance, že death metal chytí po čase druhou mízu ?
Popravdě si myslím, že klasickému death metalu je už konec a moderní zvuk s tím nic nenadělá. Trend je v současnosti především ve znamení fúzí a různých experimentů, což mi vyhovuje. Dle mého by posluchač neměl tolik koukat do minulosti, ale mít otevřenou mysl všemu dobrému, co hudební vývoj přináší.

Naprosto s tebou souhlasím. Proto mě zajímá, jestli máte představu, jakou cestou se bude ubírat vaše další tvorba? Hodláte třeba ještě více využít čisté vokály či jiné nastroje, se kterými jste třeba ještě nepracovali?
Touto otázkou se zaobírám téměř denně, avšak výsledek je zatím ten, že mám v hlavě kolotoč (že by důsledek debutní desky? :-)) různých nekomplexních nápadů a myšlenek. Jediné, co vím jistě je, že nové skladby budou jiné. Co se týče vokálů, docela jsi se trefil…určitě mám v úmyslu v tomto směru zaexperimentovat a možná že ne jen prostřednictvím mého hrdla. Nebo se může naopak stát, že další deska bude instrumentální, kdo ví. Každopádně si budeme nadále snažit zachovat čistou a otevřenou mysl. V opačném případě bychom se nemohli jmenovat MINDWORK ;-).

Jak se ti líbí kapely jako např. IN FLAMES či SOILWORK? Jde o skupiny, které se postupně z death metalových koleji vyvázaly…
Popravdě tyto kapely znám jen velice povrchně. Nicméně z jejich hudby je cítit spousta energie, kterou navíc umějí prodat.

[yt-black]V9ZVHJQBG-U[/yt-black]

Velice vkusně je zpracován booklet CD. Mají kresby lidských orgánů nějakou širší souvislost s texty nebo s celkovým konceptem ?
Celkový koncept se zaobírá člověkem, jeho chováním, prioritami, rozhodnutími a vůbec jeho působením v prostoru (tím nemyslím jen v rámci jeho bydliště, dokonce ani ne v rámci naší planety). Fakt, že tyto víceméně psychické aspekty jsou obsaženy v textech naopak vyvažují tebou zmíněné motivy v bookletu.

Kladete na texty stejný důraz jako na hudbu? Co říkáš na kapely, které veřejně přiznávají, že texty pro ně nejsou vůbec důležité ?
S tímto postojem rozhodně nesympatizuji. Osobně hudbu používám mimo jiné k vyjádření vlastních názorů, tudíž jsou pro mě texty důležité. Prezentovat se na koncertě jen prázdnými frázemi mi přijde neupřímné, povrchní a hlavně zbytečné.

Mindwork3Docela mě zklamalo, že nefigurujete v seznamu kapel pro letošní Brutal Assault. Čím to ?
Vzhledem k tomu, že nám tento rok vyšla deska, kterou je třeba maximálně propagovat, nás tento fakt zklamal také. Páni organizátoři jsou holt neústupní v tom smyslu, že nechtějí aby kapela na jejich festu hrála dvakrát po sobě.

Jak to vypadá s ohlasy ze zahraničí?
Pár kladných ohlasů jsme zaznamenali. Za všechny mohu zmínit naší účast na Tributu CYNIC, vydávaném francouzským vydavatelstvím Metal Factory Records. Co se týče distribuce do zahraničí, situace je horší. Ze všech vydavatelů, kterým jsme zaslali promo, se ozvali jen asi tři, kteří navíc neměli zájem. Hrachu však máme v zásobě ještě hodně, takže ho můžeme dále vytrvale házet na onu příslovečnou zeď.

Prozraď své současné hudební oblíbence ? Ať už je to tady od nás nebo ze světa. A ještě takový jeden dovětek. Znáš kapelu WAYD? Pravě tito Slováci se v některých momentech vaší tvorbě docela blíží…
V současnosti mě zdaleka nejvíc oslovuje čerstvá deska Holanďanů EXIVIOUS. Z tvrdší hudby to jsou například THE FACELESS, CANVAS SOLARIS, GOROD nebo AUGURY. V České republice toho moc není, ale mezi mé oblíbence patří FORGOTTEN SILENCE, DESPISE, TRANSLUNARIA, ABSTRACT ESSENCE a z jiného ranku třeba JAZZ EFTERATT nebo WOHNOUT:-). Kapelu WAYD znám, jejich první dvě desky mám doma už nějakou dobu. Nedávno jsme s nimi domlouvali nějaké vystoupení, bohužel z toho však nakonec sešlo.

Jak si prožíval pohřeb Michaela Jacksona ?
V podstatě nijak. Jackson byl neskutečný umělec, ke kterému cítím nejhlubší obdiv, jeho smrt mě však nechala chladným, zejména díky jeho tvůrčí vyčpělosti.

mindworkcoverJak velký vliv mají, podle tvého názoru, média na posluchačův vkus? Můžeme klidně zůstat v dimenzi metalu…
Zcela zásadní. Media jsou v dnešní době prakticky jediný způsob jak hudbu propagovat. Jejich neskutečnou moc však využívá nenažraný showbusiness. Procpat do tohoto uzavřeného kruhu kvalitní hudby je skoro nemožné, a tak se můžeme denně kochat hudebními klipy Britney Spears, Justina Timberlaka a jiných. To, že  je posluchač lehko ovlivnitelný je otázka jiná.

Ok, zpět k MINDWORK. Jak to vypadá s přípravou nového materiálu? Kdy se budou moci posluchači těšit na nové album ?
Zatím máme jen několik nesourodých nápadů, o kterých ani nevíme jestli budou použity. Teď chceme vytěžit maximum z naší debutové desky,která si to podle mne zaslouží,strávili jsme nad ní spoustu času. Do dalšího vydání se nehrneme, v podstatě nás nic netlačí. Dřív než za dva roky novou desku nečekej, chceme přijít s něčím opravdu zajímavým.

Teď ještě otázečka ohledně PESSIMIST. Plánujete vydat nějaký nový materiál ?
Vzhledem k tomu,že máme spoustu nového materiálu, nové CD můžeš očekávat. Kdy to však bude je ve hvězdách. Kdybych byl optimista (což samotná účast v této kapele vylučuje), odhadl bych vydání na začátek příštího roku.

Díky moc za rozhovor, klidně můžeš čitatelům poslat nějaké info, která se týká MINDWORK …
Díky moc za prostor, čitatelům bych vzkázal ať hledají v hudbě kvalitu!Začít mohou třeba na http://bandzone.cz/mindwork

ALL

One thought on “MINDWORK”

  1. Cau Dave ty kundo,žiju,existuju…..čas se sejít 608269235

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *