METSATÖLL-Terast Mis Hangund Me Hinge 10218 (CD-2005, Nailboard Records)

Kapela METSATÖLL doslova přes noc rozpoutala estonskou metalovou mánii. Pokud byla metalová hudba v této malé pobaltské republice spíše podzemní záležitostí, tak METSATÖLL ji rázem dostali na jasné světlo. Album „Hiikeoda“ totiž oslovilo také posluchače, kteří předtím měli k metalu spíše odpor, a nebo si vůbec nedokázali představit, že by se jim něco podobného mohlo někdy líbit. Možná je to tím, že METSATÖLL nezakrytě útočí svou mateřskou řečí a navíc se tématicky hlásí ke starodávným lidovým tradicím, na které jsou Estonci obzvlášť hrdi. Druhé album „Terast Mis Hangund Me Hinde 10218“ chronologicky navazuje na úspěšný debut, i když samotná kapela ho zřejmě za legitimního pokračovatele brát nebude. Všechny skladby totiž pocházejí ze stejnojmenného dema, které vyšlo už v roce 1999. Výjimku tvoří pouze poslední kousek s názvem „Oma Laulu Ei Leia Ma Üles“, patřící vůbec k tomu nejlepšímu, co tato kolekce nabízí. Nicméně ani ostatní skladby rozhodně nejsou špatné. Za zmínku stojí především úvodní „Sissejuhatus“ a letitá hymna „Hundiraev“, která je základním songem koncertních setů.

Zajímavou informací je, že všechen starší materiál byl znovu nahrán, takže se není třeba obávat podprůměrných zvukových kvalit. Dokonce bych si dovolil tvrdit, že tato kolekce má o něco říznější zvuk než slavný opus „Hiiekoda“. To je do jisté míry způsobeno i tím, že starší skladby ještě neobsahují tolik folkových pasáží a spíše se soustředí na metalovou syrovost, jež je obklopena specificky mystickou aurou. Ústředním prvkem je opět Markusův typický přednes, to všechno samozřejmě v naprosto nesrozumitelné estonštině.

Zkrátka METSATÖLL ani touto retro nahrávkou svůj vysoký kredit neztratili. Celý komplet navíc získal velmi luxusní podobu. CD verze vyšla v krásném digipaku, nemluvě o skvostně vypadajícím vinylu. Nailboard Records si svého klenotu evidentně váží a vy se už můžete dopředu těšit na novinku „Livakivi“, která se také coby recenze objeví velmi brzy. Právě tato nahrávka teprve ukáže, zda METSATÖLL dokáží jít ve svém vývoji ještě dál.

ALL

http://www.metsatoll.ee/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *