METSATÖLL

Estonskou kapelu METSATÖLL jsem v nedávné době představil prostřednictvím dvou recenzí, nicméně aby byl můj informační servis úplný, rozhodl jsem se, že hlavním protagonistům položím něco málo otázek. Svůj plán jsem však na poslední chvíli přehodnotil. Narazil jsem totiž na rozhovor na stěžejním estonském serveru – http://www.estonianmetal.com a v jednoduchosti jsem se rozhodl, že ho pro naše potřeby přeložím. Domnívám se totiž, že odpovědi na položené otázky jsou zcela dostatečné, alespoň tedy co se základních informací týče. Na otázky odpovídal bubeník Atso.

Hned na úvod bych se zaměřil na vámi vydané CD „Terast mis hangund me hinge 10218“, které je sice prozatím posledním počinem, ovšem nahraný materiál nepatří k nejnovějším. Pověz, co vás vedlo k tomu, že jste oprášili starou demo nahrávku?
Zdravím všechny! Ok, doufám, že se mi podaří všechno patřičně vysvětlit. Nahrávku se stejnojmenným názvem jsme pořídili již před časem, ovšem skladby byly nahrány živě. Také samotná produkce byla dost problematická. Když si tento materiál poslechneš pozorně, postřehneš celou řadu rytmických chyb, které hází na většinu skladeb dosti negativní stín. Prostě ty skladby měly znít úplně jinak, než ve finále znějí. Zadruhé, tehdy jsme ještě nepoužívali nástroje, které používáme teď. Další věc… demo vyšlo v limitované edici 400 kusů a prakticky všechny CD-R byla rozebrána. No a asi tím nejdůležitějším důvodem byl fakt, že tyto skladby hrajeme stále naživo, takže si myslím, že by bylo rozhodně škoda, kdyby právě tyto skladby byly k dispozici pouze v průměrné kvalitě. Všichni mají teď možnost porovnat obě nahrávky. Myslím, že rozdíl je jednoznačný.

Považujete znovu nahraný materiál za plnohodnotné album, a nebo tím dalším v diskografii bude až opravdu následující materiál?
Můj osobní názor se sice neshoduje se zbytkem členů kapely, ale když nad tím tak uvažuji, CD-R bylo zkrátka demo, ze kterého později vzniklo řádové album.

Co vlastně znamená název alba? Má deska nějaký jednolitý koncept?
V překladu název znamená „ Zamrzlá ocel našich duší“. V každé lidské bytosti je schovaný jakýsi meč, lidé ho mají ukrytý v srdci a každý člověk dobře ví, kdy má tento meč použít. Každý člověk si ten svůj meč nese ve svém srdci, ovšem ne každému přinese pouze pozitivní věci. Železo lze zkrátka použít jak v dobrém tak ve zlém.

Podařilo se mi zjistit, že číslice 10218 v názvu vaší desky je synonymem roku 2005? Má to tedy znamenat, že Estonci mají svou zvláštní stupnici letopočtů?
Rok 10218 je skutečně rokem 2005 a to od dob Billingenského třesku, jež se udál právě před 10218 lety. Tehdy se zrodilo Estonsko, které povstalo z vod zamrzlého jezera. Je to pro nás to samé jako pro ostatní počátek letopočtu od narození Krista.

Zkus jen tak maličko představit vaší kapelu a hudbu, kterou produkujete?
Jsme metalová kapela z Estonska a využíváme kromě tradičních hudebních nástrojů také další, odlišné jako např. torupill ( specifický druh dud), kandel (citera). Současnou sestavu tvoří: Markus – vocals and guitar, Lauri – vocals, guitar, flutes, torupill, kannel, KuriRaivo – bass and vocals, Atso – drums and vocals. Při koncertech velmi často používáme čtyři souběžné druhy hlasů. Název Metsatöll v překladu znamená vlk. Jde však o estonské speciální pojmenování (mets – les,Töll – zvířecí tvor). V Estonsku se k tomuto slovu váže jedna pověra. Lidé totiž věřili, že nesmí nahlas vyslovit slovo vlk, protože kdyby tak učinili, vlk by se opravdu objevil.

Předchozí album „Hiiekoda“ je precizní kombinací metalu a estonského folku. Právě díky národnostním obyčejům, získává vaše hudba na originalitě. Totéž se tyká textů, které jsou výhradně v Estonštině. Proč je pro vás tak důležité neustálé připomínání vaší identity?
Protože svou zem skutečně milujeme! Je to zkrátka taková „naše věc“. Proto neustále zdůrazňujeme a mluvíme o estonských kořenech, popisujeme krásy naší země, a to nejen pro Estonce, ale také pro ostatní lidi.

Používáním Estonštiny se tak trochu stáváte nedostupnými pro ostatní eventuelní posluchače. Nemyslíte, že by bylo dobré s tím něco udělat?
Já osobně si myslím, že to tak není. Překlady našich textů si lze přečíst na našich webových stránkách. Domnívám se, že se nemáme za co stydět, když jsou naše texty v naší mateřštině. Témata textů nejsou nijak povrchní, a kdo se s nimi chce seznámit, má možnost. Kouzlo tomu všemu dává právě ještě ta Estonština. Opravdu nechceme vše předkládat jen tak povrchně na talíři. Domnívám se, že METSATÖLL mohou mít i tak úspěch u mezinárodního obecenstva. V budoucnu se o tom budeme moci přesvědčit na mnoha rozličných místech.

Využíváte mnoho národních hudebních nástrojů, a proto by mě zajímalo, jak moc jste ovlivněni právě hudbou, jež je typická pro vaši kulturu? Jinak také doufám, že na váš vývoj měly vliv také metalové kapely…
Ono je to spíš opačně. Posloucháme hlavně metalové kapely. Naše životy jsou úzce spjaty právě s tímto žánrem. Inspiraci jsme vždy hledali např. u IRON MAIDEN, SLAYER, KREATOR atd. Nástroje úzce spjaté s naší kulturou jsou vlastně jakýmsi bonusem, který nás odlišuje od spousty jiných. Samozřejmě ani tento prvek nechceme nijak podceňovat, ale na prvním místě jsme samozřejmě jasní „metalheads“.

Folkové motivy dodávají vaší hudbě velmi příjemnou atmosféru. Některé skladby (případně jejich části) jsou zcela přístupné i ne-metalovému publiku. Zaznamenal jsi, jestli třeba na vaše koncerty chodí podobné skupinky lidí?
Nepochybně ano. Kdyby tomu bylo jinak, určitě bychom nepatřili do první pětky, co se týče prodejnosti alb v Estonsku.

Jak to vlastně máte v nynější době s koncerty? Berete s sebou všechny ty zvláštní hudební nástroje? Tohle všechno vláčet… to musí být ohromně náročné, a to i s ohledem na historickou vzácnost těchto nástrojů…
Používáme vlastně všechny nástroje, které jsou ke slyšení na našich deskách. Vše okolo není zas tolik náročné. Nicméně jsme na tyto věci velmi opatrní a věnujeme jim opravdu velkou péči. Svědomitost je v tomto případě rozhodně namístě.

Vystupovali jste už někdy mimo Estonsko?
Tak třeba ve Finsku hrajeme prakticky každý měsíc, ale samozřejmě nejsilnější fanouškovskou základnu máme u nás doma. Hráli jsem však už také v Litvě, Lotyšsku nebo Belgii. Uvidíme, co nám přinese budoucnost, především tento rok, kdy vydáváme naše další album. Každopádně se rýsuje evropské turné, na které bychom měli vyrazit ještě s jednou další kapelou.

Jak to vlastně vypadá s metalovou hudbou v Estonsku (případně i v okolních pobaltských republikách)?
Metalová scéna v Pobaltí je v současnosti nesmírně silná a zájem lidí je čím dál větší. Navštivte např. stránky http://www.estonianmetal.com, kde najdete celou řadu našich kapel a kromě toho si i některé můžete zkusit poslechnout. Radost z toho mají nejen hudebníci, ale také posluchači, kteří mají opravdu z čeho vybírat. V současnosti jsem dokonce došel k názoru, že metalová hudba je v současnosti nejpopulárnější právě v Pobaltí. Nebo alespoň rozvoj tohoto žánru se opravdu rychle posouvá.

Brzy vydáte nové album. Jaké tedy bude?
Jasně. Už v srpnu jsme zahájili jakýsi přednahrávací proces. Do studiu jsme byli v průběhu listopadu a prosince. Výsledný mix a mastering probíhal v lednu ve Finsku. Album oficiálně vychází 24.února, což je přesně den, kdy naše republika oslaví devadesátileté výročí. Zároveň také METSATÖLL dovrší devítileté působení na metalové scéně.

Skvěle! Díky za čas, který si věnoval těmto otázkám!
Díky za tvé otázky. Mrkněte na naše webové stránky…

ALL

http://www.metsatoll.ee/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *