Metal Mondóka č. 643 (Honza Müller – RIVER, TISÍC LET OD RÁJE)

Tak jsem tedy malinko přitvrdil a pro dalšího hosta připravil poněkud těžší výběr songů. Honza Muller (RIVER, TISÍC LET OD RÁJE) si však vedl skutečně velmi dobře, většinu ukázek hodnotil pozitivně, což je i pro samotné kapely skvělé vysvědčení. Ještě předesílám, že Honza se nyní angažuje v podivuhodném projektu RIVER, jenž se nedávno představil debutem „Když jsem zemřela, stala jsem se řekou“. Vřele doporučuji především vnímavým posluchačům!

CALLISTO – New Canaan ( z alba „Providence“)
Tak tohle se mi hodně líbí. Evokuje to atmosférou trochu Twin Peaks… mužský zpěv je hodně naléhavý. To jsem zvědav, copak to je, asi si to opatřím. 🙂 I produkčně je to super, hodí se k tomu ten lehce nakřáplý kytarový zvuk a bicí zní parádně… i dynamika je výborně udělaná. Fakt povedená záležitost.
Ano, přesně tak! Jde o talentovanou kapelu z Finska – CALLISTO!
Tak to díky za super tip, fakt se mi to hodně líbí. Ten mužský vokál je úplně špičkový, určo si to seženu a poslechnu celé, třeba před usnutím to musí být super.

TROLLECH – Do vězení (z alba „Jasmuz“)
Vida, takový český black… Zvuk docela good, což u tohodle stylu není vždy samozřejmost a někdy mi to u poslechu blacku dost otravuje život. Naštěstí tady v pohodě. Je tam zvláštní ta čeština, aj se mi tam docela libí, i když poněkud archaický námět textu není úplně můj šálek kávy. Jsem zvědavý od koho to je, moc mě nenapadá, kdo by to mohl být… Jsou to TROLLECH z posledního alba. Myslím, že tuhle kapelu určitě znáš…
No vida, tak TROLLECH samozřejmě znám, hráli jsme s nima už několikrát. Ale tuhle skladbu slyším prvně… hmmm, když nad tím tak přemýšlím, tak já je vlastně ani z nahrávky ještě neslyšel, i když tím, že spolu hráváme, mám jejich muziku docela najetou. Každopádně je tam na české poměry slušná produkce, to hodnotím kladně.

MORGUE SON – When Breath Flows Through (z alba „DecaDance“)
Povedené! Výborná atmosféra, zajímavé použití ženského zpěvu. Trochu mi to evokuje SEPTICFLESH… Líbí se mi to prolínání blacku a deathu. Ty vokály jsou tam vůbec výborně zaranžované a nazpívané. Některé ty symfoničtější pasáže mi připomínají HOLLENTHON a závěr skladby s těmi gradujícími vokály je přímo skvostný. Asi si pak opatřím.
Tak to je určitě skvělé, protože se jedná o českou kapelu MORGUE SON!
Tak tos mě hodně překvapil, že je to česká kapela. Znám ji jen podle názvu, tak po nich určitě zapátrám víc. Tohle se jim fakt moc povedlo.

SWANS-Little mouth (z alba „My Fater Will Guide Me Up A Rope To The Sky“)
Poněkud psycho začátek, hmmmm… A vida, opět Twin Peaks atmosféra. I když ta první twinpeaksové skladba se mi líbila víc. Docela dlouhá pasáž v závěru s tím mužským zpěvem a bez nástrojů. Akorát ten zpěv na to, aby utáhl samotný takovou pasáž, by mohl být podle mě trochu zajímavější a charismatičtější.
Tohle jsou legendární SWANS, kteří se po čase vytasili s novou deskou. Znáš tuhle kapelu? Název mi matně něco říká, ale to je tak všechno. Je to zajímavá muzika, ale v tomhle žánru bych měl asi žhavější želízka v ohni, třeba ty Finy CALLISTO, na které jsi mě navedl.

SYSTEMSHOCK – Shiftdelete (z alba „Virus Electro“)
Ale, ale, co to máme, techno začátek a tuc-tuc do tvrdých kytar? Že by PAIN nebo WALTARI? Mám rád míchání techna s metalem, i když je to těžké udělat tak, aby to po jednom-dvou posleších nezačalo nudit. Ale tohle je hodně hitová skladba, úplně ji slyším někde na tréninku. 🙂
Představ si, jsou to Rusové z dalekého Omsku a říkají si SYSTEMSHOCK…
Tak Rusko jsem věru nečekal. Ani jsem netušil, že v Rusku jsou kapely holdující tomuhle stylu. Tak to je sympatické, hádal jsem i vzhledem ke zvuku spíš Švédsko nebo Finsko.

AGALLOCH – Into The Painted Grey ( z alba „Marrow Of The Spirit“)
Jojo, AGALLOCH mám je hodně rád, tohle je super. I když starší CD se mi asi i líbila víc, přišla mi taková ponurejší. Ale zrovna tenhle track je výborný, i když délka je krapánek vražedná, ale to k nim prostě patří. Trochu mi zrovna u tohodle jejich CD ještě nesedí zvuk, kytary jsou docela „čmelákoidní“, ale asi to tak chtěli.
Ano, je to přesně tak. Jsou to AGALLOCH z aktuální desky…
Fakt dobrá kapela, dost by mě zajímali i na živo. I když konkrétně tahle deska mi zatím přijde asi nejslabší…

AMBER SOLSTICE – Elixír Of Love ( z alba „Elixír Of Passion“)
Opět moderna, dobře to zní. Hlavně naživo to musí být super, takhle z nahrávky je to možná tou elektronikou a krapánek strojovými vokály takové lehce odosobněné. Taky si umím představit ještě nějakou víc dusající basovou frekvenci dole v nahrávce, trochu je to tam na můj vkus prázdné…
Tahle parta se jmenuje AMBER SOLSTICE, pochází z Ukrajiny a tvoří ji především hudebníci z blackmetalových kapel, kteří si chtěli zřejmě odpočinout…
Tak to věřím, že si odpočinuli – poměrně důkladně. Mám rád projekty hudebníků, co zaběhnou do úplně jiného žánru, je super vidět, jak se s tím popasují. Tady v té skladbě mi něco trochu chybělo, ale jestli to dělají lidi, co se normálně věnují black metalu, tak pak klobouk dolu.

APATHEIA – Created For Me ( z alba „Elevating Moments“)
Nejsou to ANIMÉ? Dobré, takové veselé a optimistické. Vyhledávám sice spíš melancholičtější hudbu, ale trochu optimismu někdy nezaškodí. Líbí se mi, že je to hravé a jsou to dost dobří hudebníci. Pokud jsou to ANIMÉ a ten zvuk je nahrávaný v ČR, tak super! Pěkně zní hlavně virbl. Akorát na konci je ten fade out trochu moc rychlej a násilnej…
Byl jsi poměrně blízko! Je to ukázka z nové desky skupiny APATHEIA!
No vida. APATHEIU jsem měl zafixovanou, že je trochu depresivnější, tady mě zmátla ta veselost. Určitě moc příjemná muzika.

LIVEEVIL-We Are Nweborn ( z alba „Unique Constellation“)
Hmmm, tak tohle je takový na můj vkus krapánek málo původní, refrén má sice docela sílu a je tam zajímavá mezihra, ale celkově nic moc origoš. Atmosférou mi to připomíná třeba ALASTIS… Naživo to asi bude lepší, ale takhle tomu něco chybí.
Myslím, že LIVEEVIL budeš znát…:)
Jojo, taky s nima docela často hrajeme. Na živo to má dobrý koule, takhle z poslechu mi tam trochu vadí, že už jsem podobných věcí slyšel fakt hodně, takže je tam těžké zaujmout. Ale naživo to funguje výborně.

FROM OUR HANDS – Eye For An Eye ( z alba „Sinners“)
Že by trochu hard core? Ty skandovačky jsou dobrý, i když celkově mi tam trochu vadí ta načichlost OFFSPRING (pokud to nejsou přímo oni, což asi ne – ani nevím, jestli ještě hrajou)… Doma bych si to asi nepustil, je to takový trochu moc zábavový.
Možná tě to překvapí, ale tahle kapela je ze Slovenska a jmenuje se FROM OUR HANDS. Desku jim vydali X Production…
Tak to si mě překvapil hodně. Viděl jsem to spíš na zámoří. Pokud se to nahrávalo u nás, tak je to produkčně dobrá práce. I když ten styl je na mě už poněkud provařený. Je zajímavý, že jsou u X Production, k jejich jiným kapelám mi to úplně nesedí. Ale proč ne.

LAMBDA-Hovercraft ( z alba „Weites Land“)
Vzhledem k těm čelum by to mohla být APOCALYPTICA. Je to takový příjemně hypnotický, hlavně ty repetitivní motivy v pozadí, i když pak se to docela „neurotičtí“. Rozhodně žádná nuda a to je dobře.
Jde o vcelku neznámý projekt jménem LAMBDA. Dostal jsem to jako novinku a hned jsem ti to šoupnul… 🙂
Hmmm, tak o tom jsem nikdy neslyšel. Škoda, že to tam moc připomíná APOCALYPTICU, ztrácí to tím na originalitě. Ale jinak je to dobrý, příjemně se to poslouchá.

MEGADETH – Bodies ( z alba „Endgame“)
Hmmmm, tak tohle mě moc nebere, nemám rád tenhle styl mužskýho zpěvu. A celkově mi z toho leze taková machoidní póza, kterou nemusím. Sice je tam good produkce, ale v tomhle stylu z toho pro mě asi nemůže vyjít nic moc dobrýho.
Poslední MEGADETH! Co bys řekl k této legendě?
Já měl temné tušení, že je to něco podobného. Nooo, sice si tím asi moc kámošů nezískám, 🙂 ale tyhle kapely mi přijdou dost děsný, i když oproti póze, do které se stylizují třeba jejich kolegové MANOWAR, je to ještě relativně snesitelný. Z té staré gardy beru ještě docela METALLICU, ale jinak se mi při všem, co je jen vzdáleně načichlé hevíkem, otvírá kudla v kapse.

ISTAPP – Vinterriket ( z alba „Blekinge“)
Opět trochu blacku… sypačkoidní začátek, dobrý. Škoda zas těch čmeláků v kytarách. Není to CATAMENIA? Mám od nich několik CD, ale hlavně starší… už skrz ty vlky na obalech. 🙂 Každopádně tohle CD nemam, jestli to teda jsou oni. Už jsem dlouho podobný melodický black neslyšel, dobře se to poslouchá.
Jsou to melodici ISTAPP z alba “Blekinge”…
Ten název mi nic neříká, každopádně dobrá muzika. Mrknu po nich. 🙂

DEKADENT AESTHETIX – Plethora ( z alba Dekadent Aesthetix“)
Tak tohle je docela bizzarní záležitost… zajímavý. To bude nějaká šílenost jako je třeba CARNIVAL IN COAL nebo tak něco. Hodně avantgardní, dřív se mi takový experimenty dost líbily, i když teď už preferuju spíš klasičtější písničkovou formu. Ale rozhodně se u toho člověk nenudí.
Tahle kapela je z Rumunska a jmenuje se DEKADENT AESTHETIX. Od punku k black metalu. Co říkáš na tenhle druh neortodoxnosti?
Haaa, tak ten rumunsky původ tomu dodává ještě víc šťávy! Před pár lety bych na tom asi docela ujel, teď už se mi ty skoky mezi styly už tak nelibí, ale určitě je to hodně originální a zajímavý.

LE SCRAWL – Track –Chapter 9 ( z alba „Snowblind“)
Haaa, další šílenost. 🙂 LE SCRAWL? Zajímavý ten murmur do té skoro akustické pasáže… je to sympaticky krátký a úderný. Asi nic na romantické večery, ale jinak good.
Ano, máš naprostou pravdu! Dokázal bys vydržet celou desku?
Nooo, teď už asi dobrovolně nee, i když jedna, dvě písničky jsou good. 🙂 Ale je fajn, že takovéhle kapely jsou, i když můj šálek kávy to už nějaký ten pátek není.

ALL

http://bandzone.cz/river

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *