Metal Mondóka č. 639 (Flagin – GET AWAY)

Další zkušeným muzikantem, jenž dlouhodobě působí na metalové scéně je lídr skupiny GET AWAY, kterého mnozí z vás poznají pod pseudonymem Flagin. Za svou hudební dráhu prošel takovými kapelami jako SINCERY PAIN, SUCCUBUS nebo DESTROYING DIVINITY a teprve nyní usedá do křesla „přísného hodnotitele a kritika…“. Vítejte při dalším díle „Metal Mondóky“…

CROWBAR – The Cemetery Angels ( z alba „Sever The Wicked Hand“)
Tak tady tu nahrávku náhodou znám. Nedávno, když jsem tak brouzdal po netu a poslouchal co nového nám ve světě vyšlo, narazil jsem i na CROWBAR. Tady ta kapela mě mile překvapila a musím přiznat, trochu jsem se i zastyděl, neboť o této formaci jsem doposud nevěděl zhola nic. Jejich poslední deska je naprosto dospělá a dokonalá jak stylově tak i autorsky. Vybraný song je jedna z koncertních (teda budoucích předpokládám) hitovek. Já osobně bych vyzdvihl ze zmíněné fošny spíše pomalejší, atmosférické pasáže, skvěle nadvojené kytary a především čistý krystalický zvuk. Doporučuju všem!
Možná bych ti mohl doporučit ještě DOWN, klon CROWBAR, kde zpívá Phil Anselmo z PANTERY…
…díky, určitě brzy DOWN vyhledám a naposlouchám.

DECAY- Scrape ( z dema „What´s E“)
Stylově bych to zařadil někam mezi doom metal. Podle zvuku a stylu kompozice by to mohla být i česká kapela… Pomalá pasáž se vystřídá se svižnější… Zatím tam slyším spíš takové klasické postupy… To ale nemusí být na škodu, když ve skladbě dominuje vokál, což je zřejmě v tomto případě záměrem. Mužský a ženský dvojhlas, čistý zpěv i growling – dobrý. Aspoň to nevyznívá monotónně. Po dvou minutách přichází trochu více melodie – zřejmě stěžejní nápad, který se následně rozjede – to se mi líbí. Zpěv a rytmika v pohodě, jen je trochu škoda toho zvuku. Kytary tam moc nevynikají a přitom jsou docela dobře nakombinovány.
Ano, je to česká kapela, která už ale dávno neexistuje. Tahle věc nikdy nevyšla na CD! Pamatuješ na DECAY?
Tak to je mi líto, ten název mě nic neříká. Je to škoda, že tady ta kapela už neexistuje. Dneska by určitě zněla mnohem vyhraněji.

CUTTERED FLESH – Dancing On The Flesh ( z alba „Cause The Apokalypse“)
Myslím, že už jsem to někde slyšel. Trochu brutal, trochu techno-death. Slušný nářez… Ty bicí ze začátku valí jako automat, ale později se tam objevují menší nepřesnosti. Takže je jasný, že to automat není 🙂 Vokál zní přímo vražedně, to asi nebudou THE BEATLES…:) Takových kapel je už strašně moc a všechny zní podobně.
Další český zástupce a sice CUTTERRED FLESH. Hráli jste už někdy s nimi?
Nevzpomínám si, ale nevylučuju to. Třeba jsme se spolu už někdy potkali a možná i vypili…:)

SIX DEGREES OF SEPARATION – Contemporary Misantrop ( z alba „Ubl“)
Výborně zaranžovaná věc a skvělá práce producenta. Ten kdo produkoval tuto nahrávku bude asi někdo hodně dobrý, vyhledávaný a taky dost drahý. Takže by to mohla být asi nějaká post-blacková kapela typu CRADLE OF FILTH, která se na scéně pohybuje už nějaký ten pátek a má svoje jisté místečko u nějakého lepšího a především známého vydavatele. Já jsem ale tento žánr nikdy nijak moc neposlouchal, takže nevím… Ale asi začnu, líbí se mi to… 🙂
Právě jsi pochválil další českou kapelu, tentokráte SIX DEGREES OF SEPARATION!

MICHAL PAVLÍČEK – Narušení nedělního klidu ( z alba „Srdeční záležitosti“)
Ano, progresivní rock-metal poslouchám v poslední době nejvíc. Nemám teda naposlouchanou celou diskografii RUSH ani jiné podobné klenoty, ale i když to nijak zvlášť nevyhledávám, vždycky jsem rád, když narazím na hudbu, která má v sobě hloubku a dá se u ní přemýšlet i po pátém poslechu. Tady ta skladba je instrumentální a je znamenitá, precizně zaranžovaná i zahraná. Osobně dávám tedy přednost písním se zpěvem, ale tady mi absence vokálu vůbec nevadí a to svědčí o kvalitě této kapely.
Je to z nového 3CD Michala Pavlíčka. Jeden z těchto disků je čistě instrumentální. Jak se ti jinak líbí hra tohoto kytarového umělce?
…opravdu? Tak to si jdu hned zítra někam koupit. Pan Pavlíček jednoznačně patří (a to plným právem) mezi nejlepší kytaristy u nás a já rád poslouchám jeho umění. Přiznávám, že dnes už nemám takový přehled o všech jeho aktivitách, ale z toho co znám mám nejraději dvojalbum STROMBOLI.

HYPNOS – Burn The Angels Down ( z alba „In Blood We Trust“)
HYPNOS – Burn The Angels Down, otvírák z první fošny „In Blood We Trust“. Jsem rád, žes mi nabídl aspoň jednu klasiku, jinak bych tady vypadal jako úplný hudební analfabet:). Vzhledem k mé pracovní vytíženosti se věnuju spíše té svojí hudbě, ale HYPNOS mám rád a ať si kdo chce co chce říká, já si jejich desku půjdu koupit vždycky, protože to je záruka kvality a moc dobře se to poslouchá a to je pro mě nejdůležitější. Myslím, že HYPNOS je takový pravý český death metal. Jejich hudba má v sobě určitou atmosféru a jakousi písničkovost, nejsou to jen pasáže nalepené na sobě a přehrávané pořád dokola. Jsem rád, že to dal Bruno zase do kupy a doufám, že vyplodí ještě kvanta kvalitního death metalu.
Jasně! Je to tak! Jak si vlastně vnímal tehdejší odchod Bruna z KRABATHORU?
Byl jsem tenkrát na posledním avizovaném koncertu KRABATHORU s Brunem a bylo mi líto, že se taková česká kapacita rozdvojuje. Dneska už to vidím i trochu z té druhé stránky. Někdy je asi skutečně lepší se rozejít, než sdílet to napětí…

DEICIDE – To Hell With God ( z alba „To Hell With God“)
…a máme tu nový DEICIDE. Co na to říct? Po prvním poslechu bych si dovolil trochu zkritizovat zvuk. Chybí mi tam taková ta deathmetalová hutnost a rozlehlost… Po čase si už ale zvykám a už tam slyším tu starou dobrou klasiku. Klasiku, která je opět obohacena o Santollovi sóla a ty tady znova působí nespoutaně jako horoucí pekelné plameny, šlehající někam vysoko do oblak a možná až k nebeským branám :). Jsem rád, že to pan Benton a spol. nezapíchli nadobro (jak to jeden čas vypadalo) a že nás budou i nadále koncertně obšťastňovat svými nesmrtelnými hity jako jsou „Sacrificial Suicide“, „Dead By Dawn“, atd…
Tak vidíš, že jsi přece jen v obraze! Jaká je vlastně tvůj názor na démona Bentona?
Můj názor je takový…, že vlastně ani žádný není :). Vždycky jsem vnímal spíš hudbu, než samotné muzikanty. Nevím, co je Benton za člověka, jestli je pravda co o něm píšou a proč nesnáší rozhovory a vlastně je mi to úplně jedno. Bez jeho hlasu by to ovšem nebyl DEICIDE.

ORANSSI PAZUZU – Suuri paeae taivaasta ( z alba „Muukalainen Luhuj“)
Tato skladba má takovou zvláštní atmosféru. Trochu psycho, ale přitom tam zůstává to temné podbarvení. Vyniká zde především blackově naléhavý vokál a neméně důležitou roli tady hrají i klávesy, které jsou slyšet na pozadí. Nenáročná, ale dobře zpracovaná skladba. Nevím, co to může být…
Jsou to Finové s tajemným názvem ORANSSI PAZUZU a jsou opravdu hodně psychedeličtí.

BEAUTIFUL CAFILLERY – Obscene Carnivore ( z alba „ It´s Your Life It´sYour Death“)
Další death-nářez. Zní to dost dobře… Žádné zbytečné pasáže, pár přímých a účinných kytarových rifů, které mají tah přímo na branku. Bicí to hrnou všechno kupředu jako buldozer pozůstatky masových hrobů a k tomu „zpěv“ jako z řeznické učebnice. Je to super song, ale netroufám si to zařadit…
Tak opět naše kapela! Její název je BEAUTIFUL CAFILLERY. Znáš tuto formaci?
To jsou Češi? Tak to jsem rád, že poznávám další super Death-krajany. Určitě se po nich brzy začnu pídit.

FLESHGOD APOCALYPSE – Abyssal ( z alba „Mafia“ )
Tady ta věc, po předchozí ukázce na mě teď působí trochu méně výrazně. Rozjíždí se to slušně, zejména bubeník zde nedá svým nohám ani na chvilku spočinout, death-metal s prvky blacku převážně středního tempa… Avšak chybí mi tady nějaké to vyvrcholení – stěžejní pasáž, ke které by se posluchač rád vracel. Nevím, co to může být, ale podle monologu uprostřed bych to odhadoval na italskou kuchyni…:)
Ano, ta Itálie tam je dosti čitelná 🙂 Jedná se o FLESHGOD APOCALYPSE…

PHANTASMA – Chapter 3 – Warrior ( z alba „Book Of Phantasma“)
…nevím, buď se jedná o nějakou hodně starou nahrávku, anebo kapelu, která ještě není tak úplně vyzrálá. Necítím tady tu potřebnou atmosféru, která je u blacku či death-metalu nezbytná, spíš se mi zdá, že je to jen pár rifů nalepených na sebe. Jako základ to není až zas tak špatné, ale dalo by se s tím ještě hodně pracovat. Zvukově (především bicí) to zní velmi amatérsky… Nevím, jestli bych se k této nahrávce ještě někdy chtěl vracet, když konkurence je už o hodně kroků daleko vepředu…
Tak možná si vzpomeneš na slovenskou legendu PHANTASMA! Tahle kapela po letech odpočinku vydala nové album s názvem „Book Of Phantasma“….
…bohužel, tady ta kapela mně nic neříká, ale přeju jim hodně štěstí a ať se comeback vydaří.

KRUCIPÜSK – Blábol ( z alba „Amen“)
…a to znám z rádia :). To je myslím KRUCIPÜSK. K tomu není co dodat, je to profesionální práce. Dobře to chlapům ladí a i rytmicky je to takové houpavé, taneční… V rádiu si to rád poslechnu a snad i koncert bych s obdivem shlédl, ale sám od sebe si tento styl hudby (zatím) nepouštím.
Máš další bod. Je to tak. Kdybys dostal lákovou nabídku hrát v takovéto kapele, přijal bys ji?
…no, tak to si mě trochu zaskočil, takovou otázkou. Dneska nevím…spíš ne. Ale za pár let, kdo ví…:).

BURZUM – Jeg Faller ( z alba „Fallen“)
Tak ze začátku mi to zní jako ryzí black ze severu a podle zvuku bych to tipoval snad i na nějakou archivní záležitost. Líbí se mi ta souhra kytar, dobře to do sebe zapadá… a teď změna – čistý zpěv (dost nevýrazný) a následně něco jako recitace…? Myslím, že s tímto úroveň skladby klesá… Je to taková kombinace oldschool blacku s tesklivou atmosférou doom-metalu, ale dle mého mínění nepříliš podařená a k tomu ještě s nevýrazným zvukem…
Takhle přesně znějí nové CD BURZUM! 🙂 Co tomu říkáš? Je to docela „pohodička“, že?
BURZUM jsem nikdy moc neposlouchal, takže to nemůžu srovnávat. Myslím, že tahle kapela má za ty roky spoustu fans a nějakou tu pohodičku si už může dovolit a dopřát.

SKYFORGER – In The Underworld ( z alba „Kurbads“)
…ta předehra je dokonalá, působivá, naprosto úžasná melodie. Ovšem to co přichází pak už mi tak dobře nezní. Obzvláště v tom refrénu, kdy by mělo přijít jakési pomyslné vyvrcholení, slyším místo mohutného zboru jen nějaké dva mužské hlasy na pozadí. Náboj to dostává až s tou rychlejší pasáží, tam už je to zase v pohodě. Myslím, že by to mohl být větší hit, kdyby se zapracovalo víc na těch vokálech. A taky ten úvod by se tam mohl v průběhu ještě párkrát zopakovat. Folk metal není zrovna hudba, kterou vyhledávám, ale vidím, že i zde se dají najít silné momenty, pro které to za to stojí .
Jsou to Lotyši SKYFORGER s novou deskou „Kurbads“, ze které alespoň já cítím hodně thrash metalu…
…nepopírám i thrash je tam slyšet, ale ty folk-nástroje a ten zpívaný refrén je tam pro thrash metal dost netradiční…

HINSIDIG – Livets slos ( z alba „I En Tid Lost Host“)
…nevím co to je, ale tahle skladba je jasným důkazem, že v jednoduchosti je síla. Je postavená na pár kytarových rifech, které jsou velmi dobře podbarveny pestrostí a vyhraností ostatních nástrojů. Zejména bicí bych zde vyzdvihl – skvělá práce. Následuje simulace bouře a deště – pro někoho klišé, ohraná věc, ale mě to nevadí. Mám rád, když se v písních objevují tyto prvky. Navozují takovou zvláštní atmosféru a nutí posluchače k jakémusi – řekl bych až hlubšímu poslechu. A ta hloubka tady je. Především na konci, kdy apokalyptickou atmosféru vytvářejí svým podbarvením klávesy. Moc dobře se to poslouchá…
Naprosto s tebou souhlasím. Ona kapela se jmenuje HINSIDIG je z Norska a ukázka je z jejich debutu…
…tuto fošnu si musím taky poslechnout. Zajímá mě, jestli jsou i ostatní songy tak dobře zpracovány…

ILDRA – Ofer Holweg We Comon ( z alba „Endelland“)
…tak tady ten song neznám, ale zní mi to jako z pera Mr. Quorthona. Pokud to jsou BATHORY, tak určitě nějaká věc z posledních alb. Ty už jsem tolik neposlouchal. Ale Alba „Hammerheart“ a „Twilight Of The Gods“ patří mezi mé nejoblíbenější vůbec. Myslím, že to jsou BATHORY. Kdo jiný by si troufl až tak okatě kopírovat rukopis pana mistra Quorthona…?
Další black s názvem ILDRA… 🙂
…no mně se hned nezdál ten vokál. I celkový sound je takový nějaký plochý…

Závěrem bych tě chtěl poprosit o několik slov na závěr…díky moc !!!
Děkuji, že jsem se mohl zůčastnit tady té poslechovky, ačkoliv se za hudebního experta nepovažuju a zdravím všechny fans tvrdé odnože undergroundu i náhodné čtenáře. …a kdo to přečte všechno od začátku až do konce má u mě pětikilo 🙂 🙂 🙂 !
SEE YOU IN HELL!!! FLAGIN

ALL

http://bandzone.cz/getaway

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *