Metal Mondóka č. 627 (Petr „Coornelus“ Moletz – FOBIA WEBZINE)

Vzpomínám, kterak jsem na jednom z ročníků festivalu Brutal Assault seděl v pivním stanu a najednou si ke mně přisedl úplně neznámý chlapík a povídá mi: „Ahoj Rume, hele, musím se tě na něco zeptat! Že všechny ty metalový webmagazíny spolu soupeřej a nemaj se vůbec rádi? Že jo, že to tak je? No, nemusíš mi vůbec odpovídat, protože mi to je úplně jasný.“ Zíral jsem jak blázen a vůbec jsem nevěděl, co mám odpovědět. Jak se vlastně stane, že lidi dumají nad podobnými věcmi? Fakt jsem netušil a netuším prakticky dodnes, co tím ten dotyčný člověk sledoval.??? Nicméně odpovědí na tohle všechno budiž i následující díl Metal Mondóky, mojí milované rubriky, kterou mi v podstatě zachraňují redaktoři FOBIA ZINU! To je prostě BOMBA! V minulém díle se mi pod skalpel dostal Johan, nyní dostává prostor Petr „Coornelus“ Moletz. I jemu jsem namíchal… 🙂

KUOLEMANLAAKSO – Verihaaksi (z alba „Tulijoutsen“)
Na začátek takovej rychlostní fofr? 🙂 Ale jo, pomalé věci mám poslední dobou hodně rád. Každopádně jsem se trochu zapotil, než jsem na to přišel. Cítím tam velké ovlivnění Fischerovou tvorbou, ať už TRIPTYKON nebo CELTIC FROST, připomíná mi to třeba ale i SECRET OT THE MOON. Pocitově bych to zařadil do Německa nebo do Finska… a právě v tuhle chvíli, díky vokálu, který pro mě zní jako směs neidentifikovatelných zvuků, jsem si vzpomněl na kapelu s předlouhým názvem, která začíná na KUO, ale dál už to neumím vyslovit. Jsou to KUOLEMANLAAKSO a skladba „Verihaaksi“. A teď ten název kapely zkus třikrát nahlas zopakovat. 🙂
Skvěle! Ten název jsem několikrát zopakoval v rádiu, kolega Dejvy tu kapelu odmítl uvádět.:) Našel bys bandu ještě s jadrnějším názvem?
Dejvymu se nedivím a ty zasloužíš pochvalu, nezakoktal-li ses. 🙂 Teď hned z fleku si na žádnou nemůžu vzpomenout, ale řeknu ti, co bych za kapelu jako potenciální moderátor v éteru nechtěl v životě uvádět a tím jménem jsou brněnští intelektuálové PÍČA Z HOVEN, tohle moje prosté já nechápe.

Nailbomb na DynamuNAILBOMB – 24 Hour Bullshit ( z alba „Point Blank“)
Chachá. NAILBOMB a „24 Hour Bullshit“. Tahle deska je moje oblíbenkyně. V době jejího vydání jsem se hudebně formoval, pomalu odhazoval grunge košili a začal pokukovat po extrémním metalu. No a miloval jsem desku „Chaos A.D.“ a zároveň i MINISTRY „Psalm 69“, takže logicky mi tenhle Maxův levoboček, který tvořil s Alexem Newportem, neskonale sednul. Teď s odstupem času mi ta deska přijde možná zbytečně dlouhá, ale hity jako „Wasting Away“ a hlavně má nejoblíbenější „nailbombovina“ „World Of Shit“, to jsou pro mě legendární fláky.
Chtěl jsem tě překvapit starší věcí, ale nenechal ses zviklat! Jaký je tvůj vztah k dalším projektům, na kterých se Max Cavalera podílel? Kam v té hierarchii řadíš právě NAILBOMB?
To je docela těžká otázka. Maxův odchod po „Roots“ jsem málem obrečel a popravdě jsem potom neslavném rozchodu nečuchnul už ani k SEPULTUŘE, natož k SOULFLY. I když zpětně musím uznat, že je Max prostě hitmaker a první tři desky SOULFLY špatné nejsou. Pravděpodobně ve mně asi nastal nějaký blok, který mi bránil si plnohodnotně obě kapely poslechnout. Někdy před deseti lety jsem Maxe vypustil úplně. Což neznamená, že nemám přehled; když se o hudbu zajímáš, tak ti logicky nemůže uniknout, že vydává pod nějakou hlavičkou desku min. jednou ročně. Když to shrnu, tak kvůli CAVALERA CONSPIRACY jsem nostalgickou slzu neuronil a KILLER BY KILLED se mi moc nelíbí, navzdory tomu, že MASTODON a THE DILLINGER ESCAPE PLAN mám dost rád. Takže mi z toho vyplývá, že z Maxových projektů se mi nejvíc líbí právě NAILBOMB.

The Mission-AuraTHE MISSION – (Slave To) Lust (z alba „Aura“)
Začátek zní zajímavě. Líbí se mi bicí a i ta ústřední rádoby orientální melodie, ale vadí mi zpěv a refrén už je na mě moc přeslazenej. Při měkčí produkci bych ten vokál tipoval spíš někam do Anglie, kdy frčel tzv. britpop/rock, ale díky elektronice to tipuju na nějaké post „gotíky“. Tady jsem nepopsaný list.
Trefa tak na půl. Dost dobře jsi poznal, že ta skladba není stará (i když… ono to letí), ovšem nahráli ji tradiční gotici THE MISSION. Počítám, že tuhle kapelu asi znát budeš… (alespoň letmo).
Kapelu podle názvu znám, ale nemám doma žádnou desku a asi i kdyby jsi mi pustil jejich největší hit, tak budu netknutej. I když by se mi pravděpodobně líbil.

H.EXE – Underground (z alba „Human Flesh Recipes“)
Ze začátku jsem si říkal, že to budou LIVEEVIL, po nástupu kytary mě napadli RAMMSTEIN, při znásilněném vokálu se mi zdá, že je to něco od MARYLIN MANSON a ve finále prostě nevím. Dost syntetická záležitost, podobný styl už mi teď nic neříká.
Tenhle brutální rámus produkují Poláci H.EXE! V živém provedení je jejich tvorba opravdu maso! Dokázal bys vybrat nějakou electro-metalovou kapelu, která tě baví do dnešních dnů?
Ten název slyším prvně, ale to mě nepřekvapuje. Electro-metal mi nic neříká. Určitě mě třeba bavěj první dvě desky LIVEEVIL, i když to taky není tak silný vztah jako v době vydání. Jinak mám vymetýno. 🙂

COLDSEED – Completion Makes The Tragedy (z alba „Completion Makes The Tragedy“)
Tohle je hodně humpolácká záležitost. Nevím, jestli za to může zkomprimovaný soubor mp3, ale zvukově to zní hodně špatně. Tenhle mix rádoby HC a groove thrashe s melodickým zpěvem v refrénu je pro mě mrtvá záležitost. Střídání vokálů to taky nezachraňuje. Snaha tu je, ale pro mě je to „vesnickej nářez“ z Dlouhé Lhoty. Sorry. 🙂
V roce 2006 se dali dohromady pánové Björn Strid (SOILWORK) a Thomen Stauch (ex-BLIND GUARDIAN) a společně s dalšími hudebníky dali dohromady projekt COLDSEED. Je ti např. bližší tvorba SOILWORK?
SOILWORK a BLIND GUARDIAN jsou kapely, které se mi vyhýbají mílovým obloukem a já jim. COLDSEED se ke mně neměli v podstatě šanci dostat. Tohle je přesně styl metalu, který mi leze krkem.

SluníčkoSLUNÍČKO – Růženka (z alba „Sluníčko“)
Přesně ve třetí vteřině jsem si vzpomněl na SLUNÍČKO. 🙂 „Růženka“, tak se ta skladba jmenuje, byl na to i klip, který se v době vydání docela v TV hrál. Tipuju to na rok 1995. Vidím to jako teď, co mi to kámoš půjčoval na kazetě. Zrovna u téhle věci mi přišlo vtipné, že se vždy říkalo: Lenka Dusilová a SLUNÍČKO a kolik slov tady zazpívala? 🙂 Bavila mě celá deska.
Super! Dnes už docela zapomenutá, ale rozhodně hodně osobitá deska! Sledoval jsi po rozpadu SLUNÍČKA osudy jednotlivých členů kapely?
Vím, že Pancho něco vydal sólově, ale to už mě minulo. Registroval jsem basáka Fredrika Janáčka (– 123 MIN.), zajímavá kapela! Hráli u nás na Dobříši jeden čas skoro každý rok a já tou dobou na místní akce docela chodil, takže si na ně vzpomínám. Dusilka… její debut jsem poslouchal hodně. I když vím, že poslední léta dělá hodně osobitou a řekl bych antikomerční muziku, tak jsem si k ní už cestu nenašel… možná chyba. Každopádně ještě cítím jako povinnost zmínit projekt, který udělala s Davidem Kollerem a tím je PUSA. Ta deska je taky hodně dobrá a klipovka „Finská“ s tou tvrdou (až metalovou) kytarou byla na tyhle dvě osoby hodně odvážným počinem.

HANGING GARDEN – Ash And Dust (z alba „At Every Door“)
Tady ani netuším. Na mě je to moc vyhlazená, metalová produkce. V podobném ranku mám radši syrovější věci. Drsnou tvář tady má asi nastolit ten growl, ale ten mi přijde moc násilný. K téhle věci mi víc pasuje ten melodický, druhý hlas, co je tam ke slyšení. Hudebně to špatné ale není. Atmosféru to má. Tipuju Finskou melancholii SWALLOW THE SUN, ale neznám od nich jedinou desku. Z USA nebo Francie by takhle vyžehlená nahrávka nedorazila, nebo se pletu? 🙂
Ano! Finská melancholie od kapely HANGING GARDEN. Říká ti něco tohle jméno?
Vůbec nic. Ale pravděpodobně jsem o nich četl v Pařátu. 🙂

6 336:33 – I’am Nerd (z alba „Deadly Scenes“)
Netuším, kdo to je, ale jsou to magoři. 🙂 Takovéto podivuhodnosti mě v minulosti dost bavily, teď už tyhle šílenosti, kterým říkám „all in one“, nevyhledávám. Ale mám to rád. Ta nadsázka se cení. Zpěvák tam krátkou chvíli zní jako Mike Patton. Každopádně musím říct, že v tomhle směru u mě nikdo nikdy nepřekoná CARNIVAL IN COAL a MR. BUNGLE! To je klasa.
Francouzi s bizarním názvem 6:33 takto odpovídají na kapely, které jsi sám zmínil. Ano, vlivy MR. BUNGLE jsou v jejich tvorbě jednoznačně slyšet. Z tvého pohledu je to plus či mínus?
Jelikož jsem od nich slyšel jen tuhle jednu věc, těžko se mi to soudí. V každém případě s tím srovnáním musí 6:33 počítat. Člověk má tendenci přirovnávat – srovnávat. Ale určitě si od nich tu desku poslechnu, uvidím, jestli mě to má šanci ještě plnohodnotně zaujmout. Jde o to, jak moc se tam snaží stylizovat do té Pattonovy polohy. Přece jen Mike je jen jeden, že… 🙂

DOWN – Nothing In Return (Walk Away) (z alba „Over The Under“)
Tenhle song jsem v životě neslyšel, ale ten vokál je mi silně povědomý. Je to zpěvák z nějaké grunge kapely. Má hodně podobný výraz jako Eddie Vedder, ale PEARL JAM to nebudou, i když je pravda, že jsem je po „No Code“ přestal sledovat. Takže tipnu takovou tu druhou vlnu grunge, kterou už jsem vypustil, něco jako CREED? Zvukově to devadesátky nejsou, musí to být něco maximálně patnáct let starého. Jo a určitě milujou PEARL JAM a STONE TEMPLE PILOTS. Jsem zvědavej, kdo to je.
Tak si představ, že takhle pěje Phil Anselmo na třetí desce kapely DOWN! Přiznávám, že zrovna tohle album je jedno z mých velmi oblíbených…
No a je to tady. Přesně takovéhoto trapasu jsem se bál. 🙂 Ani nevíš, jak se tady červenám. Když ti odepisuju, tak tu desku u toho poslouchám. Já to mám s DOWN tak, že mě nikdy plnohodnotně nebavili a desku doma nemám žádnou. V době vydání jsem se zkoušel dostat do alba „Nola“, ale nějak mi to neklouzalo a už jsem je nikdy nesledoval, takže fakt platí, že jsem tuhle věc nikdy neslyšel. Nepoznat ale Anselma je hřích! Toho jsem si vědom a přijímám trest. 🙂 Moje obhajoba… v téhle skladbě si s tím hlasem pohrává jinak, než jak ho mám zafixovanej z desek PANTERY.
Jednoznačně. Tady Phil opravdu překvapil a ten jeho výraz je dost jinde, takže se rozhodně červenat nemusíš…

AtroruM_2015ATRORUM – Ψαλμός (z alba „Structurae“)
Začátek jak od ABYSMAL GRIEF, ale ti by takovou veselou a zvukově čistou věc nikdy nestvořili. V téhle skladbě jsem ze začátku nepochopil ty bicí. To je jakoby bubeník ignoroval to, co hraje kytara a zbytek. Mně ty bicí trhaj uši, chytit ho za límec a vyhodit ho floutka z kapely ven. Teď se mi zdá, že to ani člověk není a je to automat. Tak jeho tvůrci useknout ruce. Tohle je hudební nesmysl. S postupem doby se to zlepší a stačí ze mě to nasrání vyprchat, ale… Přijde mi to moc násilný, taková avantgarda za každou cenu.
Experimentátoři ATRORUM z Německa. Tady musím zmínit, že každá jejich skladba na albu je úplně jiná. Bylo opravdu hodně těžké vybrat tu, která by desku „Structurae“ zásadně charakterizovala…
Vím, že jsi je chválil v Pařátu a tak nějak podprahově jsem tušil, že bys mi je sem mohl dát. Zkusil jsem je naťuknout, ale samozřejmě jsem vybral jinou skladbu, takže jsem si na tebe nepřišel. 🙂 Sorry, že ti haním tvou oblíbenou kapelu, fakt to nedělám rád, ale mazat ti med kolem huby taky nehodlám, a tím pádem musím říct, že mě tohle vůbec neoslovilo. Chtěl jsem napsat, že by mi to možná dávalo smysl jako celek, ale když píšeš, že to s nimi není jednoduché, asi to nechám ležet. 🙂

ALGOR – Lesovik (z alba „Hierofánia“)
Black metal… pěkně. I když vichřice, melodická kytarová linka je super, basa slušně bublá. Vokál slovanský, takže je jasný, že jsi mi sem věrný tvojí náklonnosti k východu nějaké ty Rusáky nebo Ukrajince prostě propašoval. (úsměv) Tipuju DRUDKH, ale je to střílení od boku.
Patrně se ti nepovedlo rozpoznat slovenštinu… 🙂 ALGOR je pro tebe nic neříkající pojem? Jak bys zhodnotil metalovou scénu u našich slovenských bratrů? Zaujala tě za poslední dobu nějaká nahrávka?
Takže jo, dobře mi tak… hmm, no je mi trapně, ale nebudu tě prosit, abys mi dal šanci na reparát. 🙂 ALGOR mi nic neříká, ale východ jsem trefil bezpečně a myslím, že by jim ti DRUDKH mohli zalichotit, ne? 🙂 Slováky jsem vždy sledoval a sleduju. Před dvaceti lety jsem měl rád LUNATIC GODS, DEPRESY a líbil se mi hodně první demáč CORRUPTED MELODY, a to jsem na hromadu věcí určitě zapomněl. Teď už to mám jinak, tradiční metal vystrnadili „špinavci“. Pro mě je dominantní postavou slovenské UG scény Pišta Vandal. Slovenská jednička jsou u mě jednoznačně ČAD, po nich následují VANDALI (což jsou taky ČAD) a vtipná kapela jsou thrasheři CATASTROFY, dobrá je i ADACTA. Je toho ale určitě mnohem víc.

Guardians Of TimeGUARDIANS OF TIME – Empire (z alba „Rage and Fire“)
Počáteční jakoby orientální nádech skladby by se mi i možná líbil, ale když dojde na zpěv, chce se mi to vypnout. Tohle je na mě už metalovej mainstream. Vůbec mě to neoslovuje a refrén je kvůli vysokým zpěvům pro mě utrpením. Já jsem nikdy neměl rád kluky v koženejch gatích a s trvalou na hlavě. 🙂
Jedná se o norskou kapelu GUARDIANS OF TIME. Vysoké zpěvy nemáš obecně v oblibě?
Pustil jsem si od nich teď zpětně nějaké tracky na Youtube a tohle mi prostě přes práh nesmí. 🙂 A ano, vysoké zpěvy a heavy metal úplně nesnáším. Než tohle, tak si radši koupim čepici s rovnym kšiltem a dám se na hip hop.

ILLDISPOSED – The Taste Of You (z alba „There Is Light (But It’s Not For Me“)
Další elektro metal, tady mě teda nešetříš. Zrovna když vytahuju kalkulačku, přejde ta skladba v zajímavej kytarovej moment, ten je hodně vlezlej, ale v dobrém. Sloka mi přijde slabá, ale ta melodická kytara to hodně zachraňuje. Ty elektro zvuky jsou poměrně slabší. Opravdu se v téhle sféře neorientuju, ale ty zvuky mi přijdou strašně povědomé, asi je používá hodně kapel. V téhle oblasti metalu jsem fakt nýmand. V těchto vodách znám leda MINORITY SOUND, o kterých si myslím, že to dělají dobře.
Paradoxně dánští vytrvalci ILLDISPOSED do této kategorie kapel nepatří, leč svoji tvorbu občas něčím okoření…
ILLDISPOSED hrajou přesně tu šmakuládu, která se mě absolutně netýká. V jejich případě platí, že ať kořeněj a nebo ne.

Therapy_2015THERAPY? – Good News Is No News (z alba „Disquiet“)
Začátek zní poměrně slušně. Elektronika, která by mohla evokovat PARADISE LOST na desce „Host“, ale v refrénu jsem se najednou ocitl na americké střední škole, kde frčí MTV pop punk, jsem zmatenej, ale ve finále to nezní až tak zle.
Ukázka z poslední moc fajn desky od nestárnoucích THERAPY?. Jsi obeznámen s jejich nahrávkami?
Kdo by neznal „Nowhere“? Bohužel to je to jediné, co se mi při vyslovení THERAPY? vybaví. Samozřejmě jsem v pubertě sjížděl „Troublegum“, ale po čase si bylo nutné přiznat, že je to kapela jednoho hitu, což jak pozoruju, si ty asi nemyslíš… 🙂
Druhá kapela z tohoto výběru, kterou mám opravdu v oblibě! 🙂

DECODED FEEDBACK – NightTerror (z alba „Diskonnekt“)
Techno zvuky… Temná ducárna, EBM??? Hlas v temné poloze mi říká, že je to zpěvák z LAIBACH. Ale od nich mám doma jen jednu desku, takže si nejsem jistej. Jinak elektronika a kytary mi nevadí, ale radši si poslechnu FRONT LINE ASSEMBLY, nebo hlavně českou VANESSU, poslední deska je šleha! Tohle je ale na mě už moc ducárna. A když já ducat, tak s PRODIGY!
Pokud nejsi ponořen alespoň trochu do této scény, pojem DECODED FEEDBACK ti asi nic moc neřekne. Ovšem jejich hudba má doslova hororovou atmosféru, takže tuhle desku doporučuju.
Neřeklo nic, název slyším poprvé v životě. Uvidíme, co se s tím dá dělat 🙂

Corpse GardenCORPSE GARDEN – Portal To The Oneiric (z alba „Entheogen“)
Vokál nelíbí, zvuk kopáku rozčiluje. Celkově by to nebylo špatné, ale vůbec se mi zajídá ta vyumělkovaná produkce. Celé to zní, jakoby to byl naklikanej one man projekt. Přijde mi to jako death metal z obýváku a je to hrozně „moderně“ nahlas. Ale v druhé polovině to začíná být zajímavější.
Moderně a nahlas určitě! One man projekt nikoliv. Ukázka z aktuální desky kapely CORPSE GARDEN z Chile. Death metal v takto moderním střihu tě obecně neoslovuje?
Death metal mě poslední dobou neoslovuje skoro vůbec, čest výjimkám jako jsou třeba HEAVING EARTH nebo divnosti typu PORTAL. Tohle si zkusím poslechnout, možná to v celkovém konceptu desky bude fungovat, ale takhle mě to vzrušuje minimálně. V death metalu zůstávám věrný svým klasikám z devadesátek: CARCASS, OBITUARY, GOREFEST, CYNIC, KRABATHOR atd.

Moc děkuju za čas, který jsi věnoval naposlouchávání a komentům. Nyní máš možnost Metal Mondóku jakkoli zhodnotit! Opětovně zdravím celou FOBII!! 🙂
Já ti děkuju za prostor. Byla to pro mě zajímavá zkušenost a bavilo mě to. Myslel jsem si, že dopadnu líp a poznám víc věcí, ale vymyslel jsi to na mě krutě. 🙂 Stydím se hodně za toho Anselma a trochu i za ALGOR, ale jinak mám svědomí čisté, protože ty kapely, co jsem nepoznal, jsou většinou absolutně mimo můj záběr. Mým hlavním cílem v Mondóce bylo odhalit minimálně o jednu kapelu víc než se (ne)podařilo Johanovi v minulém díle, což se mi povedlo. Takže, kamaráde 3:1. 🙂

ALL

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *