MEA CULPA -World, Inc (CD-R, 2005)

Když jsem nedávno pozoroval kapela SEPULTURA při živém vystoupení, říkal jsem si, že na tom HC / thrash metalu stále něco je a to i přesto, že nové skladby prakticky už nic nového nepřinášejí. To je také asi největší problém kapely MEA CULPA, která se přihlásila se svým prvním albem. Na jedné straně se ukazuje vcelku kvalitní instrumentální šikovnost, na straně druhé na povrch vylézá duch jakési „nepůvodnosti“, zatoulaný ve spirále času. Thrash metalové časy už jsou žel pryč a byť někteří o jakémsi návratu původního metalu mluví, já osobně bych až takovým optimistou nebyl. Na druhou stranu proč přivolávat „něco“, co už tu dávno bylo. MEA CULPA jsou však patrně jiného názoru a svůj thrash core hrnou na plné obrátky. „World, Inc.“ je zkrátka album patřící někam do devadesátých let.

Určitě by se v té době hovořilo o velice nadějné formaci, která má šanci vystoupat až na samotný Olymp. Dnes je ovšem dnes a z poslechu mám pocit spíše smíšený. Vliv zmíněné skupiny SEPULTURA a dalších světových „thrash stars“ je dosti markantní.Někdy to s tou „vírou v Brazílii“ vypadá až trochu přehnaně. Jak kdyby se MEA CULPA snažili za každou cenu své idoly napodobit. Schází mi tady jakákoli osobitost a vlastní nápad. Člověk si vždycky raději pustí ten originál. Na druhou stranu je však třeba si přiznat, že právě tenhle stylový šálek nějakým způsobem inovovat nelze. Ti co to udělali, skončili na vlnách nu-metalu, což určitě není parketa kapely MEA CULPA. Teď jen záleží na tom, zda tenhle hudební vývoj považujete za správný. Pojďme se ale podívat do útrob drážek. Na albu „World, Inc.“ najdete devět řízných skladeb, které vždy dosahují stopáže něco málo nad tři minuty. Bez jakéhokoli zvolnění se na vás valí lavina thrash kytarových motivů za podpory zlostného frázování vokalisty Petera… no, zdá se mi, jako kdyby absolvoval nějakou naučnou stáž v táboře MACHINE HEAD, jmenovitě u Robba Flinna. Zvukovou kvalitu nosiče jsem chválil už výše. Inu, když je pod něčím podepsán Dodo Doležal, je velká pravděpodobnost, že nahrávka nebude jedna velká hluková koule.

Zkrátka thrash metal jak řemen. V takovém malém klubu to musí určitě být hodně hustá jízda. Deska má všechno, co má správné metalové album mít, ovšem mně tam schází především ta důležitá složka v podobě vlastní invence. Jsem zvědav, s čím vyrukují MEA CULPA příště…

ALL


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *