MASTURBACE

MASTURBACI zná každý 🙂 🙂 🙂 …a nebo snad ne?! Shodněme se alespoň na tom, že tu pražskou rozhodně. Kapela provokující perverzními texty a až úsměvně ortodoxní image, dělající si legraci z kruhu, ve kterém se všichni pohybujeme (METAL!, he!) „Nablinkáno, nakakáno, spapáno“ je aktuální počin, o kterém semnou spravil řeč lídr Matěj Lipský (alias Agos!)

Na úvod otázka skutečně pikantní. Pamatuji si na rozhovor s MASTURBACÍ, který vyšel tak cca. před patnácti lety v Bang!u a zde jste uvedli něco v tom smyslu, že na vás chodí i Lucka Vondráčková či co ? O co tehdy přesně šlo?
Ne to my chtěli z recese dostat malou Lucku na nahrávku MASTURBACE. To se pak ale neuskutečnilo. Nejdál jsme byli tam, že jsme si ji nechali podepsat na náš demáč „The Labyrinth Of The Round Square“. Dnes už máme zase jiné choutky… třeba hosty z Mexika apod.

Slovo „masturbace“ jako název kapely…uff, mámpocit, že si tímto názvem tak trochu koledujete o nepřízeň z řad kultivovaného publika. Často jsem slýchával: „MASTURBACE? A to je jako kapela? To musí být hrozný“…
To je asi pravda, ale pro tyto lidi my nehrajeme, tak je to jedno. Stejně si to pak tajně pustí, jako si to tajně udělají… a hrozný to není, mám osobní zkušenost.

Na aktuální novince jste se pustili do ostřejší satiry metalového (nebo tedy black metalového) publika. Domníváš se, že většina metalistů sdílí váš smysl humor? S jakými ohlasy ses prozatím setkal?
Trefujeme se do vlastních řad a kupodivu nám to prochází. Většina lidí, co poslouchá black, tak podobně jako my, odsuzuje ty neofašistické a rasistické tendence, které se v poslední době na této scéně objevily. Navíc se jim ta parodie líbí, alespoň podle recenzí a reakcí z řad fanoušků. Ctíme totiž styl, jen text je trefný a závěr z toho dělá maškarádu. Jde o pozérství, které je ale nebezpečné, pokud zachází do takovéhoto projevu extremismu. Posledně jsme se navezli do neofašounů v řadách skins, tentokrát bijeme do vlastních řad. Souvisí to s naším přesvědčením. Nicméně na příště si trochu dloubneme i do naší xenofobní společnosti, kde jakmile napíšeš, že cikán něco ukradl, tak jsi rasista. Mára už má název, ale zatím ho nebudeme veřejně prezentovat… musíme to dost dobře promyslet, abychom nedopadli jako Aleš Brichta :-). Nám nejde o Romy (mimochodem pojem od společnosti, správně je to cikány), ale o naši společnost, která je xenofobní, někdy až rasistická a schovává se za tyto pózy.

Existuje mezi alby MASTURBACE nějaká posloupnost?
Ano první bylo první, druhé bylo druhé.

Jak roztomilé! 🙂 Sleduješ dnes nějak zvlášť black metalovou scénu? Poslouchají ostatní členové MASTURBACE black metal?
V podstatě Mára poslouchá výhradně black, tudíž si to mohl dovolit napsat. Já moc black nemusím, nesedí mi ten skřekot, ale hudba je fajn.

Jak moc často slýcháváš slova: „V MASTURBACI hraje Matěj Lipský!? Ta seriózní a přemýšlivá osoba?“
Ani tak moc často ne. Spíš to je takový dobrý fórek ve světě psychoterapeutů, když někde školím, tak mi vždy před skupinou hodí větičku: „a řekni jim v čem hraješ…“. Pokud jde o moji přemýšlivost, tak ta je spíš v projektu NEGATIVE FACE, v MASTURBACI to spíš beru tak, aby to byla sranda. Ale ne laciná, aby za vším tím povykem bylo něco hlubšího. A to je podle mě daleko těžší, než zpívat o filosofii a přírodě. Máme štěstí, že náš zpěvák Mára je šikovný textař a dokáže to. Byť o někdy někomu přijde trapné.

Jako hudebník si otevřený prakticky všem hudebním žánrům, ovšem za svou domovskou kapelu č.1 si vždy uváděl MASTURBACI, která je však stylově spíše konzervativní. Neměl si někdy nutkání se pustit do úplně odlišené práce? Např. NEGATIVE FACE by si rozhodně zasloužili statut klasické kapely…
Já osobně bych byl u NEGATIVE FACE velice svázán, kdybych tento projekt pojal jako kapelu. Tam jde o něco jiného – o hudbu bez hranic, o setkání muzikantů, o to, že nikdy netuším, jak to dopadne. Je dobré někdy nebýt nikým vázán. V MASTURBACI je to jiné, jsme trochu vázáni stylem, který jsme si vytyčili sami. Dobré je, že jsme dobře identifikovatelní, že máme vlastní tvář. V době demáčů jsme více experimentovali, ale po mém odchodu v roce 1996 a návratu 1999 se cosi změnilo a MASTURBACE je prostě taková, jak ji znáte teď. Je pravda, že jsem „Teplo domova…“ složil skoro celé sám, ale nějak jsem to v té době tak cítil. Je to jiné než například skladba „Chicken On The Roast…“ na demu The Monumens… ale ta změna přišla včas a dala nám nový směr a spoustu nových fanoušků a fanynek.

Opravdu fanynek?
Tak to by ses divil. Nevím, čím to je, ale na MASTURBACI chodilo vždy hodně holek. Pamatuji si, jak jsme stáli někdy v roce 1995 v kultovním klubu Prosek u vchodu s Tomášem Zavadilem (zpěvák a kytarista HERMAPHRODIT) a Michalem Chalupou (manažer HERMAPHRODIT) a sledovali, kdo přichází na koncert MASTURBACE, a když už šla asi třicátá ženská tak jeden z nich povídal: „to by mě zajímalo, čím to je, že na vás choděj samý baby a na HERMAPHRODIT samí chlapi“. 🙂

MASTURBACE se drží trash-death metalových kořenů, ty sám si několikrát deklaroval, že ten starý „old school“ máš moc rád. Na kterých kapelých si vyrostl?
My to chtěli trochu dostat tenokrát do r´n´r vod. Nicméně já vyrůstal na klasice, ale když se to zvrtlo, tka to byly DEATH a AUTOPSY, kteří mě přivedli k death metalu. Jinak je MASTURBACE všude uváděná jako death metalová kapela, ale my v podstatě nikdy death nehráli. První demo bylo sice „nablitý“, ale jinak to byl takovej punk, kterej odpovídal našim hráčským schopnostem. No a druhý demo už bylo úplně jinde.

MASTURBACE „rodinným podnikem“. Kdy a jak se vlastně střetly hudební světy tebe a bratrance Martina „Doctora“? Dokážu si představit ty noci probděné u poslechovek atd. ….:)
Ještě je tu brácha Doctora a další můj bratranec „Blenny“. Víš, my docela nikdy moc neřešili, co a jak. My v „mládí“ prostě pořád zkoušeli a hráli a pak jsme se jen zastavili ve studiu a jelo se dál. Víc řešíme teď, po třicítce. Ale v podstatě ve výsledku nikdo v noci nebdí (pokud nepočítám tento rozhovor).

Jak to vypadá s návštěvností vašich koncertů? Z jakých cílových skupin se rekrutují vaši posluchači?
Ze všech a kupodivu chodí i nadále dost slečen. Jinak návštěvnost bývá docela slibná. Už si ani nepamatuji, kdy jsme naposledy hráli přesilovku. Ale je to jak kdy někdy dojde 200 lidí někdy 80. Rekord máme 300, ale doteď se hádáme, že tam bylo 600 nebo 100 :-). Samozřejmě na samostatné koncerty. fajn je, že lidi znají naše texty a zpívají s námi a mohou se vyřádit, stejně jako my.

Máš (-te) s MASTURBACÍ nějaké konkrétní cíle, a nebo berete tuto kapelu jako takový relax, při kterém se dobře vyblbnete a také zavzpomínáte na staré časy?
Cíle už nejsou jako za starých časů, ale v podstatě je to dobrý únik :-). Moc ale nevzpomínáme. Skládáme a hrajeme a v podstatě se už těšíme na nové věci. Ono hrát „Techno“ 20 let není moc zábavné.

Teď jedna otázka od Dejvyho, který se v pořadu Hard And Heavy zamyslel nad docela pikantním tématem. Mě osobně se zeptal: „znáš nějakou zahraniční kapelu, která by dokázala tvořit navenek ortodoxní metal a přitom zesměšňovat všechno kolem, někdy i sebe sama?“ Nyní tuto otázku směřuji na tebe…
Napadá mě CARNEVAL IN COAL .. ale asi bych to měl utajit, protože jsme jedineční 🙂 A pravda je, že oni již neexistují, ale MASTURBACE je věčná, žije v každém z nás.

Jak se ti líbí současné metal coreové či death metalové kapely?
Nejvíc asi DESPISE (to za tu otázku)… super metal core :-)))))))))))))

Děkuji za rozhovor, poslední slova jsou tu pro tebe…
Aleši, díky moc za podporu nejen nás, ale celé naší ug scény. Trochu mě mrzí, že se vytratilo takové to pomáhání všech všem, které tu bylo v devadesátých letech. A tak si vážím lidí, co to dělají ještě dnes. To platí vlastně i pro Dejvyho!

ALL

www.bandzone.cz/masturbace

http://www.masturbace.com/

3 thoughts on “MASTURBACE

  1. No tak, už jste jí stejně použili, takže můžete…ale příště bych raději o tom věděl dopředu, děkuji

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *