MASACHIST – Scorned (CD-2013, Selfmadegod Records)

Kdyby polští MASACHIST vydali podobný materiál před takovými patnácti lety, zajisté by to byla velká bomba. Jelikož se však píše rok 2013 (deska vyšla ještě v průběhu minulého roku), nepůsobí album „Scorned“ až tolik bombasticky, no vpravdě nejedná se ani o hudbu, jenž by měla nějakým zvláštním způsobem zválcovat mezinárodní konkurenci. Z hlediska evolučního se totiž Poláci zuby nehty drží deathmetalového old schoolu a je docela škoda, že do své produkce neimplantovali nějaký výrazně poznávající prvek, jež by kapelu odlišil od desítek dalších.

Mluvit však čistě o konzervativním přístupu směrem k hudebnímu brusu by však také nebylo úplně přesné. Kapela sice uctívá zákonitosti deathmetalového druhu, ale po zvukové stránce se jedná o jednoznačnou modernu, nehledě na thrashmetalové kytarové riffy, které nemají daleko k metalcoreové nasranosti. Obdobně útočné jsou i navztekané vokální party, pohybující se na vlnách hulvátského křiku a démonického growlingu. Dalším zajímavým zjištěním je, že MASACHIST si příliš netykají s kytarovými sóly, spíše sázejí na roztřesené pa-rytmy a tím tak člověku poslech rozhodně neulehčují.

Pokud se na desce má vyskytovat nějaká špetka atmosférična, něco málo bych tu měl, byť sázka na romantiku by byla v tomto případě hotovým harakiri. „Scorned“ je zhudebněná a místy hodně násilná řezničina, žádní démoni ani čerti, prostě jen maso, krev a sekera. Ostatně kapela si nemohla dát lepší název.Co se týče komplexního pohledu tak je naprosto zřejmé, že v sestavě MASACHIST se to hemží protřelými hudebníky. Basák Heinrich kupříkladu stále působí ve světoznámé formaci VESANIA, naproti tomu bubeník Daray vypomáhal při vybraných koncertech příšeře DIMMU BORGIR a v podstatě takhle bych mohl pokračovat i u ostatních. MASACHIST = donedávna odložené děťátko, které konečně našlo své rodiče. Přesně tak.

S doporučením brutálních zážitků se tímto s touto recenzí loučím, více snad ani není třeba dodávat. Pokud je vám blízký ultra-rozlobený death metal, ze kterého kape krev, nezbývá mi nic jiného, než tento materiál doporučit. MASACHIST rozhodně patří k těm nadprůměrným polským formacím a s určitostí se domnívám, že o nich ještě v budoucnu uslyšíme. Kapelu pak závěrem mohu pochválit za vskutku parádní obal, tématicky pochopitelně napojený na hudbu i texty. Přiznávám, „Scorned“ nebude rozhodně patřit do mé výstavní top galerie nosičů, ale jako nakopovák v ospalém ránu funguje dokonale.

ALL

https://myspace.com/masachistband

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *