MALIGNANT TUMOUR / GURKHA- (CD split-2006, Insane Society Records)

Pokud máte rádi pikantní CD vycházející v různě oděných krabičkách, papírech apod., tak splitko ostravských MALIGNANT TUMOUR a britských GURKHA je doslova pastvou pro oči. No, prakticky nejen pro oči. Rozpůlený digipak, aby se člověk vůbec bál vzít do rukou. Takovéhle mistrovské dílo je třeba pečlivě uschovávat, protože by docela silně zamrzelo, kdyby alespoň nějaká část přehybu přišla nazmar. Teď se ale podíváme na produkci obou kapel, přičemž hned na úvod podotýkám, že jak naši zástupci, tak také Angličané k sobě mají stylově a možná i názorově hodně blízko. První část patří MALIGNANT TUMOUR a nese název „Drinking From The Skulls Of Dead Gods“. Jestliže si mnozí z vás pamatují Bilose a spol. jako chorobné grind coreáře, tak současnost je přeci jen o něco barevnější a především zábavnější. Kapela se totiž po personálních a stylových kotrmelcích konečně výrazněji usadila, a to na pískovišti, kterému můžeme bez nadsázky říkat crust´n roll.

Někdy to opravdu vypadá jako kdyby se MALIGNANT TUMOUR sešli ve zkušebně s MOTÖRHEAD, společně popili a nahráli nějakou tu nezávaznou nahrávku. Výčet skladeb je tvořen celkově šesti základními songy, přičemž následující sedmička plní funkci bonusů, ale proč tomu tak je, to se mi zjistit nepodařilo. Možná náměty skladeb nejsou až tak napojeny na úvodní „šestku“, což je při pohledu na názvy tracků celkem možná odpovídající varianta. Zároveň však musím všechny netrpělivé fandy ubezpečit, že rozhodně na tomto CD je co poslouchat. Vypalovačky „Hellgate Ostrava“ a „The Biggest Band“ patří k opravdovým radostem sloužícím ke zvednutí nálady a možná i adrenalinu.Kapitolou samotnou je vtipný popěvek „Saddam Hussain Is Rock´n Roll“, ve kterém se dozvíte, že Iráčané nejen že mají rádi svého padlého vůdce, ale že si také v ničem nezadají s rockovu západní hudbou. MALIGANAT TUMOUR jsou zkrátka baviči, a jako takové je také beru. Jsem zvědav, jestli ještě v budoucnu přijdou s nějakým stylovým posunem. Britští kolegové však také nejsou zrovna vážnou partičkou. Také jejich produkce má hodně blízko k dirty rock ´n rollu, který je však ještě navíc podpořen grindovými pasážemi a samozřejmě crustovou přímočarostí.

Také zpěvák se snaží vydávat ze svého hrdla co možná nejšílenější zvuky a je pro svou bandu opravdovým hnacím motorem. Po několikátém poslechu však musím konstatovat, že mě MALIGNANT TUMOUR baví přece jen o něco víc. GURKHA přece jen není až tolik rafinovanou sebrankou a v některých momentech je vzájemné srovnání možná i na škodu. Každopádně si však myslím, že obě kapely vydaly vskutku reprezentativní počin. Tím je zřejmé, že řádný příznivec drsných zvířecích stylů by si měl rozhodně přijít na své. Nemůžu se však zbavit dojmu, že oběma spolkům to více sluší a především sedí při živých hraních.

O mých slovech jste se sami mohli přesvědčit na vlastní oči, a to 21.10., kdy se v ostravském klubu Tančírna uskutečnil slavnostní křest tohoto splitu. No a pokud jste se na koncert nedostali, rozhodně nezoufejte. Zmíněné CD obsahuje také vcelku zdařilou multimediální stopu, takže se můžete v klidu domova přesvědčit, kdo vám celou dobu hrál a zpíval…

ALL

http://www.myspace.com/malignanttumour

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *