MAGMA HOTEL – Deja Vu (CD 2004)

Tentokrát se mi dostalo té cti, představit vám CD kapely ze Štětí která si říká MAGMA HOTEL. Pokud bych měl nějak stručně vyjádřit, co na materiálu pojmenovaném „deja vu“ najdete, nabízí se to, co mi poslala manažerka Martina, a sice že kapela hraje nu-metal s prvky hardcoru. Pod tim si lze ale představit leccos, každej si to může zařadit kam chce, na škatulku to „nejezdí“. Jak už jste u mě zvyklí, vezmu to všechno popořadě… Když jsem rozbalil obálku, vykoukl na mě parádní digipack obal (víte, jsem na digipacky trochu ujetej :-)) s povedenou čb fotkou hotelu Magma. (To asi nebude ze Štětí, že ne :-)). Tak obal otevřu a vidím CD s designem přišroubovaného repráku (nebo co to je), na obálce jen pár základních informací: sestavu, kontakt, děkovačku a loga pár sponzorů (to je paráda, když firmy sponzorují HC/metal kapelu). No ale hlavně upozornění: „Hrajte hlasitěji než hlasitě“. Vkládám tedy CD do discmana a dávám volume doprava… První skladbu jsem automaticky pochopil jako intro, kdy mužský hlas schválně zahuhlaným hlasem cosi odříká za doprovodu nějaký klavír-bicí smyčky, skončí slovy „Let’s Go„. Pak jen ženský computerový hlas jak z Red Alertu oznámí, že program byl dokončen a můžeme vstoupit, až budem připraveni.

Na to se mě ale nigdo neptá a hned následují první tóny songu Pillsman. Parádní otvírák, to se musí uznat. Hlava se vám začne pohupovat uplně sama od sebe.. Obtěžkané kytarové riffy, houpavý rytmus, použití sekvenceru nebo co to je za elektro efekt, odříkaný text střídá energický řev zpěváka FunToma de la Rocko channela :-), u kusu textu zas využije efektu jak z nějakýho amplionu. Po hutným úseku přichází vždycky zvolnění a zase naopak, paráda. Po čtyřech a půl minutě si skoro řikám: „eště!“. Druhá titulní Deja Vu začíná vybrnkáváním na kytaru nějakýho orientálního motivu. K tomu se zase postupně přidávají jiný nástroje a scratche a efekty, který tu sednou jak prdel na hrnec. Pecka jak vyšitá. Třetí Shit from Baghdad začíná arabským zpěvem jak z minaretu, přechází to do vybrnkávání zase trochu orientálního motivu s arabskými hlasy v pozadí jak odněkud z tržiště nebo tak něco. Ten hlas už ale řiká něco v angličtině. Jinak MAGMA HOTEL pokračují nastaveným směrem. Následuje „Babylon Citrus“ s na můj vkus hodně sladkej začátek s kvákavejma kytárkama a líbivými efekty v pozadí. To se ale v průběhu mění a stavbou skladby je vše při starým. Tyhle sladký chvíle se prostřídaj s energií napumpovanejma skákavejma úsekama s využitím zase jinýho tentokrát bzučivýho efektu. Takhle bych mohl pokračovat i u následujících třech „M.B. Forever, Too a „Don’t Trust the Enemy. Tim ale nechci v žádným případě, že to je nůďo. Naopak.

Každá písnička má v sobě něco jiného a rozhodně stojí za to. Když jsem to poslouchal poprvý, tak to bylo cestou do Prahy na kalbu a kluci mě dostali tak, že jsem v autobuse byl za debila. Nejen, že jsem se celou cestu určitě houpal jak trotl, ale ještě jsem se tam tlemil. Totiž při poslechu posledních pár sekund „M.B.Forever jsem se musel smát, borci tam zapracovali a dvakrát po svým (obtěžkanej riff jako prase) zahráli hlavní melodii ze seriálu CI5 Professionals. By Bodie a Doyle čumeli :-). Bomba. Poslední regulérní písnička je „S.M.“, ta je narozdíl od ostatního materiálu, kterej je anglicky (dobrá angličtina), jediná zpívaná v mateřštině. A text působí stejně energicky a nasraně, jako celej materiál  MAGMA HOTEL. Nebudu psát, o čem to je, ale rozhodně to není o tom, jak jezdit na skateu a balit na to holky, jak to zkouší jiné kapely… U kapel podobnýho ražení se trochu češtiny bojím, protože mi přijde, že někdy působí dost uměle, neupřímně a sem tam i k smíchu. To tady rozhodně nehrozí. Já to klukům rozhodně baštím na plný čáře a jen se fakt hodně těšim, až je uvidim někde na koncertě, protože při tomhle se musí pařit jako víno. Jen je potřeba dát si bacha, abyste si neumlátili hlavu :-). Řikal jsem poslední regulérní písnička? Jo, to bylo proto, protože na CD je ještě jedna zvuková stopa, pojmenovaná „H8 for U Bitch, což je spíš jen takový outro, který mi tu ale přijde trochu zbytečný. Pro mě osobně CD končí 9. stopou a pak to stopuju. Ještě bych asi měl říct něco ohledně zvuku. Vzhledem k tomu, že se nahrávalo v Hostivaři, čekejte parádní čistej zvuk, každý nástroj dostává dost prostoru a i skloubení efektů je zvládnuto na jedničku. To by bylo. Sečteno a podtrženo, super. Asi se vám to bude jevit třeba jako neobjektivní nebo tak něco. Ale tohle CD mě asi zrovna zastihlo v takový náladě, že jsem z něho unešnej. Nebo spíš kecám a to CD je fakt tak dobrý. To si musíte asi přeložit sami. Každýmu, co má rád a MAGMA HOTEL si svoje fanoušky rozhodně najde (ode dneška jsem jeden z nich). Zvlášť v dnešní době, kdy je tahle muzika celkem v kurzu. Dovedu si představit, že taková „M.B Forever nebo „Babylon Citrus“ by mohla směle bodovat i v Esu. Jen jedné věci jsem se nedopátral a to jsou texty. Docela by mě zajímalo o čem tahle partička zpívá, protože na poslech tomu nerozumim na 100%. Nejsou k mání ani na webu, škoda, třeba budou…

Gory

kontakt: tel. Martina +420 736 751 846, www.magmahotel.net, bitches@magmahotel.net

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *