LOVE HISTORY – The Astral Silent Of Blooming Virgin Beauty (MC-1993)

Bůh je a není, ovšem o hříchu mluvit můžeme. Jsem přesvědčen o tom, že by bylo velkým HŘÍCHEM, kdybych do Kazetománie nezařadil legendární demáč severomoravských LOVE HISTORY, jehož dlouhatánský název si ti nejzarytější příznivci doom metalu v pohodě zapamatovali – „The Astral Silent Of Blooming Virgin Beauty“. Jednoduše a přitom naprosto rozkošně colorovaná obálka pojí do té doby nepříliš časté sjednocení romantiky s „metalově“ vyobrazeným názvem včetně legendární loga! Slovní spojení „love history“ však paradoxně nikdy nepatřilo do vlastního arsenálu souboru, mnozí „veteráni“ se s ním setkali při koupi neméně kultovního počinu „Step To The Grave“ od spřátelených BIGOTRY (později DISSOLVING OF PRODIGY), kteří právě na debutový demáč zařadili právě takto pojmenovanou skladbu, načež „konkurenci“ se tento název natolik zalíbil, že posléze došlo k jeho osvojení.

Kazeta celkově obsahuje čtyři položky, jenž zároveň předznamenávají vstup posluchače do jiného světa. Závan větru ve vstupním intru „Moonshine“ navazuje sice pochmurnou, ale zároveň mrazivou atmosféru, která posluchače vyvrhne do lůna valivé metalové syrovosti a hutnosti.Nejsem si zcela jist, jestli se v oné době dalo hovořit o nově vzniklém metalovém subžánru, dost možná ani LOVE HISTORY samotní netušili, že alespoň v rámci tuzemské komunity vypracovali naprosto zásadní počin, zviklavší nejednoho Čecháčka, který do té doby jen lačně sledoval dění v zahraničí. „Jaké jsou naše hudební vzory? Řekl bych, že posloucháme hodně muziky. Dá se říci od popíku až po grind core. Co konkrétně? Třeba BLACK SABBATH, CATHEDRAL…taky se mi docela líbí gotické kapely, třeba THE FIELDS OF THE NEPHILIM. Jinak se ale ke gotickým kapelám nijak zvlášť nedostanu“(Richard Chrobok).

Úvodní skladbou je naprosto nedostižná nádhera zvaná „Virgin Beauty“, která se na dlouhou dobu stala reprezentativním vzorkem formace, která svůj death metal malinko přibrzdila a místo mrtvol nasadila úplně jiný tématický kalibr. To ovšem nebylo zdaleka vše. Pokud DISSOLVING OF PRODIGY do své tvorby zakomponovali housle, tak LOVE HISTORY se vytasili s flétnou a doprovodným dívčím přednesem. Za vše hovoří něžný úvod v následující pětiminutovce „Blew Aeons Of Happiness“, posléze zařazenou na sampler „Masters Of Czech Metal 2“. Opravdu nechci na tomto místě přehánět, ale mám pocit, že jsou to právě LOVE HISTORY, kteří mohli s naprostým klidem dobít Evropu prostřednictvím své vlastní neotřelosti a originalitě. Ano, stále jsme v roce 1993, kdy MY DYING BRIDE s ANATHEMOU ještě s těží přesvědčují deathmetalově laděné publikum o svých kvalitách, zatímco norští THEATRE OF TRAGEDY se slézají po půdách s romány od Shakespeara. Takhle daleko byli naši LOVE HISTORY, dnes nás to může alespoň trošičku hřát, ačkoliv aby bylo ještě lépe, je potřeba si tenhle matroš uchovat jako jednu ze vzácných relikvií. „Kdysi jsme se jmenovali ETERNITY. Muzika zněla trochu jako PESTILENCE, tedy spíš death metal. Ale ty pomalý valivý pasáže jsme tam hráli už tehdy“. (Richrad Chrobok).

Tohle je zkrátka death metal ve stádiu rozkladu, v posledním levelu hniloby s dvakrát podrženou visačkou značky „Kytheria“. Třetí a zároveň finální song je nejméně „jemný“, nepřináší tolik blahosklonných partů, nicméně neavizované (znovu) větrné outro dokáže otřást s kdejakým kardiakem. „The Astral Silent Of Blooming Virgin Beauty“ je zkrátka nedostižný hudební suvenýr, který ovšem neslouží k tomu, aby vám jen tak tlel v šuplíku, ale abyste ho čas od času oprášili. A pokud vám nostalgie nic neříká, můžete se poohlédnout po kazetové verzi „Galileo, Figaro – Magnifico …“, na kterém najdete „Astral…“ jako bonus….ačkoliv…není nic krásnějšího než sáhnout po oné kazetě s krajinkou a nechat se unášet i těmi dobovými zvukovými nedostatky.

Po realizaci tohoto dema přichází prostor pro další nahrávku s názvem „Desires“ (byla nahrána v dosti odlišné sestavě), se kterou si LOVE HISTORY užili svoje, a to především díky neschopnosti zahraničního labelu Northern Darkness Records. To už je však příběh mimo rámec téhle rubriky… „Existujeme od roku 1991. Ovšem ze staré sestavy, která nahrávala první demo, zůstali tři hráči. Tedy já na bicí, pak kytarista Richard a basák Roman. Ostatní odešli sami, z vlastní vůle. Necítili muziku jako my“ (Radim Chrobok).

Sestava z dema „The Astral Silent Of Blooming Virgin Beauty“: Robert Pešát – vokál, Richard Chrobok – kytara, Richard Minx-kytara, Roman Restel-basa, Eva Hurníková-klávesy, Radim Chrobok – bicí.

Pramen: časopis Bang!

ALL

http://bandzone.cz/lovehistory


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *